Obchody świąt Bożego Narodzenia za granicą
Radość Bożego Narodzenia odczuwalna jest nie tylko w naszym kraju, ale również w Afryce, Ameryce, Azji czy Australii. Podobnie jak w Polsce, Wigilię obchodzi się na Litwie, w Czechach czy też na Słowacji, zazwyczaj z wieloma zapożyczeniami ze starosłowiańskiego Święta Godowego. W innych zaś krajach, szczególnie europejskich, Święta Bożego Narodzenia obchodzi się bardzo skromnie, wręcz symbolicznie...
Jednym z takich miejsc jest Wielka Brytania, gdzie wigilii praktycznie nie ma. Pierwszego dnia Świąt Bożego Narodzenia charakterystycznym daniem, spożywanym w porze obiadowej, jest pieczony z nadzieniem borówkowym. W wigilijny wieczór, angielskie dzieci często wywieszają za drzwi swoje pończochy, by następnego dnia odnaleźć je wypełnione prezentami. Także w Wielkiej Brytanii narodził się zwyczaj pocałunków pod jemiołą wiszącą pod sufitem, które mają przynosić szczęście.
Jeszcze skromniej święta obchodzone są w Holandii, gdzie nie ma zarówno wigilijnej wieczerzy, postu oraz prezentów pod choinką. Święta obchodzi się tam 25 i 26 grudnia. Nie ma tam jednak tradycji specjalnych świątecznych potraw czy też wypieków. Holendrzy pielęgnują za to tradycję pasterki, która jest jedyną mszą w roku, podczas której kościoły są wypełnione po brzegi. Przed domami holendrów można jednak zauważyć piękne choinki, przyozdobione lampkami oraz świątecznie udekorowane okna.
W Niemczech, w Wigilię na choince zapala się świece, co oznacza rozpoczęcie się "gwiazdki", tzw. "Bescherung". Najbardziej uroczystym momentem jest świąteczny obiad, podczas którego podawana jest pieczona gęś. Zaraz po obiedzie przychodzi czas na rozpakowanie złożonych pod choinką prezentów. Charakterystycznym przysmakiem, który pojawia się na niemieckich stołach podczas świąt Bożego Narodzenia jest ciasto Stollen, kształtem przypominające nowo narodzone dzieciątko zawinięte w becik.
Hiszpańska wieczerza wigilijna rozpoczyna się zaraz po pasterce. Odpowiednikiem opłatka jest popularna chałwa. Zaraz po kolacji ludzie wychodzą na barwnie oświetlone ulice, śpiewają kolędy, tańczą i bawią się do rana. Daniem świątecznym jest pieczona ryba oraz keks, w którym zapieka się drobne upominki, np. monety. Pomimo iż w Wigilię przygotowywana jest uroczysta kolacja, większe znaczenie ma jednak święto Trzech Króli (6 stycznia). To właśnie wtedy dzieci otrzymują świąteczne prezenty.
Święta we Francji obchodzone są 25 grudnia, w gronie rodziny i przyjaciół. W Wigilię dzieci zostawiają swoje buty przy kominku, wierząc, że Mikołaj (Père Noël) wypełni je prezentami. Po uroczystej kolacji zostawia się na dworze płonące świeczki na wypadek gdyby przechodziła Matka Boska. Spośród świątecznych dań w Alzacji popularna jest pieczona gęś, w Burgundii – pieczony indyk, zaś w Paryżu - ostrygi. Tradycją jest również wypiekanie trzynastu chlebów symbolizujących dwunastu apostołów i Jezusa.
Mieszkańcy Grecji, wieczór wigilijny najchętniej spędzają poza domem, spotykając się z przyjaciółmi w barach, klubach i restauracjach. Domowa wieczerza spożywana jest bardzo późno. Ważną potrawą jest Christopsomo, czyli chleb Chrystusa z odciskiem drewnianej pieczęci z symbolem religijnym. Boże Narodzenie trwa tutaj chyba najdłużej na świecie, bo aż 12 dni. W tym czasie, Grecy obdarowują się prezentami dwukrotnie, w wieczór wigilijny oraz w noc sylwestrową. Prezenty przynosi zaś święty Bazyli.
Święta Bożego Narodzenia w Stanach Zjednoczonych trwają tylko jeden dzień, 25 grudnia. Amerykanie nie obchodzą Wigilii, zaś drugi dzień świąt jest normalnym dniem pracy. Pomimo tego, Boże Narodzenie pełni w kulturze USA dużą rolę. Każda rodzina dokładnie przygotowuje się do ich nadejścia. Obowiązkowo jest choinka, stroiki na drzwiach, prezenty oraz tradycyjny pieczony indyk. Okres przedświąteczny rozpoczyna w USA Święto Dziękczynienia, największe i najważniejsze święto dla amerykanów.
W Meksyku uroczystości Bożonarodzeniowe zaczynają się już dziewięć dni wcześniej. Każdej nocy odbywa się procesja, która ma symbolizować poszukiwanie przez Maryję i Józefa betlejemskiej gospody. W tym okresie odwiedzają się znajomi, wymieniając przy tym prezenty. Najwięcej radości mają dzieci. Specjalnie dla nich wiesza się Piniatę - gliniane naczynie wypełnione słodyczami. Głównym daniem wigilijnym jest wędzony dorsz z papryką, oliwą i grzankami. Podaje się także pieczonego indyka oraz owoce.
We Włoszech Święta Bożego Narodzenia mają ponad tysiącletnią tradycję. Wigilia, podczas której odbywa się uroczysta kolacja, obchodzona jest 24 grudnia. Tego dnia nie jada się mięsa. Tradycyjne potrawy to: ryby, sałatki, ciasta i owoce. Bożonarodzeniowe słodycze to głównie ciasteczka nadziewane figami i orzechami. Najwięcej radości ze świąt mają oczywiście dzieci. Oprócz tradycyjnego Świętego Mikołaja, czyli Babbo Natale, czekają na czarownicę Befanę, która według legendy również roznosi prezenty
W Australii, ze względu na klimat, święta Bożego Narodzenia spędza się w nieco odmiennej scenerii. Mieszkańcy gromadzą się wtedy na plażach, rozkładają białe obrusy, na których pojawiają się świąteczne dania, m.in.: pieczone indyki, ciasteczka z bakaliami o wymyślnych kształtach, owocowe puddingi i ciasto, przypominające polski keks. Nie brakuje także prezentów, które można znaleźć pod choinką, w ogromnej wełnianej skarpecie. Australijczycy rozdają je sobie w domu, zaraz po powrocie z „uczty na plaży”.
Źródło:
Spedycje.pl
Bibliotekawszkole.pl
Gim2barlinek.pl
Opoka.org.pl
Wpisz komentarz
Zamknij to okno