Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Okolice Wrocławia

 Po prawej stronie pradoliny Odry ciągną się wielkie obszary leśne, ogromne tafle Stawów Milickich i polodowcowe Wzgórza Trzebnickie, po lewej zaś z bezleśnej równiny wyrasta ciemny masyw Ślęży – świętej góry pogańskich Słowian. W miastach czekają liczne zabytki.

 We Wrocławiu (1) można odnaleźć dzieła architektury wszystkich epok, liczne mosty, parki, piękne budowle i świetne miejsca na spędzenie wieczoru. Najstarszą częścią miasta jest Ostrów Tumski, gdzie w 1000 roku Bolesław Chrobry założył biskupstwo i zbudował katedrę.


Oborniki Śląskie (2) to ładne uzdrowiskowe miasteczko położone pośród lasów i wzniesień Wzgórz Trzebnickich. Warto się tu zatrzymać, by pospacerować po lesie lub popływać w basenie.

 
Główną atrakcją wsi Bagno (3) jest pałac – XVIII-wieczna, wielokrotnie przebudowywana rezydencja dawnego właściciela browaru wrocławskiego. Mieści się w niej klasztor Salwatorianów i seminarium duchowne.


W Trzebnicy (4) wznosi się wspaniałe opactwo cystersów z XIII wieku. W kościele spoczywa w XVII-wiecznym grobowcu z czarnego marmuru św. Jadwiga Śląska, żona Henryka Brodatego – patronka rodzin, Polski i zgody między narodami.


Z renesansowego zamku w Oleśnicy (5) do zwiedzania udostępniono jedynie bardzo ładny dziedziniec. Z książęcą rezydencją jest połączony kościół św. Jana Ewangelisty, piękna gotycka budowla z XIV wieku.


Odnowione śródmieście Brzegu (6) otaczają piękne parki, założone w miejscu dawnych fos i umocnień. Wznoszący się tu zamek piastowski z arkadowym dziedzińcem bywa nazywany Śląskim Wawelem. Warto obejrzeć polichromię w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego i renesansowy ratusz.


Oławę (7) otaczają rozległe lasy łęgowe. Koniecznie trzeba tu obejrzeć niezwykły ratuszowy zegar z ruchomymi figurkami i dwa zabytkowe kościoły.


Warto na koniec wstąpić do Muzeum Ślężańskiego w Sobótce (8), prezentującego fascynujące zbiory archeologiczne i historię pogańskiego kultu w masywie Ślęży.

Długość trasy: 237 km 

 Komentujesz: Okolice Wrocławia

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: wycieczka, zabytki, wrocław, zwiedzanie, oborniki Śląskie, bagno, trzebnica, oleśnica, brzeg


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie