Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (344)

Mądry Polak w podróży

2014-12-09

Badania rynku turystycznego pokazują, że Polacy podróżują coraz częściej. Jaki obraz Polaka-turysty można stworzyć na podstawie dostępnych danych? Letni urlopowicz, zorientowany na oferty last minute, za główny cel wyjazdu stawiający sobie komfort i atrakcyjną cenę wycieczki – oto główne cechy rodzimego podróżnika.

„Polacy podróżują na potęgę” – pisał pod koniec 2013 roku magazyn „Forbes”, podsumowując sezon w branży turystycznej. Z danych wynikało bowiem, że ponad 1,7 mln z nas wyjechało na zagraniczne wycieczki – co było rekordem i pod względem liczby turystów, i zysków organizatorów wycieczek. Jak podawał Polski Związek Organizatorów Turystyki, za wzrostem liczby podróżujących w minionym sezonie stała przede wszystkim cena – zestawienia pokazywały, że opłacalniejsze były wyjazdy oferowane przez biura podróży niż wycieczki na własną rękę. Najczęstszym kierunkiem wyjazdów była w zeszłym roku Grecja, która – jak przekonywali branżowi eksperci – skorzystała na niepokojach panujących wówczas w Egipcie. W czołówce ulubionych krajów wypoczynkowych Polaków znalazły się też Turcja, Hiszpania i Włochy.

Wycieczka? I latem, i zimą
Podróżnicze zamiłowania Polaków potwierdził też raport Fly.pl na temat rynku usług turystycznych w 2013 r. Z danych serwisu wynika, że najczęściej podróżujemy w miesiącach letnich, choć część z nas odkłada urlop na okres zimowy. Planując wyjazd poza letnim sezonem, Polacy najczęściej szykują się do podróży w październiku oraz w okresie świątecznym, wykorzystując wolne dni na wypoczynek poza domem.

Na ostatnią chwilę
Jak przygotowujemy się do urlopu? Myśląc o wyjeździe, Polacy nie robią podróżniczych planów w odległych terminach. Dane Fly.pl pokazały, że im więcej dni do wyjazdu, tym mniejsza liczba rezerwacji. W 2013 roku co piąty turysta planował wycieczkę maksymalnie 30 dni przed datą wyjazdu. Najpopularniejsze wśród Polaków korzystających ze zorganizowanych wyjazdów są oferty last minute, które dominują ze względu na atrakcyjne warunki cenowe. Jednak specjaliści ds. rynku usług turystycznych zwracają jeszcze uwagę na większe poczucie bezpieczeństwa, jakie daje rezerwacja wyjazdu na kilka dni przed podróżą – zwiększa się bowiem pewność, że nie wydarzy się niespodziewana sytuacja, która pokrzyżuje nam plany (np. choroba, utrata pracy). Na turystów, którzy jednak stawiają na planowanie urlopu z dużym wyprzedzeniem, czekają zazwyczaj dodatkowe ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z wyjazdu. W raporcie Fly.pl możemy przeczytać, że to rozwiązanie, które gwarantuje odzyskanie przynajmniej części wpłaconej kwoty.

Ubezpieczenie równa się pewność
Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży to nie jedyne zabezpieczenie, w jakie mogą wyposażać się polscy turyści. Podstawową ochroną, zwłaszcza przy okazji coraz bardziej popularnych wyjazdów zagranicznych, jest ubezpieczenie podróżne. Rynek oferuje w tym zakresie wiele możliwości, dlatego warto dobrze prześledzić dostępne propozycje i wybrać optymalne dla siebie rozwiązanie. Wśród ofert można znaleźć zarówno pojedyncze pakiety ubezpieczeniowe (np. NNW albo koszty leczenia), jak i kompleksowe rozwiązania, takie jak w przypadku „Bezpiecznych Podróży” – oferty ubezpieczenia podróżnego w Signal Iduna.

Biorąc pod uwagę dane z raportu Fly.pl, można wnioskować, że w planowaniu urlopu dla Polaków liczy się najbardziej wygoda i komfort, a także cena wycieczki. Polscy turyści powinni jednak pamiętać, że komfort w podróży to nie tylko cztery gwiazdki, ale też bezpieczeństwo wyjazdu, które buduje z jednej strony wybór sprawdzonych graczy na rynku turystycznym, a z drugiej troska o właściwe ubezpieczenie. Tak, by hasłem przewodnim wyjazdu było „mądry Polak w podróży”, a nie „mądry Polak po szkodzie”.


Komentujesz: Mądry Polak w podróży

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuWasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie