Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Kaszuby i Mierzeja HelskaKaszuby zajmują północny kraniec Polski przylegający do Zatoki Puckiej i Bałtyku. W ich skład wchodzi Mierzeja Helska, najdłuższy polski półwysep. Krajobraz tworzą plaże, klify, pola uprawne, a także nadmorskie lasy.Wdzydze (1) ciągną się wzdłuż północnego brzegu jeziora Wdzydze. Wioska słynie ze skansenu i kaszubskich haftów.

Stare centrum Kościerzyny (2) o średniowiecznym układzie ulic wznosi się na rozłożystym wzgórzu. Warto tu zwiedzić skansen kolejowy.

W pobliskim Będominie (3) urodził się Józef Wybicki, twórca Mazurka Dąbrowskiego. W zabytkowym dworze mieści się Muzeum Hymnu Narodowego.

Droga z Kościerzyny do Kartuz wspina się zboczami najwyższego wzniesienia Pomorza – Wieżycy. Kartuzy (4) leżą pośrodku Szwajcarii Kaszubskiej, najpiękniejszej części pojezierza. Magnesem przyciągającym turystów jest kolegiata z XIV wieku.

Dalej trasa wiedzie przez Trójmiasto – rozległą aglomerację, w skład której wchodzi zabytkowy Gdańsk (5), uzdrowiskowy Sopot (6) i nowoczesna Gdynia (7).

Do Wejherowa (8) przyjeżdża się przede wszystkim po to, by zobaczyć słynną kalwarię. Wokół rynku zachowała się zabytkowa zabudowa.

W Żarnowcu (9), położonym w pobliżu rynnowego Jeziora Żarnowieckiego, wznosi się cenny gotycki zespół klasztorny.

Krokowa (10) słynie ze wspaniałej rezydencji potężnego pomorskiego rodu von Krockow, obecnie luksusowego hotelu. W zamku ma swą siedzibę Kaszubskie Centrum Europejskich Spotkań.

Rozewie (11) to najdalej na północ wysunięty punkt terytorium Polski. Znajduje się tu latarnia morska z Muzeum Latarnictwa oraz obejmujący klifowe wybrzeże rezerwat krajobrazowy.

Władysławowo (12) to duża, popularna miejscowość ze współczesną zabudową, położona u nasady Półwyspu Helskiego. Przy znanym Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie powstaje aleja sportowych sław.

Jastarnia (13) jest jednym z najpopularniejszych letnisk na Mierzei. Jest tu ruchliwy deptak, port i sympatyczne zaułki ze starymi chatami rybackimi.

Kraniec mierzei zajmuje Hel (14). W miasteczku zachowała się przedwojenna zabudowa: ryglowe domki i niskie chałupy rybackie. Tłumnie odwiedzane jest fokarium przy nadmorskim bulwarze.

Końcowym etapem wycieczki jest zabytkowy Puck (15) nad Zatoką Pucką, zwaną przez Kaszubów Małym Morzem. Miasto jest znaną bazą żeglarską. Wokół rynku przetrwał średniowieczny układ ulic.


Długość trasy: 237 km


Komentujesz: Kaszuby i Mierzeja Helska

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: hel, władysławowo, kaszuby, mierzeja, zatoka pucka, zatoka helska, jastarnia, rozewie, puck


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie