Witaj w Podróży w Google play i App Store

Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?

Kalendarium

5 porad jak wybrać dobre nosidełko dla dziecka


Nosidełko dla dziecka daje bliskość, której potrzebują maluchy, swobodę, za którą wielu aktywnych młodych rodziców tęskni, oraz bezpieczeństwo i wygodę dla wszystkich. Podpowiadamy, jak wybrać dobre nosidła.1. Od kiedy można nosić dziecko w nosidełku?

To jedno z najczęściej zadawanych przez młodych rodziców pytań, jednocześnie odpowiedź na nie jest bardzo złożona. W zdecydowanej większości przypadków momentem, od którego możemy zacząć nosić nasze dziecko w nosidełku jest chwila, gdy potrafi już siadać samodzielnie. Dla maluszka przyjmowanie pionowej pozycji wymaga olbrzymiego wysiłku. Zarówno mięśnie, jak i układ kostny muszą być gotowe, by podołać temu zadaniu. Jeśli zaczniemy poganiać dziecko, może okazać się, że przyczynimy się do wad postawy i poważnych schorzeń.

Najpopularniejsze rodzaje nosidełek, oraz modne materiałowe nosidła "mej taj" przeznaczone są właśnie dla maluchów, które są gotowe do siedzenia. Jeśli jednak zależy nam na tym, by zacząć wcześniej - są specjalne, atestowane i przebadane przez ortopedów modele z wkładką umożliwiającą noszenie niemowlaków od wagi 3,5 kilograma wzwyż.

2. Jak nosić dziecko w nosidełku

Najważniejsze, by zadbać o właściwe ułożenie nóżek i plecków. Kręgosłup dziecka powinien przypominać literkę C, plecy muszą być wygięte do zewnątrz. Jednocześnie maluszek nie może bezwładnie zwisać. Biodra powinny być ustawione tak, by nóżki układały się w pozycję żaby. Początkowo ważne jest, aby zadbać także o podtrzymywanie główki dziecka. Nosząc maluszka w nosidełku powinniśmy też bardzo dokładnie sprawdzić, czy nie przyduszamy go - czy ma swobodę oddychania. NIGDY nie należy nosić dziecka w nosidle przodem do świata. Wielu młodych rodziców czuje taką pokusę, ale w ten sposób można doprowadzić do poważnych uszkodzeń układu kostnego. Maluszkowi na początku w zupełności wystarcza widok, który ma siedząc przodem do rodzica. Starsze dzieci można bez problemu nosić w nosidle na plecach.

3. Nosidełko wygodne dla dziecka

Dla maluszka wygoda jest podstawową kwestią. Jeśli dziecko będzie się źle czuło w nosidle - nie zechce w nim spędzić ani chwili niezależnie od tego, jak bardzo będziemy je kusić i namawiać. Właśnie z tego powodu każdy młody rodzic chcący kupić nosidełko dla dziecka powinien przede wszystkim zwrócić uwagę na to z czego je uszyto i jak wykończono. Ważne, by wszystkie elementy przylegające do ciała dziecka były odpowiednio miękkie i delikatne. Szwy nie mogą wystawać, a zapięcia ugniatać maluszka. Dziecko w nosidełku czuje się jak w dodatkowej warstwie ubrania - z jednej strony szczelnie otula je nosidło, a z drugiej grzeje ciało rodzica. Dlatego warto stawiać na naturalne materiały.

4. Jak dopasować nosidło do siebie

Pierwszym elementem, który sprawi, że dane nosidło będzie wygodne dla rodzica są pasy, lub - w zależności od modelu - szelki. Im szersze, tym lepiej. Warto mieć na uwadze fakt, że dzieci dość szybko przybierają na wadze. Słodki ciężar dźwigać łatwiej, gdy wszystko się równomiernie rozkłada. Cienkie paski wrzynające się w ramiona i biodra to prawdziwy koszmar dla rodzica. Zmęczony i zdenerwowany opiekun natomiast nie jest dobrym towarzyszem dla małego dziecka. Dobre nosiło powinno pomagać, a nie utrudniać noszenie dziecka. Ważne jest też to, czy łatwo można je zakładać samemu i czy jedna osoba poradzi sobie z wkładaniem i wyjmowaniem dziecka z nosidełka.

5. Jakie są rodzaje nosidełek

Oferta nosidełek na polskim rynku jest bardzo bogata. Najczęściej spotykanym określeniem jest “ergonomiczne”. Zarówno typowe, zapinane nosidełka, jak i coraz popularniejsze nosidła typu "mej taj" są właśnie ergonomiczne, czyli dopasowują się do ciała dziecka. Nosidełka z wkładką mogą być używane wcześniej, a materiałowe dopiero od momentu, w którym dziecko siedzi samo.

Dla nieco starszych dzieci dobrym rozwiązaniem są nosidła turystyczne, które przypominają plecaki. Sprawdzają się podczas dłuższych wędrówek - nie tylko w górach, ale także po mieście. W przypadku takich nosideł warto sprawdzić czy stelaż jest solidny - często po zdjęciu pozwala zamienić nosidło w krzesełko, w którym można nakarmić dziecko. Dodatkowo lepsze modele mają kieszenie na drobiazgi, a nawet schowek termiczny na butelki oraz daszek chroniący przed słońcem.

Zanim młodzi rodzice zdecydują się na wybór nosidła, warto odpowiedzieć sobie na jedno podstawowe pytanie - w jakich warunkach, jak często i do jakiego etapu chcą nosić dziecko w ten sposób. Możliwe, że niekiedy lepiej poczekać kilka miesięcy i zainwestować w nosidło turystyczne. Innym razem najlepszym i jedynym nosidełkiem będzie ergonomiczne z wkładką dla niemowlaka. Dla każdego znajdzie się dobre rozwiązanie.

Materiał Partnera

Komentujesz: 5 porad jak wybrać dobre nosidełko dla dziecka

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj


  • Komasatyk

    A możecie polecić konkretne marki?

    Komasatyk

Zgłoś nadużycie

Skomentuj

Najbliższe wydarzenia