Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (247)

Witaj w Podróży nr 36, czerwiec/lipiec 2013

Jak fotografować krajobraz


Krajobrazy i zachody słońca to najczęstsze tematy zdjęć, które przywozimy z podróży. To zrozumiałe. Szkoda tylko, że efekt nie zawsze jest taki, jakiego byśmy oczekiwali.

Tekst Piotr Trybalski

Aparat fotograficzny jest przebiegły. Gdy stoisz na wzniesieniu i obserwujesz okolicę, wszystko wydaje się takie piękne. Aż się prosi, by nacisnąć spust migawki. Gdy jednak oglądasz na ekranie monitora efekt swojego zachwytu, okazuje się, że piękny pejzaż gdzieś zniknął, a przed sobą masz nieciekawe zdjęcie. To wszystko wina aparatu, który zapisuje płaskie obrazy (gdy tymczasem ludzkie oko widzi trójwymiarowo). Na dodatek wielką panoramę oglądasz później na niewielkiej powierzchni i nie ma już wokół tej wspaniałej przestrzeni. I to jest główny powód niepowodzenia.

Jak poradzić sobie z problemem uzyskania atrakcyjnej perspektywy na odbitce? Kluczem jest tu zarówno sam widok – miejsce, z którego wykonujesz zdjęcie krajobrazowe – jak i czytelność planów. Fotografowany krajobraz musi być bardzo charakterystyczny i wyraźnie podzielony na pierwszy, drugi i trzeci plan. Jeśli plany są zróżnicowane kolorystycznie, tym lepiej. Odradzam używanie obiektywów o ogniskowych krótszych niż 18 mm – zdjęcie będzie miało wtedy mocno zniekształconą linię horyzontu. Polecam natomiast panoramowanie, czyli tworzenie fotografii powstałej z połączenia serii zdjęć. Ciekawy efekt może dać też użycie teleobiektywu, dzięki któremu wydobędziesz pojedyncze elementy z poszczególnych planów.

W tym momencie przechodzimy do kluczowej sprawy – światła. Im słońce niżej, tym ładniej „kładą się cienie” i tym wyraźniej widać kontrasty pomiędzy planami. Sprawdź, co aktualnie znajduje się na niebie – piękne kłębiaste chmury dodają zdjęciu uroku i ciekawie zamykają kadr. Przestrzeń miejską fotografuj o poranku lub wieczorem. I nie rób zdjęć pod światło – chyba że wiesz, jak wykorzystać twórczo takie trudne warunki. Pamiętaj też, że w zależności od pory dnia światło ma inną intensywność i barwę. Wykorzystaj to, wracając w wybrane miejsce w różnym czasie i eksperymentując zarówno z porą dnia, jak i z porą roku. Niektóre miejsca zyskują jesienią, inne z kolei najpiękniej wyglądają wiosną, gdy są soczyście zielone albo pokryte kwiatami. Ważne, żeby uchwycić ten najlepszy moment.

Pięć kroków do udanego zdjęcia

 

1. Znajdź punkt obserwacyjny
Z perspektywy ulicy rzadko kiedy krajobraz wygląda atrakcyjnie. Szukaj wzniesień, wież lub tarasów, czyli miejsc, z których widać lepiej i więcej. To połowa sukcesu. Staraj się tak ustawić, by w kadr nie wchodziły drzewa, krzaki czy inne elementy – chyba że to właśnie one stanowią podstawę kompozycji. Fotografując przyrodę, zwróć uwagę, by na zdjęciu pojawił się jakiś obiekt, dzięki któremu będzie można rozpoznać skalę zdjęcia.

2. Wybierz porę dnia i pogodę
Optymalna pora: rano i wieczorem. Słońce nisko nad horyzontem daje ciepłe światło i ładnie maluje plany. Zwróć uwagę, aby mieć je za plecami – optymalnie pod kątem mniejszym niż 90° w stosunku do płaszczyzny obrazu. Jeśli na niebie jest jednolicie szaro, poczekaj na lepszą pogodę lub zadecyduj, czy zdjęcie nie będzie lepiej wyglądało jako czarno-białe. Ciekawe efekty można uzyskać także w czasie skrajnych warunków pogodowych: przed burzą lub zaraz po niej. Planując takie zdjęcia, myśl jednak o bezpieczeństwie – eksponowane miejsca narażone są na uderzenia piorunów.

3. Panoramuj
Panorama cylindryczna, czyli zdjęcie w formie długiego prostokąta, to najlepszy sposób, by w atrakcyjny sposób pokazać krajobraz. Panoramuje się dość prosto: robisz ze statywu serię zdjęć z pionowym ustawieniem kadru, używając ogniskowej od 18 do 24 mm i fotografując na zakładkę (każde zdjęcie obejmuje 30–50 proc. poprzedniego ujęcia). Aparat obracasz wokół pionowej osi, która przebiega przez tzw. punkt fokalny (mniej więcej w połowie długości obiektywu). Tak przygotowane zdjęcia składasz w jedną panoramę za pomocą programu komputerowego (np. The Panorama Factory czy Adobe Photoshop).

4. Zadbaj o ostrość i jej głębię
Krajobrazy fotografuj na dużych numerycznie wartościach przysłony (min. f/11), ustawiając ostrość na pierwszym planie. Jeśli masz odpowiednie warunki, czyli ładne słońce i dużo błękitu, użyj filtra polaryzacyjnego. Pozwoli to na uzyskanie pełniejszych kolorów i redukcję brzydkich odbić światła. Ostrożnie z filtrem, jeśli niebo jest niebieskoszare. Pogłębi to brzydką szarość. Zdjęcia najlepiej zapisuj w formacie RAW, dzięki temu uzyskasz najlepszą jakość.

5. Komponuj zgodnie z zasadami
Fotograficy krajobrazu mówią, że zazwyczaj robią dwa ujęcia danej sceny: poziome i pionowe. To powinno wystarczyć. Staraj się nie dzielić kadru (np. linią horyzontu) na pół, ale na jedną trzecią (u góry lub u dołu). Jeśli na pierwszym planie znajduje się jakiś bardzo wyraźny obiekt, ustaw go w jednym z tzw. mocnych punktów (miejsca przecięcia linii dzielących kadr na trzy kawałki pionowo i poziomo). I nie przechylaj horyzontu na jedną stronę. W przypadku fotografowania krajobrazów morskich z takiego krzywego zdjęcia może wylać się woda...


Komentujesz: Jak fotografować krajobraz

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: krajobraz, fotografia, fotografia cyfrowa


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie