Ekspedycja Wisła płynie przez Polskę
Główne cele Ekspedycji Wisła:
-przybliżyć wiedzę o europejskim dziedzictwie kulturowym wśród młodzieży,
-promować aktywność Polaków związaną z wodą, a w szczególności z Wisłą,
-uświadomić wszystkim problemy środowiska.
W ośmiu spośród dwudziestu sześciu miast na trasie planowane są większe postoje – każdy z nich ma swój temat przewodni, wykorzystujący powiązania odwiedzanego miejsca z Wisłą
i tematami bliskimi uczestnikom wyprawy.
W Baraniej Górze uczestnicy będą jeszcze bez kajaków – ze względu na niski stan wody o tej porze roku pieszo odwiedzą miejsce, z którego Wisła bierze swój początek.
Pierwszym postojem kajakowym na trasie będzie Oświęcim, gdzie podróżnicy spotkają się z Ekspresem Solidarności organizowanym przez Europejskie Centrum Solidarności. Odwiedziny w dawnym obozie koncentracyjnym Auschwitz, poszukiwanie symboli pokoju i pojednania, śladów kultur i religii to początek długiej i trudnej drogi przez historię Polski, którą będą oglądać przez pryzmat Wisły.
Kolejny przystanek, Kraków, to chwile wyciszenia: nocleg u Ojców Benedyktynów w Tyńcu, wycieczka po mieście, której tematem przewodnim będzie „poszukiwanie ciszy” - oczywiście swoimi odkryciami uczestnicy Ekspedycji chętnie się podzielą, a wskazówek odnośnie miejsc w Krakowie, które warto odwiedzić, należy szukać na stronie www.ekspedycjawisla.com.
Kazimierz Dolny – tu organizatorzy wyprawy zapraszają do wspólnego odkrywania powiązań między sztuką a wodą i Wisłą. Wspierać ich w tym będzie Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja.
W Warszawie uczestnicy Ekspedycji oraz organizatorzy i Partnerzy projektu zapraszają na weekend z ekologią, którego największą atrakcją będą zawody BioBlitz – ta forma poznawania i obserwowania przyrody rozpowszechniła się już na całym świecie i zyskuje coraz to nowych zwolenników. W Warszawie będzie można podejrzeć zmagania naukowców biorących udział w zawodach, przyjrzeć się rzece i terenom ją otaczającym, a wszystko to dzięki dużej pomocy Harcerzy, którzy towarzyszą wyprawie.
Zbliżając się do ujścia Wisły, Ekspedycja odwiedzi Toruń, gdzie przeprowadzi „polowanie na gwiazdy” – pod lupę poszukiwaczy trafi zarówno architektura miasta, planetarium, miejsca znane i nieznane, jak i słynne toruńskie pierniki.
Następnie Ekspedycja popłynie do Tczewa – miasta przyjaznego Wiśle, które swoją przyszłość wiąże z rzeką. Odbędą się tu spotkania z mieszkańcami i lokalnymi organizacjami. W zorganizowaniu tczewskich atrakcji pomaga Partner Ekspedycji – Europejskie Centrum Solidarności.
Ostatnim miastem na trasie będzie Gdańsk – kolejne miejsce, którego nie sposób oglądać nie pamiętając o jego znaczeniu dla najnowszej historii Polski. Uczestnicy Ekspedycji zakończą tu swą podróż, zamykając ją kolejnym spojrzeniem na historię – tym razem na jej jasną stronę, na odzyskaną swobodę i wolność.
Wisła oglądana z tak wielu perspektyw oraz Polska oglądana z perspektywy Wisły pozwolą organizatorom Ekspedycji sformułować szereg pytań, rozpocząć dyskusje na temat przyszłości rzeki i naszego do niej stosunku, a także pochwalić się „ostatnią dziką rzeką Europy” przed światem.
aktualizacja z dnia 24.08.2009
Po długich przygotowaniach, wielu treningach i ćwiczeniach na wodzie i na lądzie, Ekspedycja Wisła wyruszyła w swą miesięczną podróż przez Polskę.
Uczestnicy – podróżnicy, globtroterzy, wodniacy i miłośnicy aktywnego życia jeszcze dziś dotrą na południe kraju, gdzie przenocują a następnie, jutro, odbędą symboliczną podróż do źródeł, gdzie Biała i Czarna Wisełka, dając początek królowej – Wiśle, tworzą malownicze doliny, piękne, dzikie wąwozy i wspaniałe pejzaże. Przewodnikiem wyprawy na Baranią Górę będzie Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja.
aktualizacja z dnia 25.08.2009
W środę, 26 sierpnia będzie można zobaczyć, sfotografować i sfilmować trening na wodzie oraz rozpoczęcie spływu kajakowego Ekspedycja Wisła!
aktualizacja z dnia 26-27.08.2009
W ramach projektu Ekspedycja Wisła, Marek Kamiński wraz z grupą podróżników, skautów i harcerzy odwiedził Oświęcim. Uczestnicy wyprawy, patrząc na Oświęcim przez pryzmat rzeki – świadka historii, chcą przypomnieć o dawnych wydarzeniach, które miały tam miejsce, ale też zwracają naszą uwagę na inne aspekty – solidarność międzyludzką, możliwość współistnienia często bardzo różnych kultur obok siebie oraz potrzebę pamiętania, po to, byśmy nie powtarzali błędów minionych pokoleń.
26 sierpnia grupa wyruszyła z Wisły, miejsca noclegu, w kierunku Oświęcimia, gdzie spędziła dwa dni, poznając samo miasto, spotykając się z mieszkańcami – szczególnie serdecznie zostali przyjęci przez Zrzeszenie Romów Polskich, którzy przygotowali wykład o kulturze romskiej. Oświęcim pokazał swoją drugą twarz, tę mniej znaną, jako miasto, w którym przenikają się różne religie i kultury.
Wraz z Ekspresem Solidarności podróżnicy odwiedzili też Muzeum Auschwitz – miejsce, które przypomina nam o błędach historii i stanowi przestrogę dla młodszych pokoleń.
Lekcja, którą uczestnicy wyprawy odbyli w Oświęcimiu, lekcja o tolerancji, solidarności oraz potrzebie pamiętania o przeszłości stanowi cenną naukę, zaś oglądanie historii z perspektywy jej niemego świadka – rzeki Wisły – to nowe i bardzo cenne doświadczenie, którym podzielą się z innymi. Już wkrótce zapraszamy do Szkoły nad Wisłą.
Z Oświęcimia Ekspedycja wyruszyła w kierunku Krakowa, gdzie czeka ich kolejny dłuższy postój i „poszukiwanie ciszy w wielkim mieście”.
aktualizacja z dnia 28.08.2009
Uczestnicy Ekspedycji odwiedzili już źródła Wisły, które spływając ze stoków Baraniej Góry dają początek „królowej” oraz dawny obóz koncentracyjny w Oświęcimiu, gdzie poszukiwali śladów solidarności– międzykulturowej i międzyludzkiej.
Teraz zaś wyruszają do Krakowa, gdzie jeden dzień poświęcą na warsztaty duchowei wypoczynek – podróżnicy nocują w Opactwie Benedyktynów Tyńcu. Drugi dzień, wędrówka po Krakowie, odbędzie się pod hasłem „Szukania ciszy w wielkim mieście”. Razem z przewodnikiem poszukiwać będą miejsc spokoju, ciszy i azylu, gdzie można znaleźć wypoczynek w dżungli.
Program pobytu w Krakowie:
Sobota, 29.08.2009 przyjazd do Opactwa, kolacja i modlitwy wieczorne
Niedziela, 30.08.2009 cały dzień w Opactwie, spotkanie z Przeorem Stanisławem Kycem, zwiedzanie Muzeum, uczestnictwo w modlitwach, o godz.16.00 spotkanie z młodzieżą z Tyńca
Poniedziałek, 31.08.2009 udział w modlitwach w Opactwie, spotkanie z ks. kardynałem Dziwiszem w Pałacu Biskupim, wycieczka po Krakowie, „Poszukiwanie ciszy w wielkim mieście”, kolacja w Opactwie tynieckim z udziałem o. Leona Knabita
aktualizacja z dnia 01.09.2009
Ekspedycja Wisła to ponad miesięczna wyprawa, spływ kajakowy od źródeł do ujścia rzeki. Celem tej podróży jest przypomnienie Polakom o rzece, która niczym oś czasu przepływa przez kraj będąc od zawsze świadkiem naszej historii.
Na początku swej drogi uczestnicy Ekspedycji, przyglądając odwiedzili Oświęcim, miejsce współistnienia różnych kultur i religii, miejsce, które stanowi dla nas przestrogę i o którym nie można zapomnieć. Tam zwiedzili Muzeum Auschwitz, ale też spotkali się z mieszkańcami miasta, poszukując śladów współczesnej solidarności międzyludzkiej.
Po przebyciu „ostatniej dzikiej rzeki Europy” zakończenie wyprawy planowane jest w Gdańsku – drugim, równie ważnym miejscu na historycznej mapie Polski. To tu zaczęła się II wojna światowa, to tu miał miejsce wielki zryw społeczny, walka o wolność i niepodległość.
Początek i koniec wyprawy stanowić więc będą swoistą klamrę historyczną, spinającą program Ekspedycji. Poznając Wisłę podczas tej długiej i trudnej wyprawy podróżnicy poznają równocześnie dzieje ludzi zamieszkujących tereny środkowej i wschodniej Europy – tę wiedzę przekażą następnie „w świat”, między innymi dzięki cyklowi lekcji przygotowanych w ramach Szkoły nad Wisłą.
aktualizacja z dnia 02.09.2009
Urokliwy Klasztor w Tyńcu położony w zakolu Wisły to kolejny cel Ekspedycji Wisła.
29 sierpnia podróżnicy przepłynęli odcinek 27 kilometrów – od Brzeźnicy do Tyńca. Pomimo deszczu i silnego wiatru dopłynęli na czas do Opactwa Benedyktynów, gdzie w gościnnych murach klasztoru oczekiwała ich kolacja i nocleg.
W Tyńcu zaplanowano dłuższy postój, w czasie którego uczestnicy Ekspedycji uczestniczyli w modlitwach i medytacjach oraz nabierali sił przed kolejnym trudnym etapem podróży.
Podczas pobytu w Krakowie przeprowadzili również „Poszukiwania ciszy w wielkim mieście”, aby następnie przygotować, na podstawie tego, co zobaczyli, przewodnik dla uczniów i nauczycieli, którzy chcieliby pójść w ich ślady i zatrzymać się na chwilę, poszukać równowagi i wyciszenia.
Grupę podróżników przyjął w Krakowie Kardynał Dziwisz, którego wsparcie jest dla nich niezmiernie ważne.
Z Tyńca Ekspedycja wyruszyła do Brzeska Nowego. Następnym przystankiem na trasie wyprawy będzie Opatowiec, później zaś jej uczestników czeka trudna przeprawa do Połańca, gdzie obecnie silny nurt i niski poziom wody wymagają od płynących dużego skupienia.
aktualizacja z dnia 03.09.2009
Minął pierwszy tydzień - podsumowanie wyprawy
Co już było?
24 sierpnia rano Ekspedycja wyruszyła samochodami z Gdańska, by wieczorem dotrzeć do Baraniej Góry. Tam, następnego dnia, uczestnicy odbyli symboliczną podróż do źródeł, gdzie Biała i Czarna Wisełka, dając początek królowej – Wiśle, tworzą malownicze doliny, piękne, dzikie wąwozy i wspaniałe pejzaże.
Potem, 26 sierpnia, zwodowano kajaki – Ekspedycja wyruszyła na dobre, trasą rzeczną. Kolejne dni to postoje w Oświęcimiu, Brzeźnicy, Krakowie, Brzesku Nowym. Podczas większych postojów zaplanowano wiele wydarzeń, spotkań z mieszkańcami odwiedzanych miast, wycieczek przebiegających pod hasłami poszukiwania ciszy czy też poszukiwania przyrody w wielkim mieście.
Co jeszcze się wydarzy?
Już w najbliższych dniach uczestników Ekspedycji czeka przeprawa w okolicach Opatowca, Połańca, Tarnobrzegu, gdzie niski o tej porze poziom wody oraz zmiany pogody wymagają maksymalnego skupienia i dużej ostrożności.
Kolejny większy postój planowany jest w Kazimierzu Dolnym 6-7 września – tam podróżnicy wezmą udział w przygotowanym przez Klub Gaja happeningu „Złota rybka”. Zapraszamy wszystkich, którym nie są obce problemy ekologii, dzika przyroda oraz ochrona
środowiska, do Warszawy. Wspólnie z Kancelarią Sejmu RP organizujemy konferencję naukową Centrum Badań Ekologicznych PAN, dzień później, 12 września, zorganizowane zostaną zawody naukowe w postaci eventu BioBlitz. W Warszawie również uczestnicy Ekspedycji będą prowadzili poszukiwania, tym razem dzikiej przyrody w wielkim mieście. Poszukiwania to jeden z motywów przewodnich wyprawy, na podstawie doświadczeń w
odwiedzanych miastach przygotowane zostaną plany wycieczek śladami naszej grupy podróżniczej, która na przykład w Toruniu szukać będzie gwiazd – w architekturze, wśród mieszkańców, w kuchni regionalnej oraz w historii miasta.
Dalej w kierunku Gdańska Ekspedycja zatrzyma się na dłużej w Tczewie, mieście, które korzystając z bliskości Wisły, znalazło własną metodę na jej wykorzystanie i dziś może się pochwalić szybkim rozwojem. Ostatni etap to przepłynięcie do Gdańska, gdzie uczestnicy wezmą udział w Forum Młodych z Lechem Wałęsą i znów przeprowadzą poszukiwania – oglądając miasto z wody odwiedzą miejsca związane z naszą historią, najnowszą i tą dawną.
Poszukiwanie elementów historii Polski, na południu oraz północy kraju możliwe jest dzięki zaangażowaniu Partnera projektu, Europejskiego Centrum Solidarności.
Ekspedycja Wisła nie mogłaby się odbyć, gdyby nie pomoc i wsparcie niezwykłych osób, takich jak Lech Wałęsa, Kardynał Stanisław Dziwisz, Jacek Bożek – pasjonatów, polityków, osób duchownych oraz mieszkańców miast nadwiślańskich.
***
„Ostatnia dzika rzeka Europy”, „Królowa polskich rzek” – takie określenia zazwyczaj słyszy się, gdy mowa jest o Wiśle. Podkreślamy jej znaczenie dla naszej historii, zwracamy uwagę
na rolę, jaką odegrała w rozwoju gospodarczym Polski i Europy, doceniamy jej dzikość i niedostępność.
Jednocześnie prawie wcale nie korzystamy z jej bliskości. Nie ma dziś prawdziwej żeglugi na Wiśle, mimo że z inicjatywy wielu osób, pasjonatów, coś zaczyna się dziać. Wciąż brakuje jednak odgórnego pomysłu na Wisłę.
Jednym z celów Ekspedycji jest wywołanie dyskusji o przyszłości Wisły. Czy regulować, czy może pozostawić dziką i nieujarzmioną, wykorzystując jej turystyczny i przyrodniczy potencjał? Uczestnicy wyprawy zachęcają do stawiania pytań o Wisłę. Odpowiedzi trzeba
będzie poszukać wspólnie.
***
aktualizacja z dnia 04.09.2009
Ekspedycja Wisła, wyprawa Marka Kamińskiego, zbliża się do Tarnobrzegu i Sandomierza.
Kajakowa ekspedycja, której celem jest ponowne „zaślubienie Polski z Wisłą”, zbliża się do kolejnych miast zaznaczonych na mapie wyprawy - Tarnobrzegu oraz Sandomierza, gdzie pobyt upłynie pod hasłem harcerskiej przygody.
W Tarnobrzegu planowane jest spotkanie dwóch ekspedycji – Ekspedycji Wisła oraz harcerskiej Ekspedycji do źródeł Wisły, która odbyła się w dniach 11-15 sierpnia 2009 roku. Uczestnicy obu wypraw będą się wspólnie zastanawiać nad fenomenem rzeki, która w tym samym czasie tak bardzo zafrapowała dwie grupy, stając się wspólnym celem ich wypraw.
Swoją obecność na spotkaniu przy ognisku, które zaplanowano na dzień 4 września, na godzinę 20.00, zapowiedział prezydent Tarnobrzegu, p. Jan Dziubiński.
Następnego dnia uczestnicy Ekspedycji Wisła odwiedzą Sandomierz, miasto położone na siedmiu wzgórzach, które majestatycznie przebija się przez lessowe wąwozy bacznie obserwując swoją wiekową towarzyszkę, Królową Polskich Rzek – Wisłę.
Dzięki uprzejmości hufca ZHP w Sandomierzu, podróżnicy zwiedzą to niezwykłe miasto, a następnie, w gmachu ratuszu, spotkają się z lokalną młodzieżą, której opowiedzą o ideach przyświecających Ekspedycji.
aktualizacja z dnia 07.09.2009
Ostatnia dzika rzeka Europy pokazuje pazur
Dziś uczestnicy Ekspedycji Wisła mieli okazję przekonać się, dlaczego Wisłę nazywa się dziką rzeką, zaś niektórzy, w ramach usprawiedliwienia, mówią, że to królowa, która ma prawo do kaprysów...
Na odcinku trasy między Opatowcem a Połańcem wprawa natknęła się na mielizny – kajaki przepłynęły, choć z trudem, jednak towarzysząca im łódź motorowa Żeglugi Wiślanej poległa w walce z żywiołem. Trzeba było wejść do wody i przepchać łódź.
aktualizacja z dnia 07.09.2009
„Sztuka dla Ziemi”, czyli Ekspedycja Wisła w Kazimierzu Dolnym
Mija kolejny etap podróży Ekspedycji Wisła. Marek Kamiński oraz grupa podróżników, harcerzy i skautów, płynąc od źródeł Wisły, zbliżają się do Kazimierza Dolnego – miasta artystów, które swą niezwykłą atmosferą przyciąga turystów i globtroterów.
Organizatorzy Ekspedycji oraz Stowarzyszenie Kulturalno-Ekologiczne Klub Gaja zaplanowali wspólny program na poniedziałek, 7 września, kiedy to uczestnicy wyprawy odwiedzą miasto i wezmą
Plan pobytu Ekspedycji Wisła w Kazimierzu Dolnym:
9.00 – 11.00 – spotkanie z dziećmi w Muzeum Przyrodniczym
11.00-13.00 – „Przyroda i sztuka w Kazimierzu” – uczestnicy Ekspedycji zwiedzą miasto, na podstawie ich wycieczki przygotowane zostaną projekty wycieczek szkolnych
11.00 – 18.00 – „Sztuka dla Ziemi” – stoisko informacyjne Kluby Gaja, gdzie również można będzie spotkać się z uczestnikami Ekspedycji
16.00 – 17.00 – happening „Historia Złotej Rybki”, projektu edukacyjnego, którego założenia pokrywają się z ekologicznym i edukacyjnym aspektem Ekspedycji Wisła
„Złota Rybka” i Ekspedycja Wisła - Bądź uważny, bo ryby mają swój głos
Ryby też mają swoje prawa, które powinny być przestrzegane przez rybaków, a egzekwowane przez konsumentów. Już wkrótce może się okazać, że na naszych stołach zbraknie popularnych, smacznych gatunków ryb. Ponad połowa ryb, które konsumujemy zagrożona jest wyginięciem!
Wbrew pozorom, choć morza są głębokie, a rzeki szerokie i długie, to nie worek bez dna z którego można łowić ryby bez umiaru. Ludzie korzystają z dobrodziejstw mórz, rzek, oceanów i jezior bez ograniczeń lub często je lekceważąc. Spośród 200 gatunków ryb najczęściej sprzedawanych na świecie już 120 jest zagrożonych wyginięciem.
Rabunkowe połowy prowadzą do sytuacji, w której wiele gatunków nie ma możliwości by ponownie się rozmnożyć, a brak odpowiednio dużej populacji powoduje zakłócenie równowagi danego ekosystemu.
Ale łowione ryby trafiają do konsumentów, a oni mogą być kontrolerami efektów połowów i decydować o priorytetach w rybołówstwie. To wybory konsumenckie w dużym stopniu decydują o tym jakich gatunków ryb poszukują handlowcy, jakie łowią rybacy. Dlatego nowy projekt Klubu Gaja Ryby mają głos! to powszechna, społeczna edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska w szczególności ochrony zagrożonych gatunków ryb. Projekt "Ryby mają głos!" dofinansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
aktualizacja z dnia 08.09.2009
Złapać w Wiśle żółwia, spotkać się z mewami...
„Aby przywrócić Wisłę Polsce” – pod takim hasłem z końcem wakacji Marek Kamiński wraz z grupą podróżników, globtroterów i miłośników dzikiej przyrody wyruszył w miesięczny spływ kajakowy. Jednym z tematów poruszanych podczas tej wyprawy od źródeł do ujścia rzeki jest jej dzikość - ta wynikająca z nieuregulowanego nurtu oraz ta związana z dziką przyrodą i jej ochroną. W ramach projektu zaplanowano:
9 września, Kobylnica
Spotkanie w rezerwacie mew
Uczestnicy Ekspedycji Wisła spotkają się z naukowcami z terenowej bazy badawczej Centrum Badań Ekologicznych PAN, gdzie przyjrzą się z bliska działalności ornitologów badających życie mew oraz innych ptaków nad rzeką.
11 września, Warszawa
Badanie wody
Naukowcy z Centrum Badań Ekologicznych PAN wraz z uczestnikami Ekspedycji Wisła pobiorą próbki wody z Wisły do późniejszych badań nad jej czystością i zmianami, jakie w niej zachodzą. Wyniki, porównane z uzyskanymi podczas wcześniejszych badań, pozwolą dowiedzieć się więcej o stanie i czystości wód rzeki.
Konferencja naukowa „Płynie Wisła płynie...”
Celem konferencji jest przekazanie informacji o badaniach ekologicznych i ich wynikach aktualnie prowadzonych na Wiśle i w jej dolinie oraz dyskusja o teraźniejszości i przyszłości tej „ostatniej dzikiej rzeki Europy”, ale jednocześnie „królowej rzek polskich”.
Do dyskusji oraz przedstawienia swoich opinii i stanowisk zostali zaproszeni przedstawiciele: ministerstw, władzy samorządowej, przemysłu, żeglugi, organizacji pozarządowych, mass mediów oraz studentów i młodzieży.
Konferencja odbędzie się 11 września 2009 (piątek) w godz. 11:15- 15:30 w Sejmie RP w „Sali Konferencyjnej w Nowym Domu Poselskim”.
12 września, Warszawa
BioBlitz
„Nalot na przyrodę” czyli zawody naukowe, podczas których naukowcy ścigają się, kto znajdzie i opisze jak najwięcej zwierząt lub roślin w jak najkrótszym czasie. Uczestniczą w nim naukowcy z Centrum Badań Ekologicznych PAN w Dziekanowie Leśnym, którzy od rana przez cały dzień będą poszukiwać a następnie prezentować swoje znaleziska i wyniki badań.
BioBlitz odbędzie się na plaży LaPlaya, po praskiej stronie Wisły, ul. Wybrzeże Helskie 1/5.
aktualizacja z dnia 17.09.2009
Wisła według Marka Kamińskiego
- Widziałem dwa Bieguny Ziemi, byłem w Amazonii, odwiedziłem najbardziej niedostępne miejsca – Wisła im w niczym nie ustępuje – mówił w sobotę, podczas pikniku naukowego BioBlitz w Warszawie, Marek Kamiński.
Ten znany podróżnik i polarnik od końca sierpnia płynie, wraz z grupą innych podróżników, globtroterów i młodych ludzi, których fascynuje kajakarstwo, Wisłą. Wyruszyli 25 sierpnia, po drodze do tej pory odwiedzili min. źródła Wisły, czyli Baranią Górę, Oświęcim, Kraków, Tarnobrzeg, Kazimierz Dolny, Warszawę. Poszukiwali ciszy w Krakowie, dzikiej przyrody w Warszawie, przed nimi jeszcze Toruń, Bydgoszcz, Tczew, Gdańsk. I kolejne poszukiwania – gwiazd w Toruniu, historii dawnej i nowszej w Gdańsku.
Na trasie Ekspedycja spotyka się z mieszkańcami odwiedzanych miast, z włodarzami oraz z przedstawicielami mediów. Jej cel to nie tylko przepłynięcie rzeki, to przede wszystkim uświadomienie ludziom, jaki skarb mają na wyciągnięcie ręki. Podkreśla to każdy z uczestników wyprawy, a najbardziej właśnie Marek Kamiński – Wisła, choć zaniedbana i zapomniana, wciąż zasługuje na miano „królowej polskich rzek”. Nie tylko nie mamy się czego wstydzić, ale w końcu powinniśmy zacząć korzystać z dobrodziejstw przepływającej przez nasz kraj rzeki.
- Płynąc oglądamy niezwykłe, niesamowite miejsca, często przez wiele godzin nie spotykamy żadnych ludzi, są tylko zwierzęta, jesteśmy my. I jest Wisła – dodaje Marek Kamiński.
- To niesamowite – dodaje Maciej Pytlik, uczestnik Ekspedycji, który podczas wyprawy przeprowadza obserwacje naukowe – ale plaże nadwiślańskie wyglądają czasami zupełnie jak Karaiby – złoty piasek, słońce, woda i zieleń zauroczyły nas wszystkich. Nie spodziewaliśmy się tu takich widoków.
aktualizacja z dnia 18.09.2009
PRĄDU BRAK
Wczoraj końcowy odcinek część z nas płynęła Skrwą – i dziś rozpoczęliśmy od niej, aby powrócić do Wisły. Początkowo podziw wzbudziły tak zwane „dziabągi” (a było ich wiele), które w hałaśliwy i dosyć zabawny sposób podnosiły się do lotu. Na Wiśle łabędzi było już mniej, za to pojawiły się „inne atrakcje”.
Mimo tego, że w planach mieliśmy zrobić jeden postój zrobiliśmy dwa, ponieważ Adrian nadwyrężył bark i musiały nastąpić pewne przetasowania. Adrian przesiadł się na łódkę, a do Mateusza (nie-Kaczora) dosiadł się Kamil (odstawił swoją jedynkę Sekatexu). Zamiast pięciu kajaków zostały cztery. Pan Marek płynął z Kristin (we wcześniejszym poście Christine), Kamil z Mateuszem, Ania z Kaczorem, i Janek z Jurkiem drapali.
Wiatr się wzmocnił. Na postoju w Dobrzynie Kaczor założył sobie fartuch. Dla niedoinformowanych fartuch to takie coś, co chroni od pasa w dół od wody. Na kajaku oczywiście. Było to dobre posunięcie. Fale były na tyle mocne, że byliśmy cali mokrzy – oprócz Kaczora.
Po dopłynięciu do Włocławka wybraliśmy się do Laboratorium Hydrogarficznego. I taka ciekawostka zdobyta dzięki Panu, który nas oprowadzał po śluzie: tylko łososiowate rybki mogą przepłynąć na drugą stronę (nazywa się to bodajże przepływka).
Wpisz komentarz
Zamknij to okno