Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

INSPIRACJE


No to spływam

Wędrówka górskimi kanionami i pokonywanie po drodze dzikich rzek, zjazdy lub skoki w wodospadach, przekraczanie przełomów i progów skalnych – to kanioning. Brzmi groźnie, ale dla w miarę sprawnego człowieka pod opieką kogoś doświadczonego to fantastyczna przygoda. Oczywiście trzeba umieć pływać i nie można bać się spienionej rzeki. Organizator dostarcza ekwipunek – piankę, kask, linę oraz osobisty sprzęt wspinaczkowy. Instruktor natomiast prowadzi i pokazuje, co i jak robić.
Ryzyko, rzecz jasna, istnieje, ale dla osób początkujących wybierane są zawsze łatwiejsze trasy, na których można sobie swobodnie poradzić. Kanioningu można spróbować w wielu krajach Europy: we Francji, w Austrii, we Włoszech lub w Słowenii. Ciekawe trasy oferują też kaniony w Brazylii. W Polsce niewiele jest rzek, które nadają się do uprawiania tego sportu. Do nielicznych zaliczają się górskie rzeki w Karkonoszach (okolice Szklarskiej Poręby), Roztoka w Tatrach (wodospad Siklawa) oraz Wilczka w Międzygórzu.


Kolorowe jeziorka

Jaką barwę może mieć woda w jeziorze? Okazuje się, że bardzo różną, o czym można się przekonać w sudeckim paśmie Rudaw Janowickich. Tu, w pobliżu wsi Wieściszowice, znajdują się niezwykłe kolorowe jeziorka. To dzieła człowieka i natury. W XVII wieku odkryto w okolicy złoża pirytu, które eksploatowano ponad sto lat. Po pracach górniczych pozostały wyrobiska, z których największe ma ponad pół kilometra. Gdy ludzie odeszli, do pracy zabrała się przyroda. Dziury w ziemi zalał potok Mienica, tworząc miniaturowe pojezierze. Nienaturalne kolory jeziorek – purpurowy, żółty, zielony, błękitny – to efekt rozpuszczania się w wodzie związków żelaza, siarki i miedzi. Jeziorka objęte są ochroną – pomiędzy nimi poprowadzono ścieżkę dydaktyczną.


Bungeeeee

Instruktor mocuje linę, przyczepia kamerę wideo do dłoni skoczka i udziela kilku cennych rad. Potem klatka jest wyciągana wysoko do góry, otwiera się i... hop! Bungee nie wymaga wielkiej odwagi, ale na pewno, żeby oddać skok, trzeba być... zdecydowanym. Najtrudniej bowiem przełamać opór przed zrobieniem kroku w pustą przestrzeń. Swobodny lot trwa kilka sekund, ale pozostawia niezatarte wrażenia. Skakać można z wiaduktów, budynków lub dźwigów. W Polsce najwyższymi obiektami do skoków bungee są 90-metrowe dźwigi w Warszawie i Zakopanem. Taka przyjemność kosztuje 130 złotych od osoby.


Wybuchowe muzeum

W Bydgoszczy, na terenie dawnego niemieckiego zakładu DAG Fabrik Bromberg, funkcjonuje niezwykłe miejsce – Exploseum (www.exploseum.pl). Założycielem firmy Dynamit-Aktien Gesellschaft (DAG) powstałej w latach 60. XIX wieku był nie kto inny jak sam Alfred Nobel – wynalazca dynamitu i fundator słynnej nagrody. Podczas II wojny światowej w bydgoskiej fabryce wyprodukowano tysiące ton prochu, trotylu i nitrogliceryny. Dzisiaj można zwiedzić fragment tych zakładów, a trasa turystyczna biegnie częściowo pod ziemią. Jedna z multimedialnych ekspozycji poświęcona jest Noblowi, inne opowiadają historię materiałów wybuchowych i odsłaniają sekrety sabotażu polskich pracowników przymusowych zatrudnionych w fabryce. To naprawdę wybuchowa historia!


Pojedynek na trąbki

Zaledwie dwa tysiące osób żyje w serbskiej wiosce Gucza, oddalonej nieco ponad 100 kilometrów na południe od Belgradu. Ale w sierpniu przyjeżdża tu ponad pół miliona gości z kraju i z zagranicy. Magnesem jest największy na świecie festiwal orkiestr dętych. Od lat triumfy święcą zespoły miejscowe, takie jak orkiestra Bobana Markovicia. Konkurenci jednak nie ustępują im kunsztem, a może jedynie temperamentem. Atmosfera tego miejsca, klimat imprezy oraz niesamowite możliwości dętych instrumentów zainspirowały przed kilku laty twórców filmu „Gucza! Pojedynek na trąbki”. Filmu przenikniętego na wskroś duchem Bałkanów i muzyki. Tegoroczna, 52. edycja festiwalu odbędzie się 6–12 sierpnia. Wstęp wolny. Więcej informacji na stronie: www.guca.rs


Komentujesz: Inspiracje: sierpień/wrzesień 2012

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: warszawa, kraków, wisła, inspiracje


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie