Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (282)

Witaj w Podróży nr 39, grudzień 2013/styczeń 2014

Jak fotografować pod wodą


Fotografia podwodna może być świetnym pretekstem do podróżowania. Wspaniałe rafy i wraki znajdują się w wielu interesujących miejscach świata, a te najpiękniejsze mamy – prawie – na wyciągnięcie ręki.

Tekst Piotr Trybalski

Nurkując kiedyś w okolicach wyspy Utila w Hondurasie, wdałem się w pogawędkę z miłośnikami podwodnego świata ze Stanów Zjednoczonych. Gdy dowiedzieli się, skąd pochodzę, z ogromnym rozrzewnieniem i zazdrością skomentowali: „To ty przecież masz pod nosem najlepsze nurkowisko świata!”. I rzeczywiście tak jest. Chodziło oczywiście o Morze Czerwone, które uchodzi za jeden z najwspanialszych akwenów, z niesamowitą florą i fauną, ze wspaniałą rafą i tajemniczymi wrakami. Jak się okazuje, mamy je na wyciągnięcie ręki (przynajmniej z nieco odleglejszej perspektyw). A jeśli dodamy do tego, że jeden z najlepszych podwodnych fotografów i filmowców – Dariusz Sepioło – to nasz rodak, będziemy mieli komplet powodów, by zacząć przygodę z robieniem zdjęć pod wodą.

Zdjęcia podwodne można robić na dwa sposoby: albo amatorsko (do czego zachęcam!), jako element wakacyjnych pobytów nad ciepłymi, czystymi morzami (czystość wody ma tutaj kluczowe znaczenie), albo w sposób bardziej zaawansowany, z wykorzystaniem wiedzy i umiejętności nurkowych oraz – niestety – drogiego sprzętu. Oba sposoby mogą doprowadzić do dobrej, budzącej emocje fotografii.
I co ciekawe: nie musisz wcale sięgać głębi, żeby to osiągnąć. Podwodny świat najpiękniej bowiem wygląda tuż pod powierzchnią. To właśnie na głębokości od kilku do kilkunastu metrów można znaleźć najpiękniejsze koralowce i żerujące w okolicy kolorowe ryby. Im głębiej, tym mniej światła. W efekcie podwodne życie ubożeje. Poza tym woda dość skutecznie filtruje światło, czego efektem jest niebieskawe zabarwienie zdjęć. I znowu: im głębiej, tym są one bardziej niebieskie. Dlatego nawet zwykłe snurkowanie, z fajką, maską, w płetwach i wodoodpornym aparatem w dłoni, może przynieść wiele satysfakcji. A przy tym nie jest zbyt kosztowne – aparat nadający się do podwodnego fotografowania kupisz już za kilkaset złotych. Głębsze nurkowanie, z akwalungiem, wymaga większej wiedzy oraz umiejętności. I – oczywiście – jest droższe.

Jak zacząć przygodę z fotografią podwodną?

 

1. Jeśli nie jesteś przekonany, czy to aktywność dla ciebie, nie kupuj sprzętu fotograficznego. Lepiej go wypożycz, np. w bazie nurkowej. Dopiero gdy ci się spodoba, możesz pomyśleć o zakupach. Zacznij od czegoś niewielkiego: wodoodpornego kompaktu i nurkowania z rurką, najlepiej w okolicach rafy. Staraj się fotografować barwy, kształty oraz życie rafy i zachowanie ryb, które na niej żerują. Na podwodną inicjację najlepszy jest Egipt. Polecam Dahab na Synaju lub Szarm asz-Szajch. Blisko stąd do nurkowego raju: parku Ras Muhammad.

2. Kupując aparat wodoszczelny, wybierz taki, który ma szerokokątny obiektyw (w wodzie ogniskowa „wydłuża się”) i nisko szumiące matryce CMOS oraz daje możliwość fotografowania z funkcją makro (nawet 1 cm od obiektu), np. Nikon Coolpix AW110 czy Olympus Stylus Tough TG2. Inna, znacznie droższa opcja to wodoszczelna obudowa zakładana na aparat. Można taką dokupić do większości lustrzanek i wielu aparatów kompaktowych. Jeśli jesteś już absolutnie przekonany, że fotografia podwodna to twój żywioł, zainwestuj w zewnętrzne lampy błyskowe – dzięki nim koralowce zaświecą swoimi naturalnymi barwami, a ty zyskasz całkiem nowe możliwości.

3. Jeśli chcesz fotografować świadomie i w zaawansowany sposób, zrób kurs nurkowy (ok. 1 tys. zł) – zyskasz niezbędne doświadczenie, a przy okazji będziesz miał okazję nurkować w ciekawym miejscu. Dzięki akwalungowi możesz dłużej przebywać pod wodą i masz większą szansę na wypatrzenie ciekawych kadrów. Musisz jednak pamiętać, że pierwsze 15–20 nurkowań to czas na oswajanie się ze sprzętem i na naukę prawidłowych nawyków. W tym czasie raczej nie poszalejesz z aparatem fotograficznym.

4. Przebywając pod wodą, na rafie koralowej, musisz przede wszystkim uważać, by jej nie zniszczyć. Fotografując z funkcją makro, nie łap się skał, nie odłamuj kawałków rafy i nie depcz koralowców.

5. Fotografuj, gdy słońce jest w zenicie. Wówczas pod wodą jest najjaśniej, a barwy są najbardziej wierne rzeczywistości. Jeśli używasz wbudowanej lampy błyskowej, zwróć uwagę na brzydkie odblaski, które powstają w wyniku odbijania się światła lampy od planktonu zawieszonego w wodzie. Lepszym rozwiązaniem są lampy zewnętrzne, które świecą pod nieco innym kątem. Albo fotografowanie z bardzo bliskiej odległości.

6. Rozglądaj się dookoła: ryby są wszędzie, także nad tobą. Poza tym zdjęcia podwodne robione pod słońce często wyglądają niezwykle efektownie.

7. Fotografuj innych ludzi: nurków albo kąpiących się turystów. Zestawienie życia podwodnego z aktywnością ludzką, często bardzo kontrastowe, daje najciekawsze podwodne kadry.


Komentujesz: Jak fotografować pod wodą

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: fotografia, fotografia przyrody, fotografia cyfrowa


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie