Witaj w Podróży w Google play i App Store

Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?

Kalendarium

Jak wybierać samochód dla dużej rodziny?


Zakup samochodu zawsze powinien być decyzją maksymalnie przemyślaną – choćby z uwagi na to, że nie wydajemy wtedy 15 złotych, tylko uszczuplamy nasz domowy budżet o grube tysiące, których po prostu nie warto wyrzucać w błoto, kupując jakiś bubel na kółkach. Wybór dobrego samochodu rodzinnego jest jeszcze trudniejszy, ponieważ od podjętych decyzji zależy bezpieczeństwo i życie już nie tylko nasze własne, ale także całej rodziny.


I to właśnie ten parametr, czyli poziom bezpieczeństwa, powinien być absolutnym priorytetem, całkowicie nadrzędnym w stosunku do na przykład wyglądu, mocy silnika, poziomu spalania czy emisji dwutlenku węgla. Warto sobie to wbić do głowy, bo nadal w naszym kraju jest wielu facetów, którzy wybierając auto rodzinne myślą o wszystkim innym, tylko nie o tym, czy dany samochód skutecznie ochroni życie ich najbliższych w razie wypadku.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Przede wszystkim samochód dla dużej rodziny nie może być mały – od razu trzeba wyeliminować wszelkie samochody miejskie i inne „drobiazgi”, a na poważniej przyjrzeć się kombi, vanom czy SUV-om. Owszem, istnieją opcje pośrednie (typu kompaktowe kombi), ale jeśli mamy dużą rodzinę (czyli na przykład trójkę dzieci), to dłuższa podróż całej rodziny w takim aucie nie będzie szczególnie komfortowa.

Warto również zwrócić uwagę na szczegół, który pomija wielu kierowców-rodziców, czyli na zawieszenie. Konkretnie chodzi o jego twardość –zbyt twarde zawieszenie zdecydowanie zmniejsza komfort jazdy, a dzieci (szczególnie małe) raczej kiepsko znoszą „atrakcje” w postaci nieustannych wibracji czy wyraźnie odczuwalnych nawet najmniejszych nierówności oraz dziur w jezdni.

Jeśli chodzi o systemy bezpieczeństwa, to rzecz jasna idealnie, kiedy jest ich jak najwięcej, ale dobrze jest też zwrócić uwagę na obecność pewnych dodatkowych udogodnień w rodzaju blokady możliwości otwarcia tylnych drzwi oraz okna przez siedzące z tyłu dziecko czy wyposażenie tylnej kanapy w zaczepy ISO fix do montażu fotelików dla najmłodszych pasażerów.

 Jaki silnik wybrać?

Silnik w samochodzie rodzinnym powinien być przede wszystkim niezawodny, a dopiero potem oszczędny i wydajny – dobrym przykładem tego typu jednostek są te montowane w nowych Skodach. Dlaczego niezawodność jest na pierwszym miejscu? Bo przecież podczas podróży z całą rodziną na pokładzie nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie się starał wyprzedzać wszystkich innych pojazdów, więc zapas mocy rzędu 100-150 koni mechanicznych w zupełności wystarczy. Ważniejsze od samej jednostki napędowej jest wyposażenie dodatkowe w rodzaju aktywnego tempomatu czy asystenta parkowania, które realnie pomoże prowadzącej samochód osobie. Najważniejszym natomiast (i najskuteczniejszym) systemem bezpieczeństwa w każdym samochodzie rodzinnym na świecie jest zdrowy rozsądek kierowcy – dlatego warto dbać o to, by go nigdy nie zabrakło i by zawsze był na swoim miejscu...

Materiał Partnera

Komentujesz: Jak wybierać samochód dla dużej rodziny?

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie

Najbliższe wydarzenia