Witaj w Podróży w Google play i App Store

Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?

Kalendarium

Na wczasy bez paszportu


Zbliża się urlop, a nie masz ważnego paszportu? Co zrobić w takiej sytuacji?


Nowe dokumenty


Nawet, jeżeli w tym roku planujemy podróż do jednego z państw, do których wjedziemy z samym dowodem osobistym, ważny paszport warto mieć. Może się on przydać w najbardziej nieoczekiwanej chwili. Wyrabianie paszportu nie jest skomplikowaną procedurą. Do punktu paszportowego należy przynieść wniosek o paszport, dowód tożsamości, kolorowe zdjęcie (według najnowszych wytycznych wykonane en face), dokument poświadczający uprawnienie do opłaty ulgowej, (jeżeli takie istnieje) oraz dowód wniesienia opłaty i odpis aktu małżeństwa. Urząd ma 30 dni na wydanie nam nowego paszportu. Zazwyczaj jest to krótszy termin, jednak przed wakacjami nie powinniśmy na to liczyć. Dlatego, jeśli do planowanego urlopu pozostały na przykład dwa tygodnie, możemy nie uzyskać dokumentu w terminie.


Wakacje z dowodem

Na szczęście coraz więcej Państw europejskich umożliwia wjazd i pobyt na ich terytorium osobie legitymującej się wyłącznie dowodem osobistym. Jeżeli wybieramy się na wakacje zorganizowane przez biuro podróży, jego pracownik na pewno udzieli na informacji o tym, czy w danym państwie wymagane jest posiadanie paszportu. W katalogach biur znajduje się wiele opcji dla osób, które chcą wyjechać tylko z dowodem, do takich propozycji należą na przykład wakacje z oferty ITAKI. Aktualizowaną listę krajów świata prezentuje także na swojej stronie Ministerstwo Spraw Zagranicznych – możemy tam sprawdzić, jakich dokumentów potrzebujemy, a także, czy pobyt w danym państwie jest ograniczony koniecznością posiadania wizy.


Popularne kierunki

Do popularnych kierunków wakacyjnych należą Francja, Grecja i Hiszpania. W tych krajach nie będziemy potrzebowali paszportu, (chociaż w przypadku Wysp Kanaryjskich, bezpieczniej mieć go przy sobie). Nie potrzebujemy także wizy, aby wjechać, ale w Grecji i Hiszpanii okres pobytu bezwizowego ograniczony jest do 90 dni. Urlopowicze często wybierają się także do Chorwacji czy Bułgarii. Tam również nikt nie będzie od nas wymagał paszportu. Sytuacja z wizami jest podobna jak w Grecji, natomiast  o ile w wyżej wymienionych krajach uda nam się pewnie przekroczyć granicę bez kontroli, o tyle w Bułgarii raczej prosi się turystów o pokazanie dokumentu tożsamości.

W Austrii, Belgii, Niemczech czy Danii również możemy przekroczyć granicę nie posiadając paszportu. O wizę ubiegać należy się po 90 dniach pobytu. Turyści są zawsze zaciekawieni Watykanem. Do Włoch możemy, bowiem wjechać na takich samych zasadach jak na przykład do Hiszpanii, ale Watykan stanowi przecież odrębne państwo w państwie. Na szczęście dzięki Traktatowi Laterańskiemu i tam nikt nie poprosi nas o paszport, co więcej granica między Rzymem i Watykanem jest niedostrzegalna – nie będziemy musieli nigdzie pokazywać dokumentu tożsamości.

Poza Unią Europejską jest, co prawda Szwajcaria, ale również tam możemy wjechać legitymując się zaledwie dowodem. Warto pamiętać, że o ile podróżując samochodem, większość granic w Europie pokonamy nie będąc zatrzymywanymi na granicach, o tyle w przypadku lotu samolotem zawsze zostaniemy poproszeni o dokument tożsamości.


Wyprawy poza Europę

Do popularnych kierunków wakacyjnych należą także kraje leżące poza Europą. Do krajów takich jak Egipt czy Tunezja, albo Maroko bez paszportu niestety nie wjedziemy. Natomiast, jeżeli dysponujemy tylko dowodem osobistym, a chcemy wydostać się poza kontynent w rozumieniu stricte mamy do wyboru kilka egzotycznych miejsc. Dzięki dowodowi osobistemu wjedziemy na przykład na terytoria zamorskie Francji, czy wyspy portugalskie takie jak na przykład Madera. Bez paszportu wjedziemy także na Cypr, który należy do Unii, mimo swojej geograficznej przynależności do kontynentu azjatyckiego.

Jeżeli zdarzy się tak, że zabieramy ze sobą w podróż i dowód i paszport starajmy się je przechowywać osobno, aby w przypadku zgubienia lub kradzieży bagażu nie utracić wszystkich dokumentów.

Materiał Partnera

Komentujesz: Na wczasy bez paszportu

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie

Najbliższe wydarzenia