Bieszczady
Bieszczady to rozległa kraina o dzikiej przyrodzie. Wspaniałych widoków z połonin nie zakłócają żadne ludzkie osiedla, trawa porasta miejsca, gdzie niegdyś stały wsie, a zdziczałe sady i dawne bojkowskie cerkiewki przypominają o minionych czasach.
W Sanoku (1) na stromej skarpie nad Sanem tłoczą się budynki Starówki wraz z niepozornym zamkiem. Ze starego miasta na brzeg rzeki prowadzą uliczki-schody. W zamku mieści się muzeum ze zbiorem ikon karpackich i galerią obrazów sanoczanina Zdzisława Beksińskiego. Zwiedzanie ciekawego skansenu można połączyć ze spływem przełomowym odcinkiem Sanu.
W Lesku (2) stare centrum z zamkiem również skupia się na wzgórzu nad Sanem. Najciekawszym obiektem miasteczka jest manierystyczna synagoga obronna, uznawana za jeden z najcenniejszych zabytków judaistycznych w Polsce. Na ogromnym kirkucie ocalało kilkaset macew.
Dawna miejscowość Solina (3) spoczywa na dnie Zalewu Solińskiego; obecna to zespół ośrodków wypoczynkowych i zapora. Żelbetowa tama jest największa w Polsce. Na zachodnim brzegu zalewu leży Polańczyk (4) – największy w Bieszczadach zespół sanatoriów i hoteli.
W centrum Ustrzyk Dolnych (5) jest rynek z XIX-wiecznymi kamieniczkami, wokół którego grupuje się większość lokali i instytucji wraz z Muzeum Przyrodniczym Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Do Ustrzyk Górnych prowadzi stąd widokowa droga.
Ustrzyki Górne (6) – malutka osada, główna baza wypadowa na połoniny – w zasadzie składają się z samych schronisk i budynków Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Wetlina (7), długa wieś letniskowa, ciągnie się przez kilka kilometrów równolegle do Połoniny Wetlińskiej. Oferuje liczne miejsca noclegowe, pensjonaty, schroniska i bary.
Krajobrazy otoczonej zewsząd górami Cisnej (8) posłużyły za plenery do filmu Siekierezada. Wybiega stąd wiele szlaków turystycznych.
Trasę kończy Komańcza (9) ze wspaniałą łemkowską cerkiewką Opieki Matki Bożej. W klasztorze sióstr nazaretanek był więziony prymas Stefan Wyszyński.
Długość trasy: 178 km

Wpisz komentarz
Zamknij to okno