Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

"Jaka ma być Twoja Wisła?" - odpowiedzi konkursoweNiedawno opublikowaliśmy wyniki konkursu organizowanego przez portal Polska Wita oraz Fundację Marka Kamińskiego. Na pytanie: „Jaka ma być Twoja Wisła?” wpłynęło wiele interesujących odpowiedzi. Niektóre z nich wydały nam się szczególnie wartościowe, dlatego w ramach nagród pocieszenia postanowiliśmy je opublikować. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i zachęcamy do lektury.


Wisła, królowa polskich rzek, ostatnio trochę zaniedbana i jakby zapomniana.Od tysiąclecia związana nierozerwalnie z nasza Ojczyzną. To nad nią powstały i rozkwitały najpiękniejsze polskie miasta i wioski. Chciałbym, aby jej wody dalej były życiodajne dla ziem, przez które przepływa. By Wisła była piękna, czysta i co najważniejsze bezpieczna, zarówno dla ludzi nad nią mieszkających, jak i tych, którzy nad jej wodą szukają wypoczynku i relaksu.

Maciej Peksa z Ostrowi Mazowieckiej


Nie mieszkam nad Wisłą, ale rzeka ta wywiera na mnie tak hipnotyzujące działanie, że jeżdżę 25 km ze Stalowej Woli do Sandomierza tylko po to, żeby nad nią pobyć. Tak po prostu, zwyczajnie.

Wszystko zaczęło się od wagarów. Właściwie pierwszy raz Wisłę pokazali mi rodzice. Na kilkuletnim dziecku, uczącym się w szkole o królowej polskich rzek, musiała wywrzeć wrażenie, nie mogło być inaczej. Stojąc na moście i spoglądając w dół, na przepływające barki towarowe, czułam dumę i lekkie oszołomienie.

Była wiosna 2004 roku, kiedy z całą mocą odczułam pozahistoryczną i inną niż dziecięca fascynację Wisłą. Słoneczny dzień, rozpierająca 19-letniego ducha energia kazała mi i koleżance, jak to niestety nierzadko wcześniej bywało, zastąpić plan lekcji innymi planami. Naszym celem stał się Sandomierz. Tym jednak razem, zamiast szwędać się i wygłupiać, zawędrowałyśmy na przystań, z której odpływają statki wycieczkowe. Usiadłyśmy na ławce. Zawsze rozćwierkane, nagle zamilkłyśmy. Siedziałyśmy tak, niemal bez słowa, przez ponad pół godziny. Po prostu patrzyłyśmy. Szum wody, lekki powiew wiatru, przyniesione ze sobą kanapki i ta cisza, ten spokój, nie krępujące nikogo milczenie. Coś takiego nie zdarzyło nam się nigdy wcześniej. Zawsze mówiłyśmy jedna przez drugą i na niczym nie mogłyśmy dłużej skupić uwagi. Tego uczucia nie da się nawet opisać słowami, ponieważ z jednej strony przebywanie w tym miejscu wyciszyło nas, z drugiej naładowało innego rodzaju energią, taką mistyczną wręcz. Wracałyśmy stamtąd jakbyśmy przeżyły duchową iluminację. Chętnie wracamy nad Wisłę, tyle że już nie w ramach wagarów.

Jaka ma być moja Wisła? Chciałabym, by jej brzegi zawsze pozostały miejscem, gdzie można odpocząć od zgiełku świata i własnych zawiłości. Gdzie można pobyć ze samym sobą i z drugim człowiekiem bez zbędnych słów (…). Interesujące byłyby imprezy z takimi atrakcjami jak: inscenizacje legend np. o Wandzie, Warsie i Sawie, konkursy, w których trzeba by wymyślić całkiem nową legendę związaną z Wisłą, plastyczne, poetyckie, historyczne przedstawienia, wieczory muzyczne lub poetyckie nad rzeką. Przede wszystkim jednak, oprócz dzikich miejsc, zachęcające byłoby istnienie takich, które zostały zaadaptowane na miejsca relaksu miejskiego - parki z chodnikami i ławkami. A zresztą... ja i tak zawsze będę wracać na brzeg Wisły.

Iwona Marczewska ze Stalowej Woli


Komentujesz: Jaka ma być Twoja Wisła? - odpowiedzi konkursowe

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: wisła, kamiński, rzeka wisła, jaka ma być twoja wisła


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


 • iwa9823

  Wisła jest piękna. Szkoda tylko , że nie mieszkam w tych terenach. Wraccając do artukułu jest fajny, ciekawe zdjęcia. Ogółem artykół świetny i ciekawy ;)

  iwa9823

 • natalia92u

  moim zdaniem bardzo ciekawy , inspirujący i ... no co tu do dać Wisła jest piękna więc warto ją odwiedzać. a rejsy po Wiśle są cudowne pływałam nie raz. a wracając do artykułu fajne...

  natalia92u

 • akinorew

  Ja osobiście nie zgłaszałam się do konkursu, gdyż o nim nie wiedziałam. Ale podpisuję się pod zgłoszonymi pracami - Wisła to najpiękniejsza Polska rzeka, szkoda tylko, że w ostatnim...

  akinorew

 • fruzzzia

  Bardzo ciekawy i inspirujący artykuł . Wisłą piękna rzeka . Jednocześnie jest królową . proszę wchodźcie w ten link ! nic nie trzeba robić wystarczy kliknąć . To dla mnie bardzo ważne....

  fruzzzia

 • boro1976

  Bardzo ciekawe i inspirujące artykuły. Fajne zdjęcia i ciekawy pomysł. Bardzo dobra galeria...........

  boro1976

Zgłoś nadużycie

Skomentuj artykuł