Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Tekst: Monika Witkowska

Dania: Zamorska sąsiadka

 


Chociaż na pozór wydaje się to dziwne, Danię z Polską łączy zaskakująco wiele rzeczy. Choćby biało-czerwone barwy narodowe czy Syrenki – symbole naszych stolic. No i słowo „tak”, dzięki któremu Polacy uchodzą w Danii za bardzo uprzejmych, bowiem po duńsku oznacza ono „dziękuję”.

Tekst Monika Witkowska


Kopenhaga zawsze ciekawa

Wyrabianie sobie opinii o Danii tylko na podstawie pobytu w Kopenhadze to błąd, ale faktem jest, że duńską stolicę, centrum designu i wyrafinowanej gastronomii, zobaczyć warto. Wprawdzie wszystkie najciekawsze miejsca bez problemów da się obejść albo objechać, korzystając z darmowych rowerów miejskich (wrzucamy 20 koron, które po odstawieniu pojazdu do stojaka dostajemy z powrotem), ale warto także kupić bilet na tramwaj wodny i popatrzeć na miasto z perspektywy kanałów. Najładniejszy z nich jest Nyhavn, czyli Nowy Port, otoczony kolorowymi kamienicami i zastawiony żaglowcami. Jego nazwa może nieco zmylić, bowiem powstał już w XVII wieku. Z kolei dla widoku z lotu ptaka warto „zdobyć” 105-metrową wieżę ratusza albo po spiralnej rampie wejść na wybudowaną w charakterze obserwatorium astronomicznego Okrągłą Wieżę (niegdyś karocą zaprzężoną w sześć koni wjechała na nią caryca Katarzyna II). Jeśli dodamy do tego liczne muzea oraz Strøget, prawie dwukilometrowy deptak pełen sklepów, możemy być pewni, że w Kopenhadze nudzić się nie będziemy. Oczywiście nie zapomnijmy też o odwiedzeniu słynnej Syrenki. Skromna i niepozorna bohaterka baśni Andersena już od prawie stu lat siedzi wpatrzona we wpływające do portu statki, jakby ciągle czekała na swojego księcia.


Lego, lwy i Tivoli

Obserwując tłumy odwiedzające słynny Legoland, trudno dociec, kto się lepiej bawi: dzieci czy ich rodzice? Mało kto wie, że nazwa Lego – dziś chyba najbardziej znany duński towar eksportowy – to zlepek początkowych liter tworzących w języku duńskim zwrot „baw się dobrze”. W stworzonym z ponad 20 milionów klocków parku rozrywki można zobaczyć słynne budowle świata w miniaturze czy też klockowe dzikie zwierzęta. Ale prawdziwe safari w Danii również jest możliwe – w znajdującej się niedaleko Legolandu miejscowości Givskud jest Park Dzikich Lwów, gdzie oprócz spacerujących koło samochodu grzywiastych kotów spotkamy jeszcze inne zwierzaki kojarzone z Afryką. Warto też wiedzieć, że Dania, a dokładniej Kopenhaga, może poszczycić się wesołym miasteczkiem zaliczanym do najstarszych w świecie – jest nim Tivoli, istniejące od 1843 roku, położone w samym centrum stolicy. Jedni przychodzą tam poszaleć na karuzelach, inni na kolację w romantycznych knajpkach, jeszcze inni – by po prostu posiedzieć w zadbanych ogrodach. Najładniej w Tivoli jest wieczorem, kiedy cały park jest nastrojowo oświetlony, a przed zamknięciem odbywają się pokazy sztucznych ogni.


Jutlandia kontra Zelandia

Jeśli nie liczyć Grenlandii, ogromnej wyspy stanowiącej terytorium zależne Danii, Dania „właściwa” jest niewielkim krajem (jej powierzchnia jest mniejsza niż województwa mazowieckie i opolskie razem wzięte). Mimo to jej zwiedzanie jest dość czasochłonne, bowiem tylko część kraju (70 procent) położona jest na kontynencie (Półwysep Jutlandzki), natomiast reszta to wyspy, których doliczono się ponad czterystu, chociaż zamieszkanych jest około stu. Największa z nich to Zelandia, na której leży Kopenhaga, za to najbliżej nas – położona mniej niż sto kilometrów od polskiego wybrzeża, świetna do zwiedzania rowerem – jest wyspa Bornholm. Najbardziej „polską” jest natomiast wyspa Lolland – od 1893 roku do I wojny światowej na tamtejszych polach buraczanych pracowały w ramach oficjalnych kontraktów tysiące Polaków. Upamiętnia ich pomnik na rynku miasteczka Sakskøbing oraz Polakkasernen, czyli Izba Polska w miejscowości Tågerup.


Komentujesz: Dania: Zamorska sąsiadka

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: dania


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie