Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

 


Kraina Wielkich Jezior Mazurskich szczyci się największą liczbą jezior w Polsce i gromadzi 25% zasobu wód jeziornych w kraju. Wody zajmują ponad 15% jej powierzchni.

 

Leśniczówkę Pranie (1) warto odwiedzić zarówno przez wzgląd na muzeum K.I. Gałczyńskiego, jak i na bajkowe widoki na Jezioro Nidzkie.


Ruciane-Nida (2) jest bazą dla żeglarzy, którzy zaczynają tu swą przygodę ze szlakiem Wielkich Jezior. Dużym zainteresowaniem cieszy się śluza Guzianka, przy której w sezonie tłoczą się jachty i kajaki.


Wojnowo (3) założyli prześladowani w Rosji filiponi – odłam wyznawców prawosławia. Pozostał po nich zespół klasztorny z XIX wieku, w którym obecnie żyją 4 mniszki. Stoi tu także kilka drewnianych chałup i bajkowa drewniana cerkiewka.


Niewielkie letnisko Krutyń (4) leży nad Krutynią, w środku bujnej Puszczy Piskiej. Można się stąd wybrać na niezapomniany spływ łodzią „na pych” do Jeziora Krutyńskiego. Rzeka Krutynia jest znanym szlakiem kajakowym, powszechnie uważanym za najbardziej malowniczy w Polsce.


Mrągowo (5) – duży ośrodek turystyczny, kojarzony z Piknikiem Country – to ładne, zadbane, zielone miasto położone na wzgórzach nad jeziorami Czos i Magistrackim. Przetrwała w nim bardzo ciekawa przedwojenna zabudowa.


W Kętrzynie (6) zachował się gotycki kościół, niewielki gotycki pokrzyżacki zamek, częściowo zrekonstruowane mury miejskie oraz neogotycka loża masońska.


W położonej niedaleko Gierłoży (7), niegdyś Wolfsschanze, czyli Wilczym Szańcu, mieściła się słynna kwatera główna Adolfa Hitlera. Wzdłuż znakowanej trasy ogląda się tu potężne bunkry i schrony.


Sympatyczne, tonące w zieleni Węgorzewo (8) rozciąga się w dolinie rzeczki Węgorapy. Tłumnie odwiedzają je żeglarze. Stoi tu zamek krzyżacki i barokowy kościół.


Giżycko nad Niegocinem (9) jest wakacyjną stolicą Mazur, najbardziej gwarnym miejscem nad wielkimi jeziorami. Dyskoteki na plaży i koncerty w amfiteatrze twierdzy Boyen (10) przyciągają turystów z całej Polski.


Niewielki Ryn (11) leży wśród pagórków między jeziorami Ryńskim i Ołów. Słynie ze średniowiecznego zamczyska. 


Mikołajki (12) są przede wszystkim ośrodkiem sportów wodnych. Leżą nad jeziorami Tałty i Mikołajskim, które łączy się z jeziorem Śniardwy i tworzy jeden z najpopularniejszych mazurskich szlaków wodnych. Niska zabudowa miasta przypomina starą wieś rybacką.


Długość trasy: 180 km


Komentujesz: Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: mazury, warmia i mazury, mazury cud natury, krainą wielkich jezior mazurskich


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


 • halina65

  Bardzo lubie wyjeżdzać w wakacje na Mazury.Polecam to miejsce wszystkim którzy lubią aktywny wypoczynek.Najbardziej kocham miasto Giżycko,tam się urodziłam.Giżycko wakacyjną stolicą...

  halina65

 • dorka21109

  witam.chciałam się podzielić moją opinią,ponieważ wrecz kocham Kraine Wielkioch Jezior Mazurskich.Bardzo lubie spedzac tam wakacje z moją rodzina.Moge polecic na Mazurach splywy kajakowe.Są...

  dorka21109

 • mar_cino_88

  Serdecznie polecam. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to "zielone płuca Polski". Szczególne walory przyrodnicze.

  mar_cino_88

Zgłoś nadużycie

Skomentuj artykuł