Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Od menażerii do nowoczesnego zoo


Każdego roku 14 polskich ogrodów zoologicznych odwiedza ponad 2,5 mln osób. Dzięki zoo dzieci po raz pierwszy w życiu widzą żywego lwa, słonia, krokodyla czy żubra.

Przy wielu klatkach można zobaczyć znaczki Europejskiego Programu Ochrony Zagrożonych Gatunków, w skrócie EEP (European Endangered Species Programme). Oznaczają one, że zwierzęta, które właśnie oglądamy, biorą udział w specjalnym programie rozmnażania stworzeń żyjących w niewoli. Hodowle te mają zapewnić dostatecznie dużą populację gatunku na świecie.


::Poznań – z insektarium

Poznańskie zoo nie jest ani największe, ani najbogatsze, ale mieści się w nim jedyne w naszym kraju insektarium, w którym można obejrzeć wiele bezkręgowców tropikalnych: fantastycznie kolorowe chrząszcze, ćmy, motyle oraz ponad 20 gatunków pająków ptaszników! Na uwagę zasługuje otwarty w 1995 r. pawilon dla zwierząt nocnych z takimi unikatami, jak oposy, pałanki, nietoperze owocożerne i wielkooki ssak wielkości banana: lori mały. EEP przyznała Poznańskiemu Ogrodowi Zoologicznemu koordynację hodowli lori małego i pelikana kędzierzawego. Bierze ono także udział w pracach nad przywróceniem do naturalnego środowiska hodowanych w zoo piskląt orła przedniego.

Położenie: woj. wielkopolskie, pow. Poznań (grodzki)
Kontakt: Ogród Zoologiczny, ul. Browarna 25. tel. (61) 876 82 09


::Gdyńskie Akwarium – najmniejsze

Najmniejszy ogród zoologiczny, gdyńskie Akwarium, zajmuje zaledwie 0,3 ha. W unowocześnionym budynku znajduje się 29 akwariów o pojemności od 500 do 16 000 litrów. Zamieszkuje je ok. 1200 zwierząt należących do ok. 150 gatunków. Są tu ryby, morskie żółwie oraz liczne bezkręgowce. Największą atrakcją jest ogromny zbiornik z żywą rafą koralową!

Położenie: woj. pomorskie, pow. Gdynia (grodzki)
Kontakt: Akwarium Gdyńskie, al. Zjednoczenia 1, 81-345 Gdynia, tel. (58) 621 70 21


::Bydgoszcz – nasze zwierzęta

Ogród Fauny Polskiej w Bydgoszczy, jedno z najmłodszych zoo w Polsce, jako jedyny koncentruje się na naszych rodzimych zwierzętach. Kto więc chce bliżej poznać niedźwiedzie, borsuki, rysie, orły, szczygły, bociany, kaczki i wiele innych stworzeń żyjących obok nas, powinien się tu wybrać. Dzieci w „minizoo”, mogą dotknąć osiołka, kucyka, kozy karłowatej i świnki morskiej.

Położenie: woj. kujawsko-pomorskie, pow. Bydgoszcz (grodzki), Leśny Park Kultury i Wypoczynku
Kontakt: Ogród Fauny Polskiej, ul. Gdańska 173–175, tel. (52) 328 00 08
Komentujesz: Od menażerii do nowoczesnego zoo

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: zoo, akwarium, safari


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie