Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Ostatni tydzień 5. Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży „Włóczykij”11 dni, prawie 80 prezentacji, kilka tysięcy osób goszczących na festiwalowych wydarzenia. W niedzielę, 6 marca 2011 roku, oficjalnie zakończył się 5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij". A co działo się w ciągu ostatniego tygodnia imprezy? Poniżej obszerna relacja.


Dzień 5 - poniedziałek, 28.02.2011

Dzień rozpoczął się od filmu Wernera Herzoga "Wodaabe, pasterze słońca". Był to dokument opowiadający o plemieniu saharyjskich nomadów. Podczas morderczej, czteroletniej suszy, członkowie plemienia nie zważając na trudne warunki życia, przygotowują się do corocznego konkursu piękności.
Marcin Hajdasz, autor pierwszej tego dnia prezentacji, zabrał zgromadzonych widzów do Papui Nowej Gwinei. Z wysp Pacyfiku do północnej części Ameryki przenieśli zaś widzów Michał Soroko i Łukasz Dobrzański. Jadąc motorami z Chicago poprzez Park Narodowy Yellowstone, Góry Skaliste i Yukon dotarli na Alaskę. Był to pierwszy etap podróży, której celem jest objechanie obu Ameryk na motorach.


Swego rodzaju uzupełnieniem poprzedniej prezentacji był pokaz zdjęć autorstwa Małgorzaty Sokołowicz i Rafała Benedyczaka, którzy przejechali Amerykę Południową na motorach korzystając z Panamericany. To droga łącząca obie Ameryki, od północy Alaski, poprzez Amerykę Środkową, aż po południe Argentyny.


Na zakończenie dnia wyświetlony został kolejny dokument Herzoga. "Pod wulkanem" to opowieść o opuszczonym mieście, które leży u stóp wulkanu mającego lada dzień wybuchnąć.


Dzień 6 - wtorek, 1.03.2011

Wtorek był dniem z filmami. Oprócz dokumentów Wernera Herzoga, którymi były "Biały diament" (bohaterami filmu są sterowce), "Dzwony z głębi" (opowiadał o wierzeniach i przesądach Rosji), "Fata Morgana”, wyświetlony został też "Miód", zdobywca Złotego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie w 2010 roku.


Dzień 7 - środa, 2.03.2011

W środę także odbyły się tylko projekcje filmowe. Na uwagę zasługiwały jednak wszystkie projekcje. Tego dnia w ramach cyklu "Werner Herzog - wizjoner dokumentu" widzowie obejrzeli "Odległa błękitna planeta" oraz "Grizzly Man". Pierwszy z nich to obraz stawiający pytania o sens ludzkiej egzystencji, wiarę w postęp nauki i przyszłość naszej planety.


Następnym wyświetlonym filmem był "Para do życia", zwycięzca ubiegłorocznego Planete Doc Review. Świetny dokument o mężczyznach, którzy siedząc w saunach, będących elementem fińskiej kultury, znajdujących się niemal na każdym kroku, nawet w budce telefonicznej, dzielą się swoimi problemami i uczuciami, opowiadają o miłości, ojcostwie, o wszystkim, co dla nich ważne. Ostatnim pokazanym tego dnia filmem był "Ajami", film, w którym autorzy ukazali przestrzeń wzajemnych żydowsko-palestyńskich relacji, pełnych wrogości, ponurych, z przemocą wpisaną w koloryt Ajami - największej arabskiej dzielnicy Jaffy.


Komentujesz: Ostatni tydzień z Włóczykijem

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: podróże, gryfino, włóczykij, festiwal miejsc i podróży


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


 • fart19b1

  prawie 80 prezentacji, kilka tysięcy osób goszczących na festiwalowych wydarzeniach. 6 marca 2011 roku oficjalnie zakończył się 5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij. Jesteście...

  fart19b1

 • ewusia1997

  bardzo polecam , naprawde warto je zobaczyć , są bardzo ciekawe i pouczające . ; ))

  ewusia1997

 • ewusia1410

  witam .! i serdecznie polecam . prezentacje są naprawde bardzo ciekawe najciekawsze są te filmowe .; )

  ewusia1410

Zgłoś nadużycie

Skomentuj artykuł