Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Ekspedycja Wisła płynie przez Polskę

 

Wyprawa kajakowa od źródeł do ujścia Wisły, której celem jest promowanie samej rzeki oraz Polski – „kraju nad Wisłą”, wyruszy z końcem sierpnia, by do celu dotrzeć pod koniec września. Po drodze uczestnicy wyprawy spotkają się z dziećmi, młodzieżą i mieszkańcami odwiedzanych miast. Będzie to doskonała okazja dla tych, którzy chcą z bliska podejrzeć, jak wygląda spływ kajakowy, porozmawiać z podróżnikami i harcerzami, odwiedzić miejsca nad Wisłą. 

 

 

Główne cele Ekspedycji Wisła:
-przybliżyć wiedzę o europejskim dziedzictwie kulturowym wśród młodzieży,
-promować aktywność Polaków związaną z wodą, a w szczególności z Wisłą,
-uświadomić wszystkim problemy środowiska.

 

W ośmiu spośród dwudziestu sześciu miast na trasie planowane są większe postoje – każdy z nich ma swój temat przewodni, wykorzystujący powiązania odwiedzanego miejsca z Wisłą
i tematami bliskimi uczestnikom wyprawy.


W Baraniej Górze uczestnicy będą jeszcze bez kajaków – ze względu na niski stan wody o tej porze roku pieszo odwiedzą miejsce, z którego Wisła bierze swój początek.


Pierwszym postojem kajakowym na trasie będzie Oświęcim, gdzie podróżnicy spotkają się z Ekspresem Solidarności organizowanym przez Europejskie Centrum Solidarności. Odwiedziny w dawnym obozie koncentracyjnym Auschwitz, poszukiwanie symboli pokoju i pojednania, śladów kultur i religii to początek długiej i trudnej drogi przez historię Polski, którą będą oglądać przez pryzmat Wisły.


Kolejny przystanek, Kraków, to chwile wyciszenia: nocleg u Ojców Benedyktynów w Tyńcu, wycieczka po mieście, której tematem przewodnim będzie „poszukiwanie ciszy” - oczywiście swoimi odkryciami uczestnicy Ekspedycji chętnie się podzielą, a wskazówek odnośnie miejsc w Krakowie, które warto odwiedzić, należy szukać na stronie www.ekspedycjawisla.com.


Kazimierz Dolny – tu organizatorzy wyprawy zapraszają do wspólnego odkrywania powiązań między sztuką a wodą i Wisłą. Wspierać ich w tym będzie Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja.


W Warszawie uczestnicy Ekspedycji oraz organizatorzy i Partnerzy projektu zapraszają na weekend z ekologią, którego największą atrakcją będą zawody BioBlitz – ta forma poznawania i obserwowania przyrody rozpowszechniła się już na całym świecie i zyskuje coraz to nowych zwolenników. W Warszawie będzie można podejrzeć zmagania naukowców biorących udział w zawodach, przyjrzeć się rzece i terenom ją otaczającym, a wszystko to dzięki dużej pomocy Harcerzy, którzy towarzyszą wyprawie.


Zbliżając się do ujścia Wisły, Ekspedycja odwiedzi Toruń, gdzie przeprowadzi „polowanie na gwiazdy” – pod lupę poszukiwaczy trafi zarówno architektura miasta, planetarium, miejsca znane i nieznane, jak i słynne toruńskie pierniki.


Następnie Ekspedycja popłynie do Tczewa – miasta przyjaznego Wiśle, które swoją przyszłość wiąże z rzeką. Odbędą się tu spotkania z mieszkańcami i lokalnymi organizacjami. W zorganizowaniu tczewskich atrakcji pomaga Partner Ekspedycji – Europejskie Centrum Solidarności.

 Komentujesz: Ekspedycja Wisła płynie przez Polskę

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: wisła, ekspedycja, wyprawa kajakowa


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie