Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Polska Wita

Niebanalna góra i kasztaniaki...
Niebanalna góra

Piękne widoki – to zawsze przyciągało ludzi na górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Dodatkowo od 2004 roku, czyli od momentu, gdy przeniesiono tu wagoniki z Gubałówki, góra stała się także wymarzonym miejscem dla miłośników sportów ekstremalnych. Nie jest może zbyt wysoka (761 m n.p.m.), ale ze względu na prądy powietrzne upodobali ją sobie paralotniarze i szybownicy. Dla osób, które poszukują silnych wrażeń, ale nie mają śmiałości wzbić się w przestworza, jest park linowy pod szczytem, a na samej górze tor saneczkowy o długości 500 metrów.


Na czterech kopcach

Na Kraków można spojrzeć z góry, z wysokości jego czterech kopców. Największą popularnością cieszy się Kopiec Kościuszki. Roztacza się stąd najładniejszy widok na serce Starego Miasta z Wawelem i kościołem Mariackim na czele, na przyległe dzielnice, kampus Akademii Górniczo-Hutniczej oraz peryferie Krakowa. Widać stąd również wijącą się królową polskich rzek. Centralne położenie Kopca Kościuszki, ponad największą miejską łąką, jaką są krakowskie Błonia, sprawia, że codziennie docierają tu tłumy. Zainteresowaniem turystów cieszy się też Kopiec Krakusa, zwany Kopcem Kraka, skąd widać Stare Miasto, nieczynny kamieniołom Liban (dawny obóz koncentracyjny), Sanktuarium w Łagiewnikach, kominy elektrociepłowni czy industrialne tereny Nowej Huty. Tradycja głosi, że ziemię na kopiec noszono w rękawach, stąd nazwa święta obchodzonego przez krakowian we wtorek po świętach wielkanocnych. W Lasku Wolskim skrywa się największy i najmłodszy kopiec, Kopiec Piłsudskiego, usypany w 1937 roku na szczycie Sowińca. Charakterystycznym elementem krajobrazu są niewątpliwie samoloty przecinające niebo i zmierzające na lotnisko w Balicach. Mało perspektyw i podniebnych emocji oferuje natomiast Kopiec Wandy położony na wschodnich obrzeżach miasta, gdyż widoki są tu ograniczone przez wysokie drzewa.


Wielki spokój

Pojezierze Wałeckie to region znany tylko wytrawnym turystom. Tutaj nigdy nie ma tłumów, za to na przybyszy czekają skryte między rozległymi lasami jeziora i polany. Warto odwiedzić rezerwat „Rosiczki Mirosławskie”, gdzie znajdziemy rośliny słynne ze swoich upodobań kulinarnych – muchy i komary, które przysiądą na ich liściach, kończą jako dania obiadowe tych owadożerców. Tereny te najlepiej poznawać podczas spacerów pieszych (tutejsze szlaki są doskonałe do nordic walkingu) lub wycieczek rowerowych. Znajdziemy tu pozostałości umocnień Wału Pomorskiego, zaś jego historię poznamy w zlokalizowanym w koszarach muzeum w Wałczu. Po dawce historii pora na relaks: najlepiej udać się na spacer nad jezioro Raduń. Kto zaś lubi miejsca tajemnicze i zjawiska dziwne, niech spieszy na „magiczną górkę” (na drodze między Strącznem a Rutwicą), gdzie przedmioty (a nawet samochody!) wtaczają się same pod górę!


Komentujesz: Niebanalna góra i kasztaniaki...

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: biebrza, bałtów, questing, krynica-zdrój, inspiracje, ruda śląska


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie