Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do archiwum (429)

Aleksander Celarek, Chałupy

Morska pielgrzymka rybaków


Co roku Puck staje się miejscem wyjątkowego i malowniczego widowiska. Rybacy w odświętnie udekorowanych łodziach spotykają się, by odbyć niezapomnianą pielgrzymkę...


Jest koniec czerwca. Między godziną ósmą a dziewiątą rano około 40 łodzi z Chałup, Jastarni, Juraty i Helu wypływa do Kuźnicy. Na środku zatoki dołącza do nich 20 kutrów z Władysławowa. Łodzie, przystrojone kolorowymi flagami, krzyżami, gałązkami i obrazami religijnymi, łączą się ze sobą, tworząc wielką tratwę. Wszyscy ruszają do Pucka.

Gdy ta barwna pielgrzymka dociera na miejsce, rybacy w asyście rodzin i licznych turystów udają się do kościoła na nabożeństwo. Po mszy ksiądz żegna przybyłych pielgrzymów, którzy ruszają w drogę powrotną, śpiewając kościelne pieśni.
Na pomysł stworzenia morskiej pielgrzymki rybaków wpadłem na początku lat 80. Byłem wówczas zaangażowany w organizowanie regat łodzi rybackich. Było z tym mnóstwo problemów. W ich wyszukiwaniu specjalizowała się zwłaszcza ówczesna władza. Pomyślałem wtedy, że można by zgromadzić łodzie na imprezie religijnej. Dodatkowym bodźcem i inspiracją była dla mnie podobna pielgrzymka, którą widziałem w Brazylii.


Pierwszy raz łodzie popłynęły w 1981 roku. I tym razem kłopoty pojawiły się bardzo szybko. Już rok później władze stwierdziły, że łamiemy zakaz turystyki morskiej na Wybrzeżu. Przeciwności udało się jednak pokonać i pielgrzymka mogła się corocznie odbywać bez większych przeszkód.

W ubiegłym roku został zorganizowany Światowy Kongres Apostolstwa Ludzi Morza. Wielu gości z różnych stron świata wzięło wtedy udział w naszej pielgrzymce. Ksiądz Gerard Markowski i ja zostaliśmy nagrodzeni wyjątkowymi pamiątkami.
Dziś morska pielgrzymka cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. Na każdej mniejszej łodzi mieści się kilkanaście osób, na większej – kilkadziesiąt. Zazwyczaj blisko połowę miejsc zajmują turyści.Komentujesz: Morska pielgrzymka rybaków

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie