Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Beskid Śląski i Żywiecki


W Beskidzie Śląskim są miejsca, które swoją urodą od lat przyciągają turystów, zaś Beskid Żywiecki jest najwyższą po Tatrach grupą górską w polskich Karpatach.

Krainy te, bardzo atrakcyjne krajobrazowo, zachowały specyficzny charakter: są tu wyniosłe szczyty, malownicze uzdrowiska i góralskie wioski.

 

Stolicą Podbeskidzia jest Bielsko-Biała (1) z zamkiem Sułkowskich, barokowo-klasycystycznymi kamienicami Starówki, starymi kościołami i wspaniałym widokiem na beskidzkie szczyty.


W nadwiślańskim Skoczowie (2) utworzono muzea poświęcone św. Janowi Sarkandrowi i Gustawowi Morcinkowi, którzy byli związani z miastem. Stoi tu kilka zabytkowych kościołów.


Cieszyn (3) jest starym i pięknym miastem z uroczym rynkiem, rozdzielonym na dwie części rzeką Olzą i granicą państwową. Najstarsze cieszyńskie zabytki to romańska rotunda i obronna Wieża Piastowska.


Malownicze położenie, mikroklimat i źródła mineralne sprawiły, że Ustroń (4) stał się dobrze prosperującym kurortem. Na pobliski szczyt Równicy można wjechać samochodem, na Czantorię – wyciągiem krzesełkowym.


Wisła (5), najpopularniejsza miejscowość wypoczynkowa Beskidów, ma rozproszoną, nieregularną zabudowę. Wart polecenia jest spacer do kaskad Białej Wisełki, które tradycja utożsamia ze źródłami Wisły.


Istebna (6) to znany ośrodek twórczości ludowej – można tu zobaczyć m.in. interesującą ekspozycję instrumentów muzycznych.


W Milówce (7) warto obejrzeć izbę regionalną urządzoną w starej chacie.


Nad Korbielowem (8) góruje Pilsko – drugi co do wielkości szczyt Beskidów. Zimą wieś zmienia się w raj dla narciarzy z bogatą siecią wyciągów i tras zjazdowych.


Żywiec (9) najczęściej kojarzy się z popularnym gatunkiem piwa, ale jest również pięknie położonym miastem z tradycjami i ciekawymi zabytkami. Do miasta przylega Jezioro Żywieckie – sztuczny zbiornik utworzony przez spiętrzenie Soły w malowniczej górskiej dolinie.


Międzybrodzie Bialskie (10) jest popularnym ośrodkiem sportów wodnych, tłumnie odwiedzanym podczas weekendów.


Długość trasy: 176 km

 Komentujesz: Beskid Śląski i Żywiecki

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: góry, uzdrowisko, jezioro żywieckie, beskid śląski, beskid żywiecki, karpaty


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie