Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Białostocczyzna

 

Nieskażona przyroda Białostocczyzny urzeka niemal każdego przybysza. Prastara puszcza oraz chronione w parkach narodowych bagienne połacie dolin Narwi i Biebrzy zachwycają bogactwem świata roślinnego i zwierzęcego. Wśród jezior kryją się malownicze miasteczka.

 


Białystok (1), stolica regionu, zainteresuje turystów zwłaszcza pałacem Branickich – jedną z najwspanialszych rezydencji magnackich, zwaną Wersalem Podlaskim. Charakterystycznymi elementami zabudowy miasta są późnobarokowe i klasycystyczne kamieniczki oraz fabrykanckie pałacyki.


Najcenniejszymi zabytkami Choroszczy (2) są barokowy kościół i klasztor Dominikanów, cerkiew prawosławna z 1877 roku i zrekonstruowany letni pałacyk Branickich.

Tykocin (3) to niezwykle malownicze miasteczko z ciekawymi zabytkami i nieco senną atmosferą. Wart uwagi jest barokowy kościół Trójcy Świętej oraz okazała barokowa synagoga, druga co do wielkości w Polsce.


Twierdza Osowiec (4) powstała nad bagnistymi rozlewiskami Biebrzy pod koniec XIX wieku jako jedna z warowni mających chronić zachodnie granice imperium rosyjskiego. Do dziś można oglądać imponujące forty (w jednym z nich zostało urządzone muzeum).


Na samych  obrzeżach Biebrzańskiego Parku Narodowego leży również Suchowola (5), znany ośrodek sztuki ludowej.


Augustów (6), stare miasto o klimacie przedwojennego letniska, otaczają wody trzech jezior, rzeka Netta i lasy. Za zabytek techniki uznana została unikatowa droga wodna – Kanał Augustowski, łączący dorzecza Wisły i Niemna.


Lipsk (7), wieś w Kotlinie Biebrzańskiej, słynie jako ośrodek tkactwa ludowego.


W centrum Sokółki (8) stoi ładna murowana cerkiew prawosławna. Niedaleko znajdują się cztery cmentarze: katolicki, prawosławny, ewangelicki i żołnierzy radzieckich.


W Bohonikach (9) i Kruszynianach (10) zwiedzić można jedyne w Polsce drewniane meczety oraz mizary, czyli muzułmańskie cmentarze.


Urocze miasteczko Supraśl (11) leży na terenie Puszczy Knyszyńskiej. Jego najcenniejszym zabytkiem jest męski klasztor prawosławny Zwiastowania NMP.


 

Długość trasy: 327 km

 


Komentujesz: Białostocczyzna

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: biebrza, białostocczyzna, narew, białystok, tykocin, suchowola


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


  • Lukasz-Swierkowski

    augustów to piękne miasto, które zachwyca odwiedzających nie tylko "starówką", ale przede wszystkim bogactwem lasów i jezior, idealnie nadających się do wypoczynku. polecam, szczególnie...

    Lukasz-Swierkowski

  • edkar

    Lipsk posiada prawa miejskie i jest malowniczym miasteczkiem które słynie nie tylko z tkactwa ludowego ale też z pięknych pisanek znanych nie tylko w kraju ale też na całym świecie.

    edkar

Zgłoś nadużycie

Skomentuj artykuł