Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Beskidy, ulubione góry Polaków


Nie ma drugich takich gór w Polsce, tak różnorodnych pod względem wysokości i trudności szlaków, z równie dobrą bazą noclegową.


::Beskid Niski

Jeśli planuje się przejście przez Beskid Niski szlakami turystycznymi, trzeba się zaopatrzyć w namiot, śpiwór i karimatę, nie napotkamy tu bowiem schronisk. Szczególnie wart polecenia jest czerwony szlak, wiodący z Komańczy na zachód. Można go podzielić na kilka kilkugodzinnych odcinków i pokonać w zależności od kondycji w 9–11 dni. Podróż kończy się w Krynicy-Zdroju, która jest znakomitą bazą do dalszych wypadów w Beskid Niski, np. w okolice Lackowej – najwyższego szczytu tych gór, lub w Beskid Sądecki.


::Na Przehybę

Z Krynicy-Zdroju warto powędrować także na zachód. Wycieczkę można rozpocząć od wjechania kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką. Stąd w nieco ponad dwie godziny dochodzi się do schroniska na Hali Łabowskiej. Potem można zejść czerwonym szlakiem do Rytra przez Cyrlę (4 godz.) oraz niebieskim do Piwnicznej-Zdroju (3 godz.). Jeśli wybierzemy pierwszą opcję, należy przenocować w wiosce i rankiem ruszyć dalej. Czerwona ścieżka prowadzi z Piwnicznej-Zdroju na Radziejową (1262 m n.p.m. – najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego) oraz dalej na Przehybę, gdzie czeka nas nocleg u gościnnych gospodarzy niedawno odbudowanego po pożarze schroniska PTTK.
Potem można zejść w kierunku Krościenka nad Dunajcem.
Stąd szlaki turystyczne prowadzą w dwie zupełnie różne pod względem ukształtowania terenu części Beskidów.


::Gorce

Stanowią zwarty masyw kilkunastu wzniesień o podobnej wysokości, dzięki czemu z daleka wyglądają jak jedna rozległa góra. Na Turbacz, najwyższy szczyt tego pasma, można się dostać kilkoma szlakami. Czerwonym – wyjątkowo długim (dwa dni marszu) – z Krościenka przez Lubań, gdzie istnieje możliwość przenocowania w bazie namiotowej, krótszym (także czerwonym) z Rabki przez Maciejową i Stare Wierchy albo zupełnie krótkim: żółtym lub zielonym z Nowego Targu. Warto jednak wyruszyć z Rabki-Zdroju, ponieważ po drodze są dwa schroniska, w których, w razie nagłego załamania pogody lub po prostu zmęczenia, można się zatrzymać.

Komentujesz: Beskidy, ulubione góry Polaków

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: góry, beskid śląski, beskid żywiecki, beskidy, gorce


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie