Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (232)

Tekst: Katarzyna Sołtyk

Ogród Atlantyku

 


Madera jest niezwykłą mieszanką Europy i Afryki, lądu i morza, słońca i deszczu oraz tropików i ostrego górskiego powietrza. To wyspa dla miłośników natury i aktywnego wypoczynku.

Tekst Katarzyna Sołtyk


Kiedy w 2007 r. wystartowały pierwsze samoloty czarterowe zmierzające na Maderę, wyspa była niemal dziewiczym i nieznanym lądem dla polskiej turystyki. Do tej pory droga, ekskluzywna i trudno dostępna, wreszcie zaczęła odkrywać przed nami swoje tajemnice. Nie stała się jednak celem masowej turystyki i wciąż jest miejscem raczej elitarnym. Rajem dla osób aktywnych, miłośników natury i pieszych wędrówek – zarówno tych prawdziwych górskich trekkingów, jak i łatwych spacerów (ale zawsze z pięknymi widokami).


Raj na wulkanie
Portugalska wyspa kołysząca się na falach Oceanu Atlantyckiego to zadziwiająca mieszanka morza i gór, słońca i deszczu, ale przede wszystkim luksusu i natury. Jedynie kaprys historii sprawił, że należy do Europy, a nie do znacznie bliższej (odległością i klimatem) Afryki. A właściwie sprawił to gen włóczęgostwa portugalskich żeglarzy, którzy w 1416 r. przybili do pobliskiej wyspy Porto Santo, a dwa lata później, pod dowództwem João Gonçalvesa Zarco, dotarli na znacznie większą, gęsto zalesioną Maderę. W języku portugalskim jej nazwa oznacza „drewno”. Wyspa leży aż 1000 km od wybrzeży Portugalii i zaledwie 500 km od Afryki.


Madera słynie z łagodnego klimatu, wyśmienitego wina, niezwykłego bogactwa egzotycznych kwiatów, owoców oraz nieziemskich krajobrazów z zapierającymi dech w piersi urwiskami i malowniczymi wodospadami. Ta wulkaniczna wyspa wygląda, jakby powstała dopiero przed chwilą, a wiatr, woda i czas nie zdążyły jeszcze złagodzić jej ostrych rysów, stromych stoków i szpiczastych szczytów. Obmywana przez fale, często spowita chmurami, owiana mgiełką tajemniczości, jak większość wysp na świecie żyje własnym, ustalonym od wieków, naturalnym rytmem. Bez pośpiechu, z dala od współczesności, na uboczu historii. I choć biura podróży próbują zrobić z niej turystyczne eldorado, wciąż jest tu więcej autentyczności i naturalności niż reklamowego blichtru na pokaz.


Wiosna przez okrągły rok
Przewodniki nazywają Maderę wyspą wiecznej wiosny. Przez cały rok jest tu łagodny i przyjazny dla człowieka klimat, który nie rozleniwia skwarem i nie zniechęca chłodem. Latem temperatura rzadko przekracza 25°C, a zimą rzadko spada poniżej 20°C, ale w ciągu jednego dnia można tu przeżyć cztery pory roku. Trzeba bowiem pamiętać, że w górach w tym samym czasie może być nawet o kilka stopni mniej niż na terenach położonych niżej. Podobnie jest ze słońcem – na Maderze świeci niemal zawsze, tylko czasami trzeba go poszukać. Kiedy bowiem północ spowijają chmury, południe tonie w ciepłych promieniach, i odwrotnie. A że wyspa jest niewielka (57 km długości i tylko 22 km szerokości w najwęższym miejscu), słońce niemal zawsze bez trudu można „dogonić”.


Z polskim lub niemieckim biurem
W Polsce obecnie jedynie Itaka ma w swojej ofercie przeloty czarterowe z Warszawy na Maderę i pobyty wypoczynkowe na wyspie. Tydzień bez pełnego wyżywienia kosztuje 3–4 tys. zł za osobę (w promocjach od 2,4 tys. zł). Do tego trzeba doliczyć dodatkowe posiłki i wycieczki fakultatywne. Przed świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem ceny znacznie rosną – Madera jest bowiem ulubionym miejscem Europejczyków na krótkie, okołoświąteczne i sylwestrowe wypady.


Polscy turyści, zwłaszcza z zachodniej części kraju, korzystają też z niemieckich biur podróży. Mają one bogatszą ofertę, a formalności załatwia się przez internet (np. na www.vacationcenter.pl lub www.airstop.pl). Pewną niedogodnością może być konieczność dotarcia na niemieckie lotnisko, ale to samo dotyczy przecież Warszawy – z innych części kraju też trzeba się tu jakoś dostać. Poza tym różnice w cenach są tak znaczące, że „niemieckie” rozwiązanie jest bardzo opłacalne. Dla porównania: bilet czarterowy z Polski kosztuje ok. 2 tys. zł, z Berlina – już od 900 zł. Tygodniowy wypoczynek (z przelotem) w tym samym 4-gwiazdkowym hotelu: 2,6 tys. zł (w promocji) z Polski i 1,5 tys. zł z Niemiec.


Komentujesz: Madera: Ogród Atlantyku

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: hiszpania, afryka, madera


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie