Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do archiwum (448)

Witaj w Podróży nr 35, kwiecień/maj 2013

Jak robić zdjęcia o zmroku

Nocą najlepiej fotografować gwiazdy. Albo księżyc w pełni. Jednak dla ambitnego fotoamatora prawdziwą paletę możliwości dają tak naprawdę techniki fotografowania o zmroku, czyli chwilę po zachodzie słońca, zanim świat ogarną egipskie ciemności.

Tekst Piotr Trybalski

Doskonale pamiętam swoje pierwsze nocne zdjęcia. Niebo było czarne jak smoła, światła miasta wypalały na kliszy żółte plamy, a całość wyglądała tragicznie. W dodatku próbowałem fotografować krakowski Wawel, stojąc na moście, który drżał za każdym razem, gdy przejeżdżał po nim samochód. Dopiero później ktoś mi uświadomił, że noc nie za bardzo nadaje się do takiej fotografii. I że lepsze efekty da się osiągnąć nieco wcześniej, tuż po zachodzie słońca. Wtedy resztkowe światło nieba miesza się w przepiękny sposób ze sztucznymi światłami latarń, witryn sklepów czy podświetleniami budynków.

Niestety, idealne warunki do takiej fotografii nie trwają wiecznie. Zazwyczaj na najpiękniejsze ujęcia będziesz miał tylko chwilę. Ile trwa owa chwila? To zależy. W Skandynawii czy na Islandii może trwać – paradoksalnie – wiele godzin, zwłaszcza gdy najdzie Cię ochota na fotografowanie latem, kiedy słońce chowa się bardzo płytko pod horyzontem. Moment zmroku trwa wówczas całymi godzinami. Im bliżej równika, tym bardziej skraca się czas pomiędzy zachodem słońca a całkowitymi ciemnościami – w skrajnych przypadkach może trwać mniej niż kwadrans.

Jaki z tego morał? Aby zrobić dobre zdjęcia o zmroku, musisz się do tego przygotować – chociażby wybierając plener i ustawiając kadry jeszcze w ciągu dnia. Tak, by wieczorem bez straty czasu dotrzeć do wybranego miejsca, ustawić zestaw fotograficzny na statywie, skadrować i uwiecznić na zdjęciu tę magiczną chwilę nazywaną w żargonie fotografów błękitną godziną. W czasie wstępnego rozeznania przyjrzyj się sztucznemu światłu – zobacz np. jakie lampy oświetlają budynki. Możesz też poświęcić wcześniejszy wieczór i przekonać się na żywo, jak wygląda oświetlenie, pstryknąć kilka przykładowych zdjęć i sprawdzić, jaki kolor dają poszczególne lampy. Dzięki temu zyskasz sporo cennych minut i może uda Ci się fotografować nawet w dwóch czy trzech miejscach podczas jednego wieczoru.

Najciekawsze ujęcia uzyskasz w efekcie połączenia świateł o różnorodnej barwie ze szczątkowym, niebieskim albo zaczerwienionym kolorem nieba. Dlatego też fotografowanie o zmroku to bardzo malarska dziedzina fotografii, pozwalająca uzyskać naprawdę ciekawe efekty. Jeśli planujesz zdjęcia nad morzem albo chcesz umieścić w kadrze górską rzekę (trochę trudno o taką w mieście, ale gdzieś w Alpach to całkiem możliwe) – ustaw długi czas naświetlania i fotografuj ze statywu. Uzyskasz wtedy malarskie ujęcia z rozmazanym ruchem wody i fantastycznymi kolorami nieba.

Warto też spróbować użyć lampy błyskowej. Tę możesz zwalniać „z ręki”, czyli bez montowania jej na aparacie. W przypadku czasów naświetlania sięgających kilku sekund będziesz mógł błysnąć kilka razy. A w co błyskać? W elementy pierwszego planu, np. postacie, budynki czy małe elementy architektoniczne. Jeśli na pierwszym planie będą poruszające się osoby, uzyskasz dodatkowy efekt zamrożonego ruchu. Oczywiście trzeba odpowiednio ustawić siłę błysku – zwykle mocno ją ograniczając. Możesz też użyć funkcji Slow i Rear podczas synchronizacji lampy podłączonej do aparatu. Zamiast jednak montować lampę na tzw. gorącej stopce, użyj kabla, który pozwoli Ci manipulować położeniem lampy i błyskać pod różnymi kątami.

Fotografowanie o zmroku to mocno eksperymentalna dziedzina fotografii, dlatego zanim wyruszysz na ambitne fotograficzne łowy, poćwicz w neutralnych warunkach. Będziesz miał gwarancję, że ten czas, kiedy są najlepsze warunki do fotografowania, wykorzystasz do maksimum. Powodzenia!


Komentujesz: Jak robić zdjęcia o zmroku

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: fotografia, fotografia cyfrowa, fotoporadnik


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie