Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce

 


Piękne dekoracje, migające tysiącem światełek stragany z prezentami, zapach grzanego wina i regionalnych przysmaków – kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem place wielu miast w Polsce zamieniają się w gwarne i kolorowe jarmarki.


Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych wywodzi się z Niemiec, gdzie kultywowana jest co najmniej od XV wieku. Z tego okresu pochodzą też pierwsze oficjalne wzmianki o jarmarkach organizowanych z okazji nadchodzących świąt. Najstarszy jarmark, działający do dzisiaj, funkcjonuje w Dreźnie.

Przedświąteczne kiermasze odbywają się w większości dużych miast. Mimo że podobne, różnią się drobnymi szczegółami, oddającymi ducha regionu. Jednak bez względu na lokalizację, wszędzie będzie można spróbować lokalnych smakołyków lub kupić wyroby rękodzieła.

Największe i najbarwniejsze jarmarki na Starym Kontynencie znajdziemy u naszych zachodnich i południowych sąsiadów, w Austrii oraz we Francji. Te najsilniej osadzone w tradycji odbędą się w Dreźnie (najstarszy targ w Niemczech), Wiedniu (jest tu kilka jarmarków, na czele z tym w okolicach ratusza) oraz Strasburgu (nazywanym stolicą Bożego Narodzenia).


My zaś postanowiliśmy pozostać na własnym podwórku. Poniżej prezentujemy listę najpopularniejszych jarmarków przedświątecznych w Polsce.


Gdańsk
Podziwiając wnętrze gdańskiej Zbrojowni, będzie można kupić m.in. ręcznie malowane jedwabne szale, oryginalną biżuterię, obrazy i szkło artystyczne. Na Targu Węglowym znajdą się przede wszystkim stoiska z rękodziełem i żywnością (w tym hiszpańskimi winami i serami, dziczyzną czy piernikami).

Termin: 5-23 grudnia 2012 r.
Miejsce: Targ Węglowy, Wielka Zbrojownia
Info: www.gdansk.pl


Katowice
Na deptaku ulicy Staromiejskiej pojawią się kramy z tradycyjnymi i regionalnymi wyrobami (wypiekami, wędlinami, miodami, nalewkami, ozdobami choinkowymi, rękodziełem, biżuterią, zabawkami i innymi artykułami związanymi ze świętami Bożego Narodzenia). Podczas trwania jarmarku, w wybrane dni, w świątecznej paradzie brać udział będą bajkowe postacie.

Termin: 1-31 grudnia 2012 r.
Miejsce: Ulica Staromiejska
Info: www.katowice.eu


Kraków
W tym roku organizatorzy zapowiadają około 55 handlowych stoisk. Ustawione zostaną cztery punkty gastronomiczne (serwowane będą potrawy z grilla, pierogi oraz bożonarodzeniowe łakocie) oraz cztery beczki z grzanym winem. Na stoiskach znajdą się miniaturki szopek krakowskich, które szczególnie wśród obcokrajowców cieszą się olbrzymim powodzeniem.

Termin: 27 listopada - 7 grudnia 2012 r.
Miejsce: Rynek w Krakowie
Info: www.krakow.pl


Łódź
Na terenie Manufaktury, gdzie odbywa się impreza, będzie można kupić ręcznie robioną biżuterię, ozdoby choinkowe, świąteczne obrusy i świece. Goście rozgrzeją się grzanym winem i miodem pitnym, skosztują pierożków i krokietów, owoców oblanych czekoladą. Nie zabraknie regionalnych piw oraz kilku kramów sprzedających przysmaki z Litwy i Łotwy

Termin: 1-23 grudnia 2012 r.
Miejsce: Manufaktura
Info: www.manufaktura.com


Olsztyn (IV Warmiński Jarmark Świąteczny)
Wizyta przy jarmarkowych kramach i spotkanie z wystawcami to doskonała okazja zakupu świątecznego podarku czy niebanalnych ozdób. W handlowych domkach na starówce będzie można kupić rękodzieło artystyczne, regionalne przysmaki oraz ozdoby świąteczne.

Termin: 13-16 grudnia 2012 r.
Miejsce: Stary Rynek
Info: www.jarmark.olsztyn.eu


Poznań (Betlejem Poznańskie)
Odbywające się już po raz jedenasty Betlejem uroczyście otwiera okres świąteczny w stolicy Wielkopolski. Najważniejszymi elementami imprezy będą występy artystyczne i kiermasz świąteczny, na którym przygotowano bogatą ofertę artykułów poznańskich rzemieślników, a także VII Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej.

Termin: 11-23 grudnia 2012 r.
Miejsce: Stary Rynek w Poznaniu
Info: www.poznan.pl


Toruń
W blisko 60 stoiskach w kształcie kamieniczek i drewnianych kramów będzie można kupić wyroby ceramiczne, cepeliowskie pamiątki, wikliniarskie czy ludowe ozdoby świąteczne. Nie zabraknie też słodyczy, unikatowych przypraw, suszonych wędlin, ryb, chlebów litewskich pieczonych na zakwasie i innych wiktuałów do świątecznej kuchni.

Termin: 15-23 grudnia 2012 r.
Miejsce: Rynek Nomowiejski
Info: www.targitorunskie.pl


Warszawa
Jarmark przy Placu Defilad ma nawiązywać swym stylem do najbardziej znanych jarmarków europejskich. Ma zaskakiwać wyszukanymi aromatami i smakami od grzanego wina, piwa i nalewek po wypieki i tradycyjne świąteczne przysmaki. W ofercie nie zabraknie ozdób choinkowych, bombek, rękodzieła, biżuterii, szkła i wielu innych.

Termin: 1 grudnia 2012 r. - 6 stycznia 2013 r.
Miejsce: Plac Defilad, Pałac Kultury i Nauki


Warszawa
Na Rynku Starego Miasta stanie ponad 70 stoisk. Oferowane będą świąteczne wypieki, wędliny, sery i pieczywo regionalne. Pojawią się także słodycze, piróg biłgorajski i serki góralskie. Na miejscu dostępne będą wyroby rękodzieła, bogaty wybór biżuterii, przedmioty z bursztynu, ceramiki i szkła artystycznego. Ponadto ręcznie robione lampy, obrusy, ubiory góralskie, akcesoria świąteczne a nawet naczynia kuchenne.

Termin: 24 listopada 2012 r. - 6 stycznia 2013 r.
Miejsce: Rynek Starego Miasta
Info: www.jarmarkbozonarodzeniowy.org


Wrocław
Na Wrocławskim Rynku pojawią się produkty z Austrii, Niemiec, Węgier, Czech, Słowacji, Litwy, Ukrainy, Rosji i Peru oraz kulinarne specjały znad Loary (creme brulee, galette, migdałowe ciasto fondant oraz pieczone ślimaki). Na stoiskach będą także kupcy z Włoch, którzy przywiozą ze sobą oliwy z oliwek, sery z koziego mleka i prawdziwe włoskie salami.

Termin: 23 listopada - 23 grudnia 2012 r.
Miejsce: Rynek Starego Miasta
Info: www.jarmarkbozonarodzeniowy.com*Wiecie o innych przedświątecznych jarmarkach, o których nie wspomnieliśmy powyżej? Jeśli tak, czekamy na informacje w komentarzach lub na adres redakcja@witajwpodrozy.pl


Komentujesz: Jarmarki bożonarodzeniowe 2012

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: warszawa, kraków, wrocław, kiermasz świąteczny, jarmark bożonarodzeniowy


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie