Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Bieszczady

 


Bieszczady to rozległa kraina o dzikiej przyrodzie. Wspaniałych widoków z połonin nie zakłócają żadne ludzkie osiedla, trawa porasta miejsca, gdzie niegdyś stały wsie, a zdziczałe sady i dawne bojkowskie cerkiewki przypominają o minionych czasach.

 W Sanoku (1) na stromej skarpie nad Sanem tłoczą się budynki Starówki wraz z niepozornym zamkiem. Ze starego miasta na brzeg rzeki prowadzą uliczki-schody. W zamku mieści się muzeum ze zbiorem ikon karpackich i galerią obrazów sanoczanina Zdzisława Beksińskiego. Zwiedzanie ciekawego skansenu można połączyć ze spływem przełomowym odcinkiem Sanu.


W Lesku (2) stare centrum z zamkiem również skupia się na wzgórzu nad Sanem. Najciekawszym obiektem miasteczka jest manierystyczna synagoga obronna, uznawana za jeden z najcenniejszych zabytków judaistycznych w Polsce. Na ogromnym kirkucie ocalało kilkaset macew.


Dawna miejscowość Solina (3) spoczywa na dnie Zalewu Solińskiego; obecna to zespół ośrodków wypoczynkowych i zapora. Żelbetowa tama jest największa w Polsce. Na zachodnim brzegu zalewu leży Polańczyk (4) – największy w Bieszczadach zespół sanatoriów i hoteli.


W centrum Ustrzyk Dolnych (5) jest rynek z XIX-wiecznymi kamieniczkami, wokół którego grupuje się większość lokali i instytucji wraz z Muzeum Przyrodniczym Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Do Ustrzyk Górnych prowadzi stąd widokowa droga.
Ustrzyki Górne (6) – malutka osada, główna baza wypadowa na połoniny – w zasadzie składają się z samych schronisk i budynków Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

 
Wetlina (7), długa wieś letniskowa, ciągnie się przez kilka kilometrów równolegle do Połoniny Wetlińskiej. Oferuje liczne miejsca noclegowe, pensjonaty, schroniska i bary.


Krajobrazy otoczonej zewsząd górami Cisnej (8) posłużyły za plenery do filmu Siekierezada. Wybiega stąd wiele szlaków turystycznych.


Trasę kończy Komańcza (9) ze wspaniałą łemkowską cerkiewką Opieki Matki Bożej. W klasztorze sióstr nazaretanek był więziony prymas Stefan Wyszyński.

Długość trasy: 178 km


 Komentujesz: Bieszczady

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: biesczady, sanok, solina, polańczyk, ustrzyki, wetlina, komańcza, cisna


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie