Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Dziedzictwo przyrody i człowieka


Celem zakładania rezerwatów biosfery jest stworzenie miejsc ochrony, obserwacji i badań przyrody. W listopadzie 2004 r. na świecie było 459 rezerwatów biosfery w 97 krajach (lista: http://www.unesco.org/mab).

W Polsce jest dziś 9 rezerwatów biosfery (w tym trzy międzynarodowe):

* Białowieski Rezerwat Biosfery (1976)
* Babiogórski Rezerwat Biosfery (1977)
* Rezerwat Biosfery Jezioro Łuknajno (1976)
* Słowiński Rezerwat Biosfery (1976)
* Tatrzański Rezerwat Biosfery (1992, polsko-słowacki)
* Karkonoski Rezerwat Biosfery (1992, polsko-czeski)
* Rezerwat Biosfery Karpaty Wschodnie (1998, polsko-słowacko-ukraiński)
* Kampinoski Rezerwat Biosfery (2000)
* Rezerwat Biosfery Polesie Zachodnie (2002)


::Białowieski – średnia wieku: 126 lat

Obejmuje obszar Puszczy Białowieskiej, czyli Białowieskiego Parku Narodowego. W 1979 r. został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. W 1992 r. UNESCO rozszerzyło granice Obiektu Dziedzictwa Światowego na przyległy do BPN białoruski Park Narodowy „Puszcza Białowieska”. Białowieski Rezerwat Biosfery chroni ostatnie na niżu Europy naturalne ekosystemy leśne w strefie lasów liściastych i mieszanych z niespotykanym bogactwem gatunków roślin. W Obszarze Ochrony Ścisłej od 1921 r. nie wykonuje się żadnych prac leśnych. W 1991 r. przeciętny wiek drzewostanów wynosił tam 126 lat (średni dla Polski to 54 lata).
Puszcza Białowieska jest środowiskiem życia dla ok. 11 600 gatunków zwierząt (w całej Polsce jest ich około 35 000-40 000) i 4500 gatunków roślin naczyniowych i grzybów. Symbolem parku jest żubr. Ostatnie żubry żyjące na wolności wyginęły w Puszczy Białowieskiej w 1919 r. Gatunek ten sprowadzono ponownie w 1929 r. Obecnie stado w polskiej części Puszczy liczy ok. 350 sztuk. Główny obiekt Parku – „Obszar Ochrony Ścisłej” (las, który nigdy nie był wycięty i nigdy człowiek nie sadził w nim drzew) – turyści mogą zwiedzać wyłącznie w zorganizowanych grupach pod opieką uprawnionego przewodnika. W „Obszarze Ochrony Ścisłej” jest udostępniony pieszy szlak o długości 4 km.

Położenie: woj. podlaskie, pow. hajnowski
Kontakt: Białowieski Park Narodowy, Park Pałacowy 5, 17-230 Białowieża, tel. (85) 681 23 06::Łuknajno - ostoja łabędzia niemego

Chroni ok. 700-hektarowe płytkie jezioro polodowcowe oraz otaczające je szuwary i podmokłe lasy. Na terenie rezerwatu siedliska lęgowe ma 95 gatunków ptaków, a ogólna liczba zaobserwowanych gatunków wynosi ponad 175. Jezioro jest jedną z największych ostoi łabędzia niemego w Europie – ok. 2500 sztuk. Licznie występują tu także łyski, rzadkie w Polsce hełmiatki, perkozy, kaczki krzyżówki, wodniki, kokoszki wodne, kureczki nakrapiane oraz czaple: bąk bączek i czapla siwa. Poruszanie się po rezerwacie jest dozwolone wyłącznie po wyznaczonej trasie. Wycieczki grupowe mogą zwiedzać rezerwat za zgodą dyrektora Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Dojście z Mikołajek: prosto ul. Łabędzią, przechodzącą w drogę polną, do kanału łączącego jezioro Łuknajno z jeziorem Śniardwy.

Położenie: woj. warmińsko-mazurskie, pow. mrągowski
Kontakt: Mazurski Park Krajobrazowy Krutyń, 11-712 Stare Kiełbonki, tel. (89) 742 14 05


Komentujesz: Dziedzictwo przyrody i człowieka

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: park, rezerwat, białowieski, tatrzański, kampinoski


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie