Po zdrowie
Pierwsze polskie uzdrowisko powstało niemal 700 lat temu w Cieplicach, najwięcej kuracjuszy może pomieścić Kołobrzeg, a największą sławą cieszą się Ciechocinek i Krynica-Zdrój.
Dolny Śląsk
::Cieplice
O tym, że sudeckie źródła leczą, wiedziano już wiele wieków temu. W 1281 r. w miejscowości Cieplice w Kotlinie Jeleniogórskiej joannici szpitalnicy założyli pierwsze polskie uzdrowisko. Leczy się tu przede wszystkim schorzenia narządów ruchu, nerek i oczu.Położenie: woj. dolnośląskie, pow. Jelenia Góra (grodzki). Dojazd PKS, PKP
Kontakt: Uzdrowisko Cieplice Sp. z o.o., ul. Ściegiennego 5/7, 58-560 Jelenia Góra, tel. (75) 755 18 80
::Lądek-Zdrój
Najwcześniejsze wzmianki o dobroczynnym działaniu tutejszych wód pochodzą już z 1242 r., pierwszy zakład balneologiczny otwarto jednak pod koniec XV w. Lądek-Zdrój leży w zacisznej dolinie rzeki Białej Lądeckiej, częściowo na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Wody mineralne to radoczynne cieplice siarczkowe i fluorkowe, stosowane w leczeniu chorób narządów ruchu, układu krążenia i skóry. Ciekawą architekturę ma Zakład Przyrodoleczniczy „Wojciech” z 1678 r., zbudowany na planie koła.
Położenie: woj. dolnośląskie, pow. kłodzki. Dojazd PKS
Kontakt: Uzdrowisko Lądek–Długopole SA. ul. Wolności 4, tel. (74) 814 64 65
::Kudowa-Zdrój
Jest zaliczana do starych europejskich uzdrowisk. Zdrowotne właściwości tutejszych wód (szczawy alkaliczne, arsenowe i radoczynne) znane były w połowie XVI w. W 1636 r. powstały pierwsze zakłady kąpielowe, rozbudowane w XVIII w. Połączenie kolejowe z Kłodzkiem (1905 r.) przyczyniło się do wzrostu popularności i rozbudowy zdrojowiska, które do dziś zachowało uroczy staroświecki charakter.Położenie: woj. dolnośląskie, pow. kłodzki. Dojazd PKS, PKP
Kontakt: Uzdrowisko Kudowa-Zdrój, Biuro Obsługi Klienta, ul. Moniuszki 2, tel. (74) 868 04 01
::Polanica-Zdrój
Stała się modna jako centrum uzdrowiskowe w początkach XIX w. Miejscowe szczawy wodorowęglanowo-wapniowe ze śladami radonu są pomocne w leczeniu chorób układów trawienia i krążenia. W uzdrowisku, poza licznymi sanatoriami i zakładem przyrodoleczniczym, znajdują się także szpitale, centrum kardiologii dziecięcej oraz klinika chirurgii plastycznej. Polanica-Zdrój jest popularnym ośrodkiem wypoczynkowym i kulturalnym.
Położenie: woj. dolnośląskie, pow. kłodzki. Dojazd PKS, PKP
Kontakt: IT, ul. Zdrojowa 13, tel. (74) 86 82 444
::Świeradów-Zdrój
Leży w Górach Izerskich, na wysokości 450-710 m, 36 km od zbiegu granicy polsko-czeskiej i polsko-niemieckiej. Pierwsze zapiski o wodach mineralnych w Świeradowie pochodzą z 1572 r., zbadano je dokładniej i uznano za lecznicze w 1739 r., lecz uzdrowisko powstało dopiero w drugiej połowie XIX w. Szczyci się imponującym Domem Zdrojowym z 1899 r., z długą halą spacerową. Przez cały rok w liczącym zaledwie 3000 mieszkańców Świeradowie-Zdroju trwają festiwale i spotkania muzyczne oraz wieczory poetyckie.Położenie: woj. dolnośląskie, pow. lubański. Dojazd PKS
Kontakt: Uzdrowisko Świeradów-Zdrój-Czerniawa, ul. Konstytucji 3 Maja 1, tel. (75) 781 63 42
::Duszniki-Zdrój
Uzyskały prawa miejskie przed rokiem 1324. Tutejsze alkaliczne i żelaziste szczawy z dużą zawartością wolnego dwutlenku węgla są stosowane w leczeniu dolegliwości układu trawiennego i górnych dróg oddechowych. W 1826 r. przez miesiąc tutejszym kuracjom poddawał się Fryderyk Chopin. W sierpniu odbywa się tutaj Międzynarodowy Festiwal Chopinowski.
Położenie: woj. dolnośląskie, pow. kłodzki. Dojazd PKS, PKP
Kontakt: Uzdrowisko Duszniki-Zdrój, Biuro Obsługi Klienta, ul. Zielona 23, tel. (74) 866 79 00, fax 866 79 03
Małopolska
Pierwsze polskie uzdrowisko powstało niemal 700 lat temu w Cieplicach, najwięcej kuracjuszy może pomieścić Kołobrzeg, a największą sławą cieszą się Ciechocinek i Krynica-Zdrój.
::Krynica-Zdrój
Początki uzdrowiska w Krynicy sięgają przełomu XVIII i XIX w., kiedy urzędowo nazwano ją zdrojem kąpielowym. Rozkwit nastąpił w latach 50. XIX w. za sprawą profesora Józefa Dietla. Bywali
tu Jan Matejko, Henryk Sienkiewicz, Józef Ignacy Kraszewski, Ludwik Solski, Helena Modrzejewska, Władysław Reymont, Julian Tuwim, Konstanty Ildefons Gałczyński. Szczególnie związany z Krynicą był Jan Kiepura, który miał tu swoją willę „Patria”.
Jego imię nosi krynicki festiwal arii i pieśni.
tu Jan Matejko, Henryk Sienkiewicz, Józef Ignacy Kraszewski, Ludwik Solski, Helena Modrzejewska, Władysław Reymont, Julian Tuwim, Konstanty Ildefons Gałczyński. Szczególnie związany z Krynicą był Jan Kiepura, który miał tu swoją willę „Patria”.
Jego imię nosi krynicki festiwal arii i pieśni.
Krynica-Zdrój znana jest też z twórczości Nikifora zwanego Krynickim, jednego z najwybitniejszych twórców sztuki naiwnej. Namalował on ponad 2000 akwareli, przedstawiających głównie pejzaże Krynicy.
Położenie: woj. małopolskie, pow. nowosądecki. Dojazd PKS, PKP
Kontakt: Krynicka Organizacja Turystyczna, ul. Piłsudskiego 8,
tel./fax (18) 471 61 05
::Rabka-Zdrój
W obrębie Gorców leży sławne z wyjątkowego mikroklimatu uzdrowisko dziecięce – Rabka-Zdrój. To właśnie ze względu na małych kuracjuszy ulokowało się tu Muzeum Orderu Uśmiechu.W nowoczesnym Zakładzie Przyrodoleczniczym leczy się przede wszystkim schorzenia układu oddechowego, narządu ruchu oraz cukrzycę.
Położenie: woj. małopolskie, pow. nowotarski. Dojazd PKS, PKP
Kontakt: Uzdrowisko Rabka SA, ul. Orkana 28, tel. (18) 267 60 20
Podkarpacie
Pierwsze polskie uzdrowisko powstało niemal 700 lat temu w Cieplicach, najwięcej kuracjuszy może pomieścić Kołobrzeg, a największą sławą cieszą się Ciechocinek i Krynica-Zdrój.
::Horyniec-Zdrój
Leży na wschodnim krańcu Kotliny Sandomierskiej, na skraju Roztocza. Znajduje się na dużej leśnej polanie tuż przy granicy polsko-ukraińskiej. Ongiś było to ulubione miejsce polowań i wypoczynku Jana III Sobieskiego. Tradycje lecznictwa uzdrowiskowego sięgają tu XIX w. Miejscowe wody siarczkowe i borowina wykorzystywane są w leczeniu reumatyzmu i chorób narządu ruchu, zaś kuracjusze mogą podczas pobytu podziwiać pałac książąt Ponińskich oraz uczestniczyć w Biesiadach Teatralnych.Położenie: woj. podkarpackie, pow. lubaczowski. Dojazd PKS, PKP
Kontakt: Uzdrowisko Horyniec Sp. z o.o., ul. Sanatoryjna 3, tel. (16) 631 30 88
::Iwonicz-Zdrój
Jedno z najstarszych polskich uzdrowisk leży nad Iwonickim Potokiem w Beskidzie Niskim, 390-430 m n.p.m. Tutejsze źródła mineralne oraz borowiny wykorzystywane są w leczeniu schorzeń ortopedycznych, reumatologicznych, układów pokarmowego i oddechowego. Ich walory dostrzegł lekarz króla Stefana Batorego – doktor Wojciech Oczko w 1578 r.To niespełna dwutysięczne miasto, nazywane „zdrojowiskiem podgórskim borowinowym”, ma liczne sanatoria, pensjonaty i domy wczasowe. Przetrwało wiele budowli z XIX w. Zainteresowanie wzbudza źródło „Bełkotka”, które z racji wydzielającego się gazu ziemnego wydaje przedziwne dźwięki.
Położenie: woj. podkarpackie, pow. krośnieński. Dojazd PKS, PKP
Kontakt: Uzdrowisko Iwonicz SA, al. Torosiewicza 2, tel. (13) 435 01 11
::Rymanów-Zdrój
Nieduże i stosunkowo młode uzdrowisko klimatyczno-balneologiczne liczy ok. 200 mieszkańców, ale może tu przebywać ponad 700 kuracjuszy jednocześnie. Nasycone jodem powietrze sprzyja leczeniu chorób dziecięcych i obecnie są tu sanatoria przede wszystkim dla małych pacjentów. W Rymanowie-Zdroju dwukrotnie (w 1901 i 1903 r.) przebywał Stanisław Wyspiański.
Położenie: woj. podkarpackie, pow. krośnieński. Dojazd PKS, PKP (Wróblik Szlachecki)
Kontakt: Uzdrowisko Rymanów SA, ul. Zdrojowa 48; tel. (13) 435 74 01
Pomorze Zachodnie
Pierwsze polskie uzdrowisko powstało niemal 700 lat temu w Cieplicach, najwięcej kuracjuszy może pomieścić Kołobrzeg, a największą sławą cieszą się Ciechocinek i Krynica-Zdrój.
::Świnoujście
Jest to jedyne polskie uzdrowisko położone na wyspach (Wolin i Uznam). W XIX w. stało się modnym kurortem, w którym odkryto wody lecznicze i borowiny, korzystnie wpływające na dolegliwości układów oddechowego i krążenia, choroby skóry i przemiany materii. Liczy ok. 44000 mieszkańców, może się tu leczyć jednorazowo ponad 2000 kuracjuszy.Położenie: woj. zachodniopomorskie, pow. Świnoujście (grodzki)
Kontakt: Uzdrowisko Świnoujście SA, ul. Nowowiejskiego 2, tel. (91) 321 37 60
::Kamień Pomorski
Położone 10 km od Bałtyku uzdrowisko Kamień Pomorski specjalizuje się w leczeniu chorób narządu ruchu, reumatologicznych, układu krążenia i innych przy wykorzystaniu miejscowych złóż solanki i borowiny.Uzdrowisko jest też niewielkim ośrodkiem przemysłowym i kulturalnym (koncerty muzyki organowej w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej).
Położenie: woj. zachodniopomorskie, pow. kamieński. Dojazd PKS, PKP
Kontakt: Uzdrowisko Kamień Pomorski SA, ul. Szpitalna 19, tel. (91) 382 11 49
::Kołobrzeg
Największe polskie uzdrowisko nad otwartym morzem i znany ośrodek wczasowy leży u ujścia Parsęty do Bałtyku. Pod koniec XVIII w. tutejsze solanki i borowiny okazały się bardzo pomocne w leczeniu chorób reumatycznych, narządu ruchu, układu oddechowego, przemiany materii.W części uzdrowiskowej leżącej nad morzem jest ponad 30 sanatoriów i ośrodków wczasowych, piaszczysta plaża, latarnia morska, molo i park z dużym amfiteatrem. Kołobrzeg ma także bogate zaplecze sportowe i turystyczne.
Położenie: woj. zachodniopomorskie, pow. kołobrzeski. Dojazd PKS, PKP
Kontakt: Uzdrowisko Kołobrzeg SA, ul. ks. P. Ściegiennego 1, tel. (94) 352 60 46, fax (94) 352 25 16
::Połczyn-Zdrój
Lecznicze właściwości miejscowych źródeł odkryto w 1688 r., jednak dopiero w XIX w. zaczęto ich eksploatację. Stosowane są w leczeniu chorób narządu ruchu, reumatycznych i kobiecych. Wspaniały mikroklimat Połczyn-Zdrój zawdzięcza okolicznym jeziorom i lasom. Przez cały rok czynne są zakłady przyrodolecznicze, szpitale uzdrowiskowe i sanatoria.Położenie: woj. zachodniopomorskie, pow. świdwiński. Dojazd PKS, PKP
Kontakt: Uzdrowisko Połczyn SA, ul. Zdrojowa 6, tel. (94) 36 62 424
Kurorty i zdroje
Pierwsze polskie uzdrowisko powstało niemal 700 lat temu w Cieplicach, najwięcej kuracjuszy może pomieścić Kołobrzeg, a największą sławą cieszą się Ciechocinek i Krynica-Zdrój.
::Nałęczów
Malowniczo położony nad Bystrą, 23 km od Lublina, w XIX w. był wczasowiskiem i najmodniejszym polskim uzdrowiskiem na nizinach. Piękny park Zdrojowy oraz łagodny klimat do dziś przyciągają wczasowiczów i kuracjuszy. Znajdują się tu szpitale uzdrowiskowe i sanatoria, w których leczy się choroby układu krążenia, nerwice, niedokrwistość i stany wyczerpania.
Położenie: woj. lubelskie, pow. puławski. Dojazd PKS, PKP
Kontakt: Zakład Leczniczy Uzdrowisko Nałęczów SA, al. Małachowskiego 5, tel. (81) 501 43 56
::Sopot
Kariera Sopotu – najsłynniejszego nadmorskiego kurortu, kąpieliska i uzdrowiska – sięga połowy XIX w. Niegdyś zwany Riwierą Północy, dziś ośrodek kulturalny i przemysłowy, jest bardzo atrakcyjny turystycznie i nadal ma status uzdrowiska. Leczy się tu choroby reumatyczne, narządu ruchu i układu krążenia. W sopockiej Operze Leśnej odbywają się międzynarodowe festiwale piosenki, miasto ma tor wyścigów konnych i drewniane molo spacerowe.Położenie: woj. pomorskie, powiat Sopot (grodzki). Dojazd PKS, PKP
Kontakt: Informacja Turystyczna i Uzdrowiskowa, ul. Dworcowa 4, tel. (58) 550 37 83
::Gołdap
Najmłodsze i najmniej znane polskie uzdrowisko (od 2000 r.) leży w północno-wschodnim krańcu Polski. Lasy zajmują tu prawie 40 proc. powierzchni okolicznych gmin, a powietrze jest najczystsze w Polsce. Gołdap szczyci się doskonałą jakością wód gruntowych, bogatymi złożami borowiny, pięknymi krajobrazowo okolicami i dobrze rozwiniętym zapleczem turystycznym (wyciąg narciarski).Położenie: woj. warmińsko-mazurskie, pow. gołdapski. Dojazd PKS
Kontakt: Sanatorium Uzdrowiskowe „Wital", ul. Wczasowa 7, tel. (87) 615 16 17; tel./fax 615 19 62
Wokół tężni
Pierwsze polskie uzdrowisko powstało niemal 700 lat temu w Cieplicach, najwięcej kuracjuszy może pomieścić Kołobrzeg, a największą sławą cieszą się Ciechocinek i Krynica-Zdrój.
::Ciechocinek
Pomiędzy Toruniem a Włocławkiem leży stolica polskich uzdrowisk. Na początku XIX w. odkryto tutaj duże zasoby solanki, zaś w 1824 r., z inicjatywy Stanisława Staszica, rozpoczęto budowę warzelni soli, a w 1825 drewnianych tężni służących do odparowywania wody z solanki. Do celów leczniczych zaczęto ich używać ok. 1836 r. W l. 1845-49 wzniesiono klasycystyczne łazienki. Park Zdrojowy z deptakiem, muszlą koncertową, teatrem letnim i pijalnią powstał w 1875 r. W Ciechocinku leczy się choroby układów oddechowego i krążenia oraz narządów ruchu. Produkowane są wody mineralne i słynna sól ciechocińska z mikroelementami.
Położenie: woj. kujawsko-pomorskie, pow. aleksandrowski. Dojazd PKS, PKP
Kontakt: Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek SA, ul. Kościuszki 10, tel. (54) 283 60 78, fax 283 62 95
::Inowrocław
Dynamiczny rozwój miasta rozpoczął się wraz z odkryciem w 1835 r. złóż soli – uruchomiono wówczas kopalnię z warzelnią. Dziś Inowrocław jest znany dzięki uzdrowisku, założonemu przez doktora praw Zygmunta Wilkońskiego, które zostało przystosowane do nowoczesnych metod leczniczych. Największą atrakcją parku Solankowego są tężnie, których budowę rozpoczęto w 1995 r.Położenie: woj. kujawsko-pomorskie, pow. inowrocławski. Dojazd PKS, PKP
Kontakt: SOLANKI Uzdrowisko Inowrocław Sp. z o.o., ul. Solankowa 77, tel. (52) 357 90 41, fax 357 40 16
::Konstancin-Jeziorna
Podstołeczna miejscowość letniskowa status uzdrowiska otrzymała w 1917 r. W parku Zdrojowym wzniesiono w 1980 r. tężnię solankową – miniaturę tej z Ciechocinka. Pochodząca z odwiertu solanka o temperaturze 30ľC ma skład chemiczny podobny do ciechocińskiej. Spacery wokół tężni działają kojąco na górne drogi oddechowe, uspokajają i uodparniają na przeziębienia.Położenie: woj. mazowieckie, pow. piaseczyński. Dojazd PKS, PKP (Piaseczno).
Kontakt: Uzdrowisko Konstancin, ul. Wierzejewskiego 15, tel. (22) 756 40 24
Wpisz komentarz
Zamknij to okno