Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Kościoły w nowych rolach


Kościoły to obiekty troski i szacunku, który wyraża się okazałym wyglądem i świetnym stanem technicznym, jaki cechuje większość świątyń w Polsce. Czasami jednak kościół może zacząć pełnić nową rolę.


::Złoty Stok

W Złotym Stoku, na granicy Przedgórza Sudeckiego i Gór Złotych, nieopodal rynku znajduje się kościół św. Barbary z początku XIII w. Obecny renesansowy wygląd uzyskał w trakcie przebudowy w 1515 r. Służył na przemian katolikom i ewangelikom. Gdy po 1945 r. zabrakło ewangelickich użytkowników, zorganizowano w nim salę gimnastyczną!
Gotycka nawa otrzymała strop z betonu, pod belką tęczową oraz od strony kruchty stanęły bramki. Dziwnym trafem prezbiterium kościoła pozostało nietknięte. Tym bardziej szokuje umieszczenie tam siłowni. Pod misternym sieciowym sklepieniem w otoczeniu XVI-wiecznych posągów stoją przyrządy do ćwiczeń.


Położenie: woj. dolnośląskie, pow. ząbkowicki
Kontakt: Centrum Kultury i Promocji Złoty Stok, ul. 3 Maja 10, tel. (74) 817 55 91


::Nowe Miasto Lubawskie

Pośrodku rynku stoi budynek, który dla obserwatora z zewnątrz jest typowym kościołem. Klasyczna forma z wysoką wieżą – po prostu fara jak malowanie! Pewność ulatuje, gdy próbujemy przekroczyć drzwi świątyni, która okazuje się kinem! Świadczy o tym także szyld nad wejściem: Kino Harmonia.
Nowomiejscy ewangelicy wybudowali tu kościół w l. 1824-27, po czym zastąpili go większym, oddanym do użytku w 1912 r.
Gdy zabrakło ewangelików, społeczność Nowego Miasta w 1958 r. postanowiła umieścić tu kino. Dla uspokojenia sumień nadano mu poetycką nazwę Harmonia.

Położenie: woj. warmińsko-mazurskie, pow. nowomiejski
Kontakt: Kino „Harmonia”, ul. Rynek 1, tel. (56) 474 23 44


::Elbląg

Budowę dominikańskiego kościoła NMP rozpoczęto w 1246 r. Po pożarze w 1504 r. nastąpiła przebudowa świątyni, która zyskała formę dwunawowej hali. W 1542 r. kościół przeszedł w posiadanie ewangelików, dla których stanowił główną świątynię w mieście do 1945 r. W trakcie walk o Elbląg zimą 1945 r. kościół został spalony, zawaliły się sklepienia i część ścian. Zachowały się tylko prezbiterium i zakrystia. W 1961 r. władze miasta przekazały ruiny kościoła artyście plastykowi Gerardowi Kwiatkowskiemu z przeznaczeniem na pracownię.
W murach dawnego kościoła dominikańskiego odbywają się liczne wystawy współczesnego malarstwa i rzeźby, a także koncerty oraz spektakle teatralne.


Położenie: woj. warmińsko-mazurskie, pow. Elbląg (grodzki)
Kontakt: Galeria El, ul. Kuśnierska 6, 82-300 Elbląg, tel. (55) 232 53 86

Komentujesz: Kościoły w nowych rolach

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: kościół, świątynie


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie