Witaj w Podróży w Google play i App Store

Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?

Kalendarium

Kitesurfing na Bałtyku, czyli jak aktywnie spędzić lato nad morzem


Bezczynne leżenie na plaży i kąpiele w morzu to nie jedyna forma urlopu, jaką może zaoferować nam Bałtyk. Od wielu lat serca miłośników sportów wodnych zdobywa kitesurfing. Przekonaj się, czy zdobędzie również twoje.Zgodnie z raportem TNS spośród aktywności fizycznych Polacy najczęściej wybierają jazdę na rowerze (53 proc.), w następnej zaś kolejności bieganie (33 proc.) i pływanie (29 proc.). Z raportu CBOS dowiadujemy się natomiast, że sporty wodne inne niż pływanie uprawia zaledwie 5 proc. Polaków. Kitesurfing, zdawałoby się, nie jest bardzo popularną dyscypliną. Wystarczy jednak wybrać się latem nad morze, by zauważyć, że grono jego pasjonatów jest całkiem spore. Dość wspomnieć o tym, że Polka Karolina Winkowska jest trzykrotną mistrzynią świata w kitesurfingu w kategorii freestyle. Podczas urlopu na plażach Bałtyku przyjrzyjmy się surferom z latawcami, a następnie sami spróbujmy – nasze wakacje nie muszą być pasywne!

Od czego zacząć?

Kitesurfing, wbrew pozorom, nie należy do sportów trudnych. Na początek, do surfowania w celach rekreacyjnych, wystarczy umieć pływać i posiadać przeciętną sprawność sportową. O poziomie trudności tego sportu świadczy choćby przekrój wiekowy jego pasjonatów – najmłodsi kitesurferzy mają lat siedem, najstarsi mieszczą się w przedziale 80+. Żeby zostać samodzielnym kitesurferem, należy odbyć kurs kitesurfingu na poziomie IKO 1+2. Kurs taki trwa ok. 10 godzin, może być rozłożony na 2-4 dni wietrznych. Na kursie tym uczysz się podstaw: budowy latawca i desek, teorii wiatrowej, fizyki pracy latawca, podstaw sterowania nim, praw drogi i zasad bezpieczeństwa. Po ukończeniu kursu jesteś w pełni przygotowany do dalszego samodzielnego korzystania ze sprzętu i szlifowania swoich umiejętności. Cena kursu podstawowego (w grupie 2-3 osobowej) oscyluje w granicach 430-900 zł w zależności od szkoły.

Ekwipunek kitesurfera

Jaki sprzęt kupić po ukończonym kursie w szkole kitesurfingowej? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że sport ten nie należy do dyscyplin tanich. Przed zakupem warto zatem zastanowić się, w jakich warunkach pogodowych i jak często mamy zamiar surfować. Jeśli tylko przez dwa tygodnie urlopu, wówczas bardziej opłaca się skorzystanie z usług wypożyczalni. Jeśli natomiast kitesurfing zdobył nasze serce, wtedy lepiej pokusić się o sprzęt własny.

Podstawa wyposażenia to latawiec – element najdroższy, ale też o największym wpływie, na jakość surfowania. Na początek najlepiej wybrać model uniwersalny, gdyż bardziej zaawansowane mogą hamować nasze postępy w nauce i tym samym odbierać nam radość pływania. Poza latawcem potrzebne nam będą bar, trapez z linkami, deska oraz pianka, której zadaniem jest ochrona naszego ciała przed zmieniającą się temperaturą wody (latem wystarczy krótka, bez czapki, rękawiczek i obuwia). Ile to wszystko kosztuje? To zależy, czy kupujemy sprzęt nowy, czy z poprzedniego sezonu. Zakup latawca to wydatek rzędu 2300-3000 zł (używany ok. 2000 zł). Na bar przeznaczyć musimy ok. 900 zł, na deskę natomiast ok. 1400 zł (używaną znajdziemy w granicach 1000 zł). Zasadniczo za kwotę rzędu 3500-4000 zł kupimy sprzęt, który posłuży nam przez kolejnych kilka sezonów. Jeśli nie mamy pod ręką pełnej kwoty potrzebnej do zakupu ekwipunku i opłacenia kursu, warto zastanowić się nad wzięciem niewielkiej pożyczki. Na rynku dostępnych jest kilka ciekawych ofert. Dla przykładu, NetCredit oferuje pożyczkę do 2000 zł za darmo i do 4000 zł dla stałych klientów.

Gdzie pływać w Polsce?

Ze względu na specyfikę sportu najlepszymi miejscami do uprawiania kitesurfingu są duże zatoki, otwarte morskie plaże i duże jeziora. Plaże zbyt małe, otoczone drzewami czy zabudowaniami sprawią, że wiatr stanie się porywisty i nierówny, co bardzo utrudni surfowanie. Poziom wody powinien być stosunkowo płytki, przynajmniej podczas nauki pływania – optymalna głębokość wynosi zdaniem instruktorów 1 m. W Polsce ulubionymi miejscami kitesurferów są Półwysep Helski i Zatoka Pucka. Dlaczego? Ze względu na dużą, lecz niezbyt głęboką przestrzeń, piaszczyste dno, niski stopień zasolenia wody i odpowiednią siłę wiatru, która wynosi od 15 do 40 km/h.

Jeśli nadal nie czujesz się do końca przekonany, by zacząć przygodę z latawcem, przejedź się na zawody Pucharu Polski w kitesurfingu. W dniach 11-15 sierpnia w Jastarni (Ford Kite Festival) zobaczysz najlepszych zawodników z Polski walczących o mistrzostwo. Po zobaczeniu tego, co oni potrafią zrobić z deską i latawcem, trudno samemu nie spróbować.

Materiał Partnera

Komentujesz: Kitesurfing na Bałtyku, czyli jak aktywnie spędzić lato nad morzem

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj


  • bezokolicznik

    Kitesurfing jest wspaniały. 3 razy w życiu byłem na tym i polecam każdemu serdecznie bo naprawdę warto

    bezokolicznik

Zgłoś nadużycie

Skomentuj

Najbliższe wydarzenia