Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Okolice Sandomierza

 Okolice Sandomierza urzekają malowniczością; na niewielkim obszarze skupiło się wiele cennych zabytków: wspaniałe rezydencje, tajemnicze ruiny, bogate muzea, miejsca kultu religijnego i podziemne trasy turystyczne.

 Sandomierz (1) leży na wysokiej skarpie wiślanej. Z uwagi na swe położenie oraz nagromadzenie pamiątek tysiącletniej historii został wpisany do rejestru zabytków jako zespół urbanistyczno-architektoniczno-krajobrazowy o światowej randze.


Niewielki Opatów (2) rozciąga się nad rzeką Opatówką. W typowej XIX-wiecznej zabudowie historycznego centrum zwracają uwagę zabytkowe budowle – dwa kościoły, Brama Warszawska i kamieniczki wokół rynku. Warto przejść się podziemną trasą turystyczną, wytyczoną w podziemiach kamieniczek.
Najwspanialsze, niemające sobie równych pod względem rozmiarów i dawnej świetności ruiny zamkowe w Polsce nazywane są Krzyżtopór. Przebogata niegdyś siedziba magnacka wznosi się w wiosce Ujazd (3).


W Staszowie (4) nad rzeką Czarną warto zobaczyć przede wszystkim gotycki kościół parafialny św. Bartłomieja z manierystyczną kaplicą grobową Tęczyńskich. W pobliskiej wsi Rytwiany (5) wznosi się barokowy pokamedulski zespół klasztorny z piękną polichromią wewnątrz kościoła oraz ruiny zamku z XV wieku.


Trasa wiedzie dalej do Połańca (6), znanego z dużej elektrowni. Miasto zachowało średniowieczny układ urbanistyczny. Pomnik Tadeusza Kościuszki przypomina o wydanym tu uniwersale.


Zamek w Baranowie Sandomierskim (7) to jedna z najpiękniejszych renesansowych siedzib magnackich w Polsce. Okres świetności budowli przypominają ekspozycje w stylowych wnętrzach. Otacza ją ogród w stylu francuskim.

 
W Tarnobrzegu (8) poza muzeum warto zobaczyć przede wszystkim sanktuarium z cudownym wizerunkiem MB Tarnobrzeskiej.
Przez most w Annopolu trasa wycieczki wraca na lewy brzeg Wisły. W kończącym ją zabytkowym Zawichoście (9) uwagę zwracają trzy stare kościoły i interesujący wodowskaz z połowy XIX wieku.

Długość trasy: 224 km 

 Komentujesz: Okolice Sandomierza

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: wycieczka, sandomierz, opatów, rytwiany, połaniec, tarnobrzeg, zawichost


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie