Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Moczenie kija


Wędkarze to potęga. Ten sport (lub to hobby – lub ten sport i hobby zarazem) jest już pasją tysięcy Polek i Polaków.


::Władysławowo – na płastugi

We władysławowskim porcie wędkarzy spotkamy przez cały rok, ale szczególnie zimą można tu liczyć na udany połów. Woda jest w tym miejscu spokojna, znacznie cieplejsza niż rozhukany sztormami Bałtyk. Nic zatem dziwnego, że pełno w niej ryb chroniących się przed zimnem i potężnymi falami. Korzystają z odpadków, wyrzucanych przez rybaków: resztek rybiego mięsa czy śledziowych skórek. Przy kutrach i nabrzeżach licznie gromadzą się flądry, okonie i sandacze.
We Władysławowie można także spotkać amatorów różnego rodzaju płastug. Ryby te – charakterystyczne z powodu oczu umieszczonych po jednej stronie ciała – są zawziętymi drapieżnikami. Ich przysmakiem jest garnela – skorupiak przypominający krewetkę. Zimą bardzo trudno go zdobyć. Dlatego niektórzy zimowi wędkarze przyczepiają do haczyka kupowane w sklepach krewetki. Jako przynęta są one niezwykle skuteczne, chociaż chyba trochę zbyt drogie.

Położenie: woj. pomorskie, pow. pucki. Dojazd PKP, PKS
Kontakt: Informacja Turystyczna Władysławowo, ul. gen. Hallera 4, tel. (58) 674 20 00


::Dziwna – wielkie płocie

Niezbyt szeroka cieśnina między wyspą Wolin a Pobrzeżem Szczecińskim łączy Zalew Szczeciński z Zatoką Pomorską. Dziwna jest naturalnym akwenem o przeważnie zarośniętych, lecz łatwo dostępnych brzegach, z wieloma zatoczkami. Jednak to nie sielskie krajobrazy wyróżniają to łowisko, ale niespotykana gdzie indziej obfitość ryb. Wiosną każdego roku do Dziwny przypływa na tarło, jak się mawia na Pomorzu, „wszystka płoć z Zalewu i Zatoki Pomorskiej”. Od marca do maja, z różnym natężeniem i z przerwami, można się tu nałowić tych ryb, jak nigdy w życiu i w żadnym miejscu na świecie.
Nie jest to jednak drobnica, lecz płocie długości powyżej 30 cm.
Oprócz tych gigantów są w Dziwnej szczupaki, sandacze, okonie, leszcze oraz węgorze.

Położenie: woj. zachodniopomorskie, pow. kamieński. Dojazd PKS, PKP (stacja Kamień Pomorski)
Kontakt: IT w Kamieniu Pomorskim, ul. Szpitalna 9, tel. (91) 382 50 43, fax (91) 382 18 26


::Dolna Nida – nocne łowy

Rzeka malowniczo wije się przez urocze pola, łąki i lasy. Cechą charakterystyczną Nidy są bowiem rozległe meandry. Te spokojne okolice były świadkiem niezwykle emocjonujących pojedynków człowieka i ryby. W wodach Nidy złowiono największego w Polsce szczupaka (24,1 kg) i sandacza (15,6 kg). Rekordowe ryby zostały złowione nie na spinning, lecz na żywca. Według doświadczonych wędkarzy jest to chyba najlepszy sposób na miejscowe drapieżniki. Szczególnie trudno jest się zasadzać na sandacza, ale warto spróbować nocnego połowu.
Ryby te uwielbiają żerować na płyciznach tutejszych meandrów. Podczas nocnych wędrówek z wędką zdarza się złowić także suma, jednak nie są to zbyt duże ryby – przeciętnie ważą kilka kilogramów. W stosunkowo czystych wodach Nidy można ponadto łapać leszcze, krąpie, trafi się czasem zdziczały karp, są płocie, jazie, klenie i brzany.

Położenie: woj. świętokrzyskie, powiaty buski i pińczowski. Dojazd PKS, PKP (stacja Busko-Zdrój)
Kontakt: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pińczowie, ul. Pałęki 26a, tel. (41) 357 20 44


76

Komentujesz: Moczenie kija - szlakiem wędkarskich wypraw

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: władysławowo, wędkarstwo, ryby, płastugi, płocie


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie