Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (303)

Niewidomi na morzu – jak to możliwe?


Zastanawialiście się kiedyś, jak żyją i radzą sobie osoby niewidome w normalnym świecie? Jak podróżują i jakimi zmysłami odbierają otaczający nas świat. Skąd wiedzą, gdzie i w którym kierunku pójść? Jak wygląda „ta ciemność” i jak się w niej zachować? Czy osoby niewidome są w stanie poradzić sobie z żywiołem, jakim jest morze?

Na te i inne pytania postanowili odpowiedzieć sobie organizatorzy Projektu Imago Maris – żeglarstwa morskiego osób niewidomych, podejmując rękawicę organizując międzynarodowe rejsy morskie dla osób niewidomych. Projekt ten jest nową inicjatywą, która ma na celu integrację środowiska osób niewidomych z osobami widzącymi z całej Europy. Nie bez przyczyny do udziału w projekcie organizatorzy rejsu zaprosili również osoby widzące, aby przełamać jedną z barier rodzących się przy współpracy z osobami niepełnosprawnymi oraz pokazać im prawdziwy świata osób niepełnosprawnych. Wszyscy chętni pojawią się w połowie października na pokładzie polskiego żaglowca Kapitan Borchardt w hiszpańskim porcie Alicante i popłynął w tygodniowy rejs po Morzu Śródziemnym.

Aby wszystkie czynności były dostępne dla każdego załoganta, żaglowiec został przystosowany do potrzeb osób niewidomych. Zamontowane będzie specjalne urządzenie, które informować będzie sternika o kierunku płynięcia. Dzięki temu osoba niewidoma może sama sterować nie potrzebując dodatkowej asysty. Oprócz tego, na żaglowcu znajdować się będę niezbędne wypukłe mapy, z opisem poszczególnych portów.

Osoby pozostające na lądzie, dzięki współpracy z firmą Esri Polska, będą mogły śledzić każdy ruch tej niezwykłej załogi poprzez przygotowaną aplikację. Aplikacja ta zbierać będzie na bieżąco położenie żaglowca wraz z informacjami z jaką prędkością płynął, ile mil morskich zostało już przepłyniętych i ile zostało do następnego portu.

- Chcielibyśmy, aby każda osoba niewidoma uwierzyła, że jest w stanie realizować swoje cele i marzenia. Aktywizacja osób niewidomych poprzez czynne uczestnictwo w rejsach na żaglowcu jest tego najlepszym przykładem. – powiedziała Ewa Skrzecz – organizator Projektu

Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie www.imagomaris.pl


Komentujesz: Niewidomi na morzu - jak to możliwe?

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie