Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Góry Świętokrzyskie i Ponidzie

 

Na krajobraz Kielecczyzny składają się długie pasma wzgórz o łagodnej linii grzbietów, głęboko wcięte doliny i Puszcza Jodłowa. Same Góry Świętokrzyskie należą do najstarszych na kontynencie europejskim.


 

W Kielcach (1), stolicy regionu, warto zwiedzić rezydencję biskupią i wczesnobarokową katedrę oraz wybrać się na wzgórze Kadzielnia – fascynujący rezerwat przyrody nieożywionej.


Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku (2) mieści się w eklektycznym pałacyku z końca XIX wieku, ofiarowanym w 1900 roku polskiemu nobliście.


Ślady przemysłowej przeszłości regionu przetrwały m.in. w Samsonowie (3), gdzie oglądać można ruiny ostatniej na tym terenie huty żelaza.


Dzieje Wąchocka (4) są związane z cystersami, którzy osiedlili się tutaj w XII wieku. Z tego okresu pochodzi tutejsze wspaniałe opactwo.


O czasach dawnej świetności Bodzentyna (5) przypominają pozostałości zamczyska nad Psarką i potężna kolegiata. Miasteczko słynie z targów końskich.


Święta Katarzyna (6) z zabytkowym zespołem klasztornym Bernardynów to miejscowość letniskowa i doskonały punkt do wycieczek w Łysogóry.


Ruch pątniczy na pobliski Święty Krzyż (7) od wieków obsługiwała Nowa Słupia (8). O hutniczych tradycjach miejscowości przypomina Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego.


W Rakowie (9), niegdysiejszej stolicy arian, pozostało nieco zabytków z czasów reformacji. Wieś słynie obecnie jako ośrodek kowalstwa.


Szydłów (10) do dziś opasują średniowieczne mury miejskie, w których obrębie przetrwało kilka zabytkowych budowli. Warto zobaczyć ruiny zamku i dawną synagogę.


Busko-Zdrój (11), pięknie położone na wzgórzu wśród lasów, jest jednym z najbardziej znanych uzdrowisk w kraju.


Urokliwy, niewielki Pińczów (12) był niegdyś ważnym ośrodkiem arianizmu. Dziś warto tu zwiedzić przede wszystkim liczne zabytki sakralne.


W Jędrzejowie (13) szczególnym zainteresowaniem turystów cieszy się niecodzienne muzeum zegarów słonecznych oraz stary klasztor Cystersów.


W Tokarni (14) znajduje się skansen – Muzeum Wsi Kieleckiej.


Chęciny (15) słyną z ruin zamku. Zachował się tu stary zespół franciszkański, zabytkowe domy mieszczańskie i dawna bóżnica.

 

Długość trasy: 288 km

 


Komentujesz: Góry Świętokrzyskie i Ponidzie

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: góry, świętokrzyskie, ponidzie, kielecczyzna, kielce, wąchock, chęciny, bodzentyn, pińczów, tokarnia


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie