Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Lubelszczyzna

 Lubelszczyzna to malownicza kraina pofałdowanych pagórków lessowych i jezior Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego.
Ogląda się tu wspaniałe rezydencje magnackich rodów i pamiątki
po licznej niegdyś społeczności żydowskiej.

 Stolica regionu – Lublin (1), niegdyś potężne centrum polityczne – dziś jest uniwersyteckim miastem pełnym zabytków, którego stare mury przechowały wspomnienia potęgi Piastów i Jagiellonów. Urokliwa lubelska Starówka należy do najciekawszych w Polsce.

 
Pełen zieleni Nałęczów (2) ocalił urok i nastrój dawnego kurortu. Malowniczy park zdrojowy, pijalnia wód mineralnych, liczne pensjonaty, pamiątki po B. Prusie i S. Żeromskim tworzą niemal sielankową atmosferę spokoju i odpoczynku. Jest tu pięć sanatoriów.


Kazimierzem Dolnym (3) od dawna interesują się artyści, jednak zwyczajnych turystów także zachwyca wybrukowany kocimi łbami rynek, ruiny zamku, wspaniałe zabytki renesansu oraz niepowtarzalna atmosfera.


Pobliskie Puławy (4) słyną z pięknego angielskiego parku. W Domku Gotyckim i w Świątyni Sybilli do dziś funkcjonuje muzeum założone przez Izabelę Czartoryską.


W pobliżu Kocka (5) obejrzeć można grób Berka Joselewicza, poległego w 1809 roku. Poza kościołem i zespołem pałacowym warto zwrócić uwagę na zabytki judaistyczne: kirkut i dom cadyka Morgenszterna.


Atrakcją Kozłówki (6) jest pałac Zamojskich, którego wnętrza zachowały wystrój z przełomu XIX i XX wieku, oraz niecodzienna galeria sztuki socrealizmu.


Lubartów (7) malowniczo rozciąga się na wysokim brzegu Wieprza. Poza ciekawymi zabytkami sakralnymi wart uwagi jest wspaniały barokowy pałac Firlejów-Sanguszków.


W Parczewie (8) ocalały zabytki judaistyczne: synagoga i mykwa. Interesujący jest kościół św. Jana Chrzciciela.

 
Trasa przecina malownicze Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie z położoną wśród jezior Sosnowicą (9) i znaną z kopalni węgla kamiennego Bogdanką (10).


W Łęcznej (11) od wieków odbywają się jarmarki. Warto zwiedzić potężną Dużą Synagogę i zobaczyć drewniane domy zajezdne.

Długość trasy: 255 km 

 Komentujesz: Lubelszczyzna

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: lubelszczyzna, kazimierz dolny, lublin, nałęczów, parczew, Łęczna


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie