Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Kopalnia Soli w BochniKopalnia Soli w Bochni jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce i w całej Europie, a do tego najstarszym zakładem przemysłowym czynnym nieprzerwanie przez 742 lata (1248–1990). Przez wieki górnicy wydobywali tu złoża mioceńskiej soli, kopali szyby i ryli podziemne chodniki oraz komory.


Tysiące metrów ukrytych w mrokach korytarzy tworzy piętrową i zagmatwaną sieć. Do wnętrza „solnego miasta” zjeżdżamy windą górniczą najstarszym w kopalni szybem Sutoris (sutor – szewc). Bez względu na porę roku temperatura powietrza w kopalni wynosi 14–16 stopni Celsjusza, a wilgotność około 70 procent. Gdy na zewnątrz ziąb i wiatr, pod ziemią jest naprawdę przyjemnie. Dzieło solnych górników służy dziś turystom i kuracjuszom.

 


Kopalnia Soli „Bochnia” pełni bowiem rolę muzeum, uzdrowiska oraz miejsca licznych imprez sportowych i kulturalnych. Oferuje więcej, niż można się spodziewać. Na głębokości ponad 220 metrów wiedzie jedna z najciekawszych w kraju podziemnych tras turystycznych, przygotowana tak, by zapoznać zwiedzających z dziejami wydobycia soli i zachwycić urokami podziemnych katedr – pionowo wydrążonych komór Christian z wiszącymi pomostami czy lśniącą w światłach kryształowych żyrandoli kaplicą św. Kingi, w której ścianach i stropie wiją się wstęgi soli i anhydrytów.


W trakcie wycieczki czeka nas superzjazd 140-metrową pochylnią, służącą niegdyś do transportu soli z komory Ważyn na poziom August, a także spływ łodzią w zalanej solanką komorze na głębokości 230 metrów! W największej bocheńskiej komorze Ważyn (255 metrów długości i ponad 7 metrów wysokości) odbywają się projekcje kinowe, koncerty, spektakle teatralne i dyskoteki. Mieści się tu także sanatorium – kuracjusze, leżakując w solnym mikroklimacie kopalni, poddawani są subterraneoterapii.

 


Podziemna restauracja serwuje smaczne dania, a chętni mogą przenocować w solnym pokoju. W komorze można także pograć w piłkę na boisku, powitać Nowy Rok w surrealistycznie oświetlonej sali balowej oraz... wziąć udział w Dwunastogodzinnym


Podziemnym Biegu Sztafetowym odbywającym się w sztolniach na głębokości 212 metrów. Podobno jest to najgłębszy bieg na świecie, a najlepsze czteroosobowe drużyny przebiegają w tym czasie ponad 200 kilometrów. Czy to już wszystkie atrakcje kopalni? Z pewnością nie...


Komentujesz: Kopalnia Soli w Bochni

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: uzdrowisko, kopalnia, bochnia, sól, szyb


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie