Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

„Kolorowych jarmarków…”
Tradycja organizacji lokalnych jarmarków jest głęboko zakorzeniona w naszej kulturze. Wraz z nadejściem drugiej połowy listopada, w najbardziej charakterystycznych zakątkach polskich miast, pojawiają się oryginalne stragany, oferujące lokalne i zagraniczne przysmaki. Pomimo, iż świąteczne kiermasze można spotkać w zasadzie w całym kraju, te największe i najpopularniejsze odbywają się Krakowie, Warszawie oraz we Wrocławiu.

 

Kraków

Krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy rozpoczyna się 25 listopada i trwa do 26 grudnia. Na straganach można nabyć drewniane aniołki, ozdoby świąteczne, futra i wiele innych świątecznych akcesoriów. Oczywiście jak na porządny jarmark przystało, można także spróbować wielu regionalnych przysmaków. Na odwiedzających czekają m.in. grzaniec oraz gorąca kiełbaska. Przy okazji warto zauważyć, że krakowski jarmark trafił na sporządzoną w 2008 roku przez magazyn Times listę 20 najlepszych europejskich świątecznych jarmarków.


Miejsce: Rynek w Krakowie
Termin: 25 listopad – 26 grudzień 2011

Info: www.e-krakow.com


Warszawa

Jarmark świąteczny w Warszawie rozpocznie się w sobotę 26 listopada. Swoją obecność potwierdzili wystawcy z Litwy, Słowacji, Austrii i Chorwacji. Będą niemieckie Bratwursty i grzane wino, polskie ciasta z Mazur, pieczywo, wędliny, zabawki oraz kilka stoisk gastronomicznych. Nie zabraknie także kolęd oraz akcesoriów choinkowych. Dla kolekcjonerów przewidziano kubki pamiątkowe do grzańca. W weekendy odbędą się będą prezentacje narodowe i regionalne, podczas których będzie można nabyć produkty żywnościowe, oferty turystyczne oraz wyroby sztuki ludowej.


Miejsce: Rynek Starego Miasta
Termin: 26 listopad 2011 – 08 styczeń 2012

Info: www.jarmarkbozonarodzeniowy.org

Autor zdjęcia:


Wrocław

Bożonarodzeniowy jarmark w sercu Dolnego Śląska rozpocznie się 25 listopada. Na wrocławskim Rynku pojawią się kupcy z Polski, Litwy, Węgier, Niemiec, Białorusi, Austrii oraz Czech, którzy kusić będą swoimi wyrobami i specjałami. Zebrani będą mogli rozgrzać się grzanym winem, skosztować piernikowych serc, węgierskiego kołacza czy też pieczonych kasztanów. Weekendowym wydarzeniem, które powinno zwrócić uwagę publiczności, będą kameralne koncerty na balkonie domku „Pod krasnalem”.


Miejsce: Rynek Wrocławski, ul. Świdnicka
Termin: 25 listopad 2011 - 23 grudzień 2012

Info: www.jarmarkbozonarodzeniowy.com

 


* Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych wywodzi się z Niemiec, gdzie kultywowana jest co najmniej od XV wieku. Z tego okresu pochodzą też pierwsze oficjalne wzmianki o jarmarkach organizowanych z okazji nadchodzących świąt. Najstarszy jarmark, działający do dzisiaj, funkcjonuje w Dreźnie.


Komentujesz: Jarmarki bożonarodzeniowe

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: warszawa, kraków, wrocław, kiermasz świąteczny, jarmark bożonarodzeniowy


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


 • UsagiChiba

  Rzeczywiście - jarmarki są rewelacyjne! Te wszystkie Aniołki (które zresztą uwielbiam), ozdoby, no i w Poznaniu rzeźby lodowe do obejrzenia. Niestety w tym roku przetrwały tylko 2 dni z powodu...

  UsagiChiba

 • arkadiuss1

  Takie jarmarki to rewelacyjny pomysł. Oprócz możliwości zakupienia prezentów dla najliższych można zapoznać się z lokalnymi producentami na przykład żywności.

  arkadiuss1

 • Pattao

  Pamiętam jak, bodajże w 3 klasie podstawówki, razem z klasą pojechaliśmy na jarmark szopek bożonarodzeniowych, do Krakowa, oczywiście wraz z własną szopką. Wspaniałe przeżycia, wspaniały...

  Pattao

 • wesolamariola

  Super klimat, świetny jarmark ;)

  wesolamariola

 • Filip-Golarz

  Byłem w ten weekend na jarmarku w Warszawie. Wiele dobroci z różnych regionów, aczkolwiek wydaje mi się, że tegoroczny jarmark jest znacznie uboższy niż zeszłoroczny. Ktoś z was może był?

  Filip-Golarz

 • mijaczek

  Ten klimat jest niepowtarzalny. Niestety w Kołobrzegu nie ma typowego świątecznego jarmarku. Może kiedyś władze miasta go zorganizują.

  mijaczek

 • Filip-Golarz

  Uwielbiam takie jarmarki! Regionalne przysmaki, świąteczne gadżety oraz przede wszystkim bożonarodzeniowy klimat w powietrzu... tylko te tłumy trochę przerażają... ale dla wędzonego oscypka...

  Filip-Golarz

Zgłoś nadużycie

Skomentuj artykuł