Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Marzanna na powitanie wiosnyDawniej wierzono, że magiczne obrzędy przyśpieszą nadejście wiosny. Jedną z takich właśnie tradycji ludowych było topienie Marzanny.


Topienie Śmiercichy, Moreny czy Marzanioka (Marzanna posiadała wiele imion) jest obecnie tradycyjnym wiosennym rytuałem wypędzania zimy. Zwyczaj ten miał swoje początki już w czasach pogańskich. Wynoszono ją ze wsi w grupach, w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, tzw. Śmiertną, Białą lub Czarną. Postać ta symbolizowała śmierć, zimę, zło, choroby i wszelakie problemy nękające ludzi. Palono ją i topiono w celu wypędzenia zimy i nadejścia wiosny.


Dziś Marzanna nie jest już kojarzona ze złym zabobonem. Topienie Marzanny jest formą zabawy dla dzieci i młodzieży. Sierpecki skansen stara się jednak aby barwne tradycje naszych przodków nie odeszły w zapomnienie. Dlatego jak co roku Muzeum Wsi Mazowieckiej w ramach imprezy plenerowej „Powitanie wiosny” organizuje konkurs, pt. „Najciekawsza Marzanna”. Stało się to już tradycją, gdyż konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a prezentowane prace z każdym rokiem są ciekawsze i wymyślniejsze.


Do konkursu mogą przystąpić grupy zorganizowane (przedszkolne, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz grupy z placówek edukacyjnych i kulturalnych) co najmniej trzyosobowe. Kukła powinna symbolizować zmiany pór roku, odejście zimy oraz nawiązywać do tradycji ludowej (wyobrażenie kukły związane z chorobami, śmiercią i nieszczęściami). Prace mogą zawierać dodatkowe elementy zdobnicze symbolizujące czasy współczesne. Oceniana będzie estetyka wykonania pracy, walory artystyczne i oryginalność pomysłów.


Konkurs ma na celu popularyzację obrzędów wiosennych, rozwinięcie zdolności plastycznych, pobudzenie aktywności twórczej, a także rozwinięcie kreatywność oraz wyobraźni. Jest również okazją do zaprezentowania własnej twórczości oraz przybliżenia uczestnikom ludowego obrzęud topienia „Śmiercichy”.


Na deklaracje uczestnictwa w konkursie czekamy do 15 marca 2011 roku a gotowe kukły należy oddać w dniu imprezy plenerowej „Powitanie wiosny”, tj. 18 marca 2011 w godzinach od 900 do 1000.

Szczegółowy regulamin konkursu znajduję się na stronie internetowej skansenu www.mwmskansen.pl.


Tekst: Anita Gad - Turalska


Komentujesz: Marzanna na powitanie wiosny

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: skansen, wiosna, sierpc, topienie marzanny


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie