Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Ogrody botaniczne i arboreta


Pasji zbierania żywych roślin ludzie oddawali się od najdawniejszych czasów. Nic tak nie uspokaja, jak ich soczysta zieleń, upajająca woń i piękne kwiaty.


::Kórnik – najstarsze polskie arboretum

Najsławniejsze i najstarsze polskie arboretum w Kórniku koło Poznania pierwotnie było XVIII-wiecznym parkiem przypałacowym. W l. 1826–80 ojciec i syn Tytus i Jan Działyńscy zaczęli systematycznie sprowadzać krzewy i drzewa z zamiarem założenia w Kórniku wyższej szkoły leśnej i ogrodniczej. Następca Działyńskich Władysław Zamoyski przekazał w testamencie park kórnicki Narodowi Polskiemu. Kolekcja licząca w tym czasie ponad 1500 gatunków i odmian drzew i krzewów została uporządkowana i naukowo opisana, a po II wojnie światowej przekształcona w Arboretum Kórnickie Instytutu Dendrologii PAN.
Tak powstało największe w Polsce arboretum, obejmujące obecnie 3500 gatunków roślin drzewiastych, głównie z Chin, Japonii, Korei i gór Azji Środkowej. Ten wspaniały park jest ośrodkiem badań naukowych oraz centrum hodowli i aklimatyzacji roślin egzotycznych. Wiele gatunków drzew sadzonych w parkach i ogrodach całej Polski tu zostało sprowadzonych po raz pierwszy, tu sprawdzano ich wytrzymałość na warunki naszego klimatu i tu wyprodukowano pierwsze sadzonki przeznaczone na sprzedaż.


Położenie: woj. wielkopolskie, pow. poznański; 20 km na południowy wschód od Poznania, przy drodze nr 11. Dojazd PKS, PKP
Kontakt: Instytut Dendrologii PAN, ul. Parkowa 5, 62-035 Kórnik, tel. (61) 817 00 33


::Kraków – Ogród Botaniczny UJ

Miano najstarszego ogrodu botanicznego w Polsce przysługuje niewielkiemu Ogrodowi Botanicznemu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Już sama nazwa ogrodu budzi szacunek i respekt: Hortus Botanicus Universitatis Iagellonicae Cracoviensis. Ogród powstał jeszcze przed II rozbiorem Polski w 1783 r. z inicjatywy Hugona Kołłątaja. W czasie z górą dwóch wieków działalności, jego pracami kierowało wielu najwybitniejszych botaników, m.in. Józef Rostafiński i Władysław Szafer. Wiele okazów pochodzi z początku XIX w. W 1976 r. Ogród wpisano do rejestru zabytków miasta Krakowa.
Obecnie można tu zobaczyć bogaty zbiór roślin z obszaru Karpat i wiele gatunków egzotycznych, np. hodowane w szklarniach gatunki pochodzące z Ameryki Południowej, które odkrył jeden z pierwszych dyrektorów Ogrodu – Józef Warszewicz.
Poza działalnością naukową i ochronną Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzi bogatą działalność oświatową i kulturalną, organizując zajęcia dla szkół, odczyty i prelekcje oraz wystawy malarstwa i fotografii przyrodniczej.


Położenie: woj. małopolskie
Kontakt: Ogród Botaniczny UJ, ul. Kopernika 27, tel. (12) 421 26 20

Komentujesz: Ogrody botaniczne i arboreta

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: ogród botaniczny, arboretum


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie