Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Orawa, Podhale i Spisz

 


Orawa, Spisz i Podhale, trzy krainy historyczno-geograficzne określane wspólną nazwą Podtatrza, tworzą rozległą kotlinę pomiędzy Tatrami, Gorcami, Babią Górą i Pieninami. Prawie każda wioska chlubi się bogatą historią i cennym zabytkiem.

 Trasę rozpoczyna Nowy Targ (1)– niekwestionowana stolica Podhala, ośrodek góralskiej kultury, centrum kożusznictwa i miejsce cotygodniowych jarmarków.


Rabka-Zdrój (2), położona w północno-wschodnich krańcach Gorców, u ujścia Poniczanki i Słonki do Raby, jest dużym uzdrowiskiem i ośrodkiem turystycznym. Na przedmieściach Rabki, w Chabówce (3), utworzono ciekawe Muzeum Kolejnictwa.

 
Zubrzyca Górna (4) szczyci się wspaniałym skansenem. Przeniesiono tutaj, bądź zrekonstruowano, kilka orawskich chałup, a także obiektów gospodarczych.


Otoczony lasami Czarny Dunajec (5) również jest znanym ośrodkiem turystycznym. Warto tu obejrzeć kościół z licznymi ludowymi rzeźbami.


Chochołów (6)jest tłumnie odwiedzany przez turystów, a to za sprawą wspaniałych góralskich chałup. Domy są zbudowane z drewnianych płazów w starym podhalańskim stylu i pochodzą z przełomu XVIII i XIX wieku.

 
Do Zakopanego (7) przyjeżdża się, by chodzić po Tatrach, oglądać pyszne widoki, jeździć na nartach albo też... spacerować po Krupówkach, jednej z najsłynniejszych ulic w Polsce. Turystów nie brakuje tu w żadnej porze roku.


Bukowina Tatrzańska (8) to letniskowa wieś i popularny ośrodek sportów zimowych. Słynie z twórczości ludowej i żywych tradycji folklorystycznych.


W Niedzicy (9) wznosi się jeden z najładniejszych zamków w Polsce, główna atrakcja turystyczna na Spiszu. Warto także zwiedzić zabytkowy kościół św. Bartłomieja z końca XV wieku.


Dębno Podhalańskie (10) to bardzo stara wieś, położona w widłach Białki i Dunajca. Znane jest przede wszystkim z kościółka – perły architektury podhalańskiej. W jego wnętrzu zachwyca gotycko-renesansowa polichromia z początku XVI wieku.

Długość trasy: 194 km 

 Komentujesz: Orawa, Podhale i Spisz

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: wycieczka, orawa, podhale, spisz, podtatrze, górale


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie