Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Obchody świąt Bożego Narodzenia za granicą


Radość Bożego Narodzenia odczuwalna jest nie tylko w naszym kraju, ale również w Afryce, Ameryce, Azji czy Australii. Podobnie jak w Polsce, Wigilię obchodzi się na Litwie, w Czechach czy też na Słowacji, zazwyczaj z wieloma zapożyczeniami ze starosłowiańskiego Święta Godowego. W innych zaś krajach, szczególnie europejskich, Święta Bożego Narodzenia obchodzi się bardzo skromnie, wręcz symbolicznie...


Jednym z takich miejsc jest Wielka Brytania, gdzie wigilii praktycznie nie ma. Pierwszego dnia Świąt Bożego Narodzenia charakterystycznym daniem, spożywanym w porze obiadowej, jest pieczony z nadzieniem borówkowym. W wigilijny wieczór, angielskie dzieci często wywieszają za drzwi swoje pończochy, by następnego dnia odnaleźć je wypełnione prezentami. Także w Wielkiej Brytanii narodził się zwyczaj pocałunków pod jemiołą wiszącą pod sufitem, które mają przynosić szczęście.


Jeszcze skromniej święta obchodzone są w Holandii, gdzie nie ma zarówno wigilijnej wieczerzy, postu oraz prezentów pod choinką. Święta obchodzi się tam 25 i 26 grudnia. Nie ma tam jednak tradycji specjalnych świątecznych potraw czy też wypieków. Holendrzy pielęgnują za to tradycję pasterki, która jest jedyną mszą w roku, podczas której kościoły są wypełnione po brzegi. Przed domami holendrów można jednak zauważyć piękne choinki, przyozdobione lampkami oraz świątecznie udekorowane okna. 


W Niemczech, w Wigilię na choince zapala się świece, co oznacza rozpoczęcie się "gwiazdki", tzw. "Bescherung". Najbardziej uroczystym momentem jest świąteczny obiad, podczas którego podawana jest pieczona gęś. Zaraz po obiedzie przychodzi czas na rozpakowanie złożonych pod choinką prezentów. Charakterystycznym przysmakiem, który pojawia się na niemieckich stołach podczas świąt Bożego Narodzenia jest ciasto Stollen, kształtem przypominające nowo narodzone dzieciątko zawinięte w becik.


Hiszpańska wieczerza wigilijna rozpoczyna się zaraz po pasterce. Odpowiednikiem opłatka jest popularna chałwa. Zaraz po kolacji ludzie wychodzą na barwnie oświetlone ulice, śpiewają kolędy, tańczą i bawią się do rana. Daniem świątecznym jest pieczona ryba oraz keks, w którym zapieka się drobne upominki, np. monety. Pomimo iż w Wigilię przygotowywana jest uroczysta kolacja, większe znaczenie ma jednak święto Trzech Króli (6 stycznia). To właśnie wtedy dzieci otrzymują świąteczne prezenty.


Komentujesz: Boże Narodzenie za granicą

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: boże narodzenie, potrawy, wigilia, tradycje świąteczne


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


 • Cracker

  Byle z rodziną.

  Cracker

 • zastin

  Nie ma to jak Święta w Polsce, każdy dom przystrojony, wszyscy zaangażowani w tworzenie świątecznego klimatu. No i rodzina blisko, a przecież Święta to dni kiedy spędzamy czas z bliskimi :)

  zastin

 • Miras

  Według mojej skromnej opinii (a także według moich bliskich) prawdziwe święta Bożego Narodzenia powinny być z tradycyjnymi potrawami i śniegiem ( oczywiście wyłączając kraje, gdzie...

  Miras

 • Miras

  Według mojej skromnej opinii (a także według moich bliskich) prawdziwe święta Bożego Narodzenia powinny być z tradycyjnymi potrawami i śniegiem ( oczywiście wyłączając kraje, gdzie...

  Miras

 • Mariuszk

  Szkoda że bez śniegu?

  Mariuszk

 • szyy93

  Polskie Święta zawsze będą najlepsze ;)

  szyy93

Zgłoś nadużycie

Skomentuj artykuł