Witaj w Podróży w Google play i App Store

Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?

Kalendarium

Jak robić dobre zdjęcia - 5 poradZdjęcia przedstawiające krajobrazy skąpane w blasku zachodzącego lub wschodzącego słońca, to najczęstsza „pamiątka”, jaką przywozimy z wakacji czy pieszych lub rowerowych wypraw. Niestety, tylko nieliczne z nich potrafią oddać prawdziwe piękno i głębię. Wystarczy jednak zastosować kilka zasad, aby to się zmieniło. Oto prosty poradnik, jak robić dobre zdjęcia krajobrazowe.


Idealna pora na idealne zdjęcia


O tym, że najlepsze zdjęcia wychodzą przy naturalnym świetle, wie każdy – nawet mniej wprawny - fotograf. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że istnieją tylko dwie idealne pory na to, aby zrobić naprawdę dobre zdjęcia krajobrazów. Według ekspertów, jest to kilka chwil tuż przed zachodem i kilka chwil na krótko po wschodzie słońca. Na moment ten mówi się „złota godzina” ze względu na charakterystyczny złoty odcień promieni słonecznych. Wówczas rzeczywiście, można uzyskać zaskakujące efekty.

Pamiętaj o fleszu!

Obecnie większość aparatów fotograficznych, posiada wbudowane własne źródło światła. Jest nim lampa błyskowa – popularnie zwana fleszem. Zazwyczaj ustawia się ją na tryb automatyczny, co potrafi skutecznie zepsuć cały efekt: albo prześwietlić obiekt, albo rozświetlić element, na którym nam absolutnie nie zależy. Rada specjalistów brzmi: nie używamy flesza gdy obiekt znajduje się daleko. Sięgamy po niego jedynie wtedy, gdy mamy pełne słońce i stwierdzimy, że rzucany cień, popsuje tylko efekt i zaburzy kompozycję.

Tło, pierwszy plan i inne

Tajemnica tego, jak robić dobre zdjęcia polega również na znalezieniu idealnego tła. Specjaliści twierdzą, że jeśli uczynimy nim… samo słońce, a uwagę skupimy na wybranym elemencie, wtedy sukces murowany. Podobnie jest w przypadku, gdy niebo zdobią chmury. Nie bez znaczenia jest też właściwa perspektywa. Tą można jednak bawić się na wiele różnych sposobów. Dzięki temu fotografowany obiekt „urośnie”, zmaleje lub pokażemy go z zupełnie innej, nieznanej dotąd strony. Wystarczy zmienić pozycję, z której robimy zdjęcie – na przykład przykucnąć lub wspiąć się wyżej, albo skierować obiektyw aparatu w górę, a nie na wprost. Istotną rolę w robieniu idealnych zdjęć ze słońcem w tle, odgrywa drugi plan. Należy go bardzo starannie dobrać i na nim skupić większość swej uwagi. Warto też czasami zaczekać z wykonaniem zdjęcia, bo możemy przegapić coś naprawdę ciekawego.

Jednym słowem, jeśli chcemy robić dobre zdjęcia krajobrazów skąpanych w porannych lub promieniach słońca, musimy pamiętać, żeby nie czynić go elementem pierwszoplanowym. Skupienie uwagi na innym obiekcie i potraktowanie słońca, jako efektownego tła, pozwolą nam stworzyć naprawdę niepowtarzalne ujęcia.

Jeśli chcecie zgłębić tajniki wiedzy, na temat tego, jak robić dobre zdjęcia, koniecznie zajrzyjcie na stronę gdzie dowiecie się wszystkiego na temat warsztatów fotograficznych: https://www.akademianikona.pl/warsztaty/. Jego lektura wskaże Wam, jakie jeszcze elementy są istotne, a wówczas możecie być pewni, że pamiątkowe zdjęcia oddadzą w pełni magię danej chwili lub miejsca.

Materiał Partnera

Komentujesz: Jak robić dobre zdjęcia - 5 porad

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie

Najbliższe wydarzenia