Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (383)

Nareszcie piąteczek!Lodowe wyzwanie

Zastanawialiście się kiedyś, jak to jest wspinać się po zamarzniętym wodospadzie? Naprawdę duża sprawa. A może mielibyście ochotę spróbować? To naprawdę możliwe! Taki sztuczny lodospad można znaleźć (oczywiście sezonowo) na warszawskich 2 Wieżach (ul. Marywilska 42E). Aby mógł powstać, niezbędny jest jednak solidny kilkunastostopniowy mróz. Na chętnych czekają dwie ubezpieczone drogi wspinaczkowe, a dla osób, które chciałyby spróbować wspinaczki lodowej pierwszy raz w życiu, właściciele obiektu proponują indywidualne warsztaty z instruktorem. W ciągu godziny można „zapoznać się” z rakami, czekanami oraz nauczyć podstaw techniki poruszania się w lodzie, a potem bez niczyjej pomocy pokonać 6-metrowy sopel. A jeśli ktoś stwierdzi, że mało mu jeszcze adrenaliny, na deser może skoczyć na linie z ponad 20-metrowej wieży. Wrażenia pewne! Więcej informacji: www.2wieze.pl.


Księżniczką być!

Gotycki zamek w Lidzbarku Warmińskim wita masywnymi murami. W pierwszej chwili łatwo wziąć go za krzyżacką warownię. Przez wiele stuleci uważany był za najcenniejszy zabytek tych ziem, dzięki czemu szczęśliwie ocalał i przetrwał do naszych czasów. Dziś mieści się tu Muzeum Warmii i Mazur (www.muzeum.olsztyn.pl). Zamek można zwiedzić nader stylowo, jako że na miejscu działa wypożyczalnia strojów dworskich. Za jedyne trzy złote (sic!) można przeistoczyć się w damę dworu, hrabiego lub księżniczkę. Wprawdzie nie szata zdobi człowieka, ale tak ubrani inaczej postrzegać będziemy prześliczne sklepienia zamku i arkadowe krużganki. Koniecznie trzeba też zajrzeć do Wielkiego Refektarza, na którego ścianach widnieje poczet herbów biskupów warmińskich, oraz odwiedzić zamkową kaplicę. Skrząca się złotem, zdobiona rokokowymi rzeźbami i dekoracjami wnosi wiele ciepła do surowych murów.


Już neolityczni koczownicy...

Cenniejsze niż brylanty i bardziej pożądane niż złoto. Co? Krzemienie pasiaste. Z pozoru nic takiego: kamień z mleczno-kawowymi smugami, lecz znaleźć go można tylko w jednym miejscu na świecie – w Krzemionkach Opatowskich. Nie dziwi zatem, że w neolicie koczownicy przemierzali po kilkaset kilometrów, by nabyć modną i unikatową siekierę w prążki. Dziś część dawnej kopalni jest udostępniona do zwiedzania (www.krzemionki.pl). To jedyny tego typu obiekt na świecie otwarty dla publiczności! Spacerując pod ziemią, zobaczymy wystające ze ścian buły krzemieni, a także scenki rekonstruujące pracę górników. Zaś kariera kamieni bynajmniej się nie skończyła, dziś budzą takie samo pożądanie jak przed wiekami, gdyż awansowały jako... biżuteria. Od ponad trzydziestu lat „polskie diamenty”, zwane kamieniami optymizmu, podbijają świat (noszą je na przykład Victoria Beckham i Robbie Williams).


Komentujesz: Nareszcie piąteczek!

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: piąteczek, zamek w lidzbarku, zalew wiślany, kampinoski park narodowy


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


  • sylwiakk

    Najbardziej spodobał mi się zamek w Lidzbarku Warmińskim.Ciekawie by było przebrać się i wczuć w nastrój tamtych czasów( a swoją drogą świetny pomysł z tymi strojami!)Kiedyś się tam...

    sylwiakk

Zgłoś nadużycie

Skomentuj artykuł