Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Okolice Krakowa

 


W okolicach Krakowa nie brakuje ładnych i atrakcyjnych turystycznie miejsc. Kraków, Kalwaria Zebrzydowska i Oświęcim zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Szczególną atrakcją jest zabytkowa kopalnia soli, ale także piękne kościółki, malownicze krajobrazy, stare miasteczka i wiejskie kapliczki.

 Kraków (1), środkowoeuropejska metropolia, to miasto starych murów, historii, niezliczonych muzeów, teatrów, kin i wspaniałych restauracji. Warto niespiesznie chłonąć jego urodę, spacerując po rynku, Plantach i wzgórzu wawelskim.


W Krzeszowicach (2), niegdysiejszym uzdrowisku, warto zwrócić uwagę na park zdrojowy z odbudowanym Zdrojem Głównym. Najokazalszym zabytkiem jest pałac Potockich.


Charakter Oświęcimia (3) zdeterminowała II wojna światowa – hitlerowcy urządzili tu największy obóz zagłady. Zwiedzanie muzeum w dawnym obozie Auschwitz-Birkenau wywiera wstrząsające wrażenie.


Zator (4) otaczają założone przed wiekami stawy rybne. Warto tu zobaczyć pałac i park oraz kościół parafialny.


Wadowice (5) słyną jako rodzinne miasto Jana Pawła II. Oprócz kościoła można tu zwiedzić Muzeum Papieskie, zajmujące dom, w którym urodził się Karol Wojtyła.


XVII-wieczny zespół klasztorny Bernardynów wraz z otaczającymi go dróżkami w Kalwarii Zebrzydowskiej (6) jest zabytkiem najwyższej klasy. Miejscowość słynie z misteriów Męki Pańskiej. Niedaleko stąd do uroczej Lanckorony (7) z ruinami zamku, malowniczym rynkiem, starymi pensjonatami i niepowtarzalną atmosferą.


W położonych nad Rabą Myślenicach (8) zachował się średniowieczny układ ulic. W centrum wznosi się znane sanktuarium maryjne.


Kopalnia soli w Wieliczce (9) to jedna z największych atrakcji turystycznych Polski. Udostępniona do zwiedzania podziemna trasa wiedzie przez solne chodniki, komory i kaplice.


Historyczne Niepołomice (10) można dziś ogarnąć jednym spojrzeniem. Najważniejsze zabytki to renesansowy zamek i gotycki kościół.

Długość trasy: 182 km 

 Komentujesz: Okolice Krakowa

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: wieliczka, kraków, krzeszowice, oświęcim, zator, wadowice, kalwaria zebrzydowska, myślenice, niepołomice


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


 • lukasz231

  Bardzo ciekawy artykuł.

  lukasz231

 • kittie87

  Zamiast zwiedzania samego krakowa polecam jedną z jej charakterystycznych dzielnic- Nową Hutę. Mitem jest, że ta socrealistyczna dzielnica jest niebezpieczna. spokojnie można tu przyjechać z...

  kittie87

 • coyoti

  TO fakt, w okolicy Krakowa znajduje się wiele ciekawych miejsc do zwiedzania. Warto odwiedzić nie tylko miejscowości przedstawione krótko w artykule ale dobre to na początek:)

  coyoti

 • innuit

  W okolicach Krakowa rzeczywiście nie brak intrygujących miejsc. Już sam Kraków jest atrakcyjnym i wspaniałym do zwiedzania miastem, jezeli jednak ktoś woli mniej uczęszczane trasy i zabytki z...

  innuit

Zgłoś nadużycie

Skomentuj artykuł