Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do archiwum (429)

Na krańcu świata

 

Jest takie miejsce, gdzie niedźwiedź podchodzi pod okna, jesienią
jelenie nie dają zasnąć, a zimą wilki wyją na dobranoc. To Balnica

 

TEKST:: JAKUB PEŁKA

 

 

Nie da się tu dojechać samochodem, do najbliższego sklepu jest prawie 10 kilometrów, nie ma zasięgu telefonu komórkowego. Do okoła góry i bieszczadzka puszcza bukowa. Miejscowość, w której jest tylko jeden dom, leży na granicy polsko-słowackiej, na obrzeżach parku narodowego, u stóp Matragony.

Kilka lat temu, jadąc rowerem szlakiem granicznym przez las, trafiłem tu zupełnie przypadkiem. Wszystko wyglądało jak z bajki. Mały domek, przed nim pasące się konie, obok psiak ze szczeniakami. Wszechobecna cisza i spokój. Nie wiedząc, gdzie dokładnie jestem, podjechałem bliżej, by przekonać się, że trafiłem na ostatnią stację kolejki bieszczadzkiej i ostatni przyjazny dom po
polskiej stronie gór.

Było po sezonie, kolejka już nie kursowała. Gospodarz, który był akurat przed domem, lekko zdziwiony, że ktoś przyjechał, powitał mnie radośnie. Po chwili znaleźliśmy wspólny język. Opowiadał mi o tamtejszej przyrodzie, o tym „co za rogiem”. Z dawnej wsi Balnica po akcji „Wisła” zostało tylko to jedno gospodarstwo. W lasach i na polanach na każdym kroku można natknąć się na ślady przeszłości. Nie mogłem wyrwać się spod czaru tego miejsca i tylko jedna myśl kołatała mi się w głowie: tak mógłbym mieszkać.

Od tamtego czasu staram się to miejsce odwiedzać, kiedy tylko nadarzy się ku temu okazja. Najpiękniejsze jest poza sezonem turystycznym. Odwiedzają je prawdziwi turyści, ludzie z pasją, którzy potrafią siąść przy ogniu i dzielić się wspaniałymi historiami, którzy rozumieją trudy wędrówki, a gdy przyjdzie potrzeba, zawsze podadzą pomocną dłoń. Miejsce, gdzie zawsze znajdzie się ciepły kąt i gdzie nikt nie jest traktowany jak gość w hotelu. Jeśli szukasz ciszy, wytchnienia, weny do pisania, obiektów do fotografowania, odpoczynku od tempa codziennego świata – zawitaj do Balnicy.

 


Komentujesz: Na krańcu świata

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie