Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do archiwum (429)

Dorota Łańcucka, Lipno

Miasteczko wielkich ludzi


Moja wyprawa w lata dwudzieste, lata trzydzieste, pozwoliła odnaleźć uroki dawnego Lipna


Senne miasteczko położone w dolinie rzeki Mień w centralnej Polsce. Odległy zaledwie 40 kilometrów Toruń zaspokaja potrzeby mieszkańców na co dzień i od święta.
Z drugiej strony Warszawa, do której ucieka już na stałe coraz więcej młodych. I ja dawniej traktowałam rodzinne miasto jak miejsce pobytu, a nie aktywnego spędzania czasu. Pewnie dlatego, że po ukończeniu studiów prawniczych na UMK w Toruniu podjęłam pracę w oświacie, a życie prywatne poświęcałam wychowywaniu swoich dzieci. Mąż Krzysztof, lekarz weterynarii, wiecznie poza domem, wiecznie zmęczony, wytchnienia szukał daleko stąd, a my razem z nim.
Zwiedziliśmy kawał świata! Zakochiwaliśmy się w każdym nowym zakątku Europy! Powroty do Lipna stawały się coraz bardziej nieznośne.


Od projektu do festiwalu

Pomyślałam, że pora wziąć sprawy w swoje ręce. Jako lokalny mecenas sztuki wykreowałam już kilka talentów, zorganizowałam parę wernisaży. Systematycznie uwrażliwiałam tych, którzy mieli z tym problemy.
Któregoś marcowego poranka zastanawiałam się, jakim tematem wypełnić konkursowy arkusz Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie na projekt, którego realizacja ma służyć mieszkańcom naszego miasta. No i wymyśliłam: ,,Pola Negri – sławna lipnowianka’’.
Z uczniami, nauczycielami, radnymi, przyjaciółmi, sponsorami i samorządowcami intensywnie pracowaliśmy do października 2005 roku. Finałem było odsłonięcie tablicy pamiątkowej, otwarcie izby pamięci i wydanie folderu Pola Negri – 100 lat później. Wreszcie program artystyczny, w którym obok lipnowskiej młodzieży wzięli udział znakomici goście: Wiesława Czapińska, Bogusław Kaczyński,
Magdalena Zawadzka oraz krewny gwiazdy Igor Chalupec.
Pozytywne recenzje, magia naszego starego kina, klimat miasteczka z dawnych lat zmobilizowały nas.  Postanowiliśmy zorganizować festiwal filmowy propagujący przedwojenne filmy nieme i dźwiękowe nie tylko z Polą Negri, ale także z tymi aktorami polskiego pochodzenia, którzy zrobili karierę za granicą. Atrakcją pokazów jest muzyka na żywo w wykonaniu tapera, ponadto wystawy, konkursy i wieczory muzyczne.Dawniej i dziś

To, co kiedyś nas denerwowało, stało się naszym atutem. Okres 20-lecia międzywojennego, świat wskrzeszony dzięki wyblakłym fotografiom czy archiwalnym filmom, budzi w nas tęsknoty i marzenia. A to coraz bardziej potrzebne, by sprostać życiu.
Moja wyprawa w tamten czas pozwoliła odnaleźć uroki Lipna z lat 20. i 30. XX wieku. Działały tu trzy kina, kilka cukierni, kasyno, letnia kawiarenka w Parku im. Narutowicza, prężny klub tenisowy – trenerem i sponsorem był mój wuj J. Boetzel.
W budynku sejmiku odbywały się wystawne bale. Wielonarodowościowa społeczność (Niemcy, Żydzi, Rosjanie i Polacy) potrafiła zgodnie żyć i pracować na rzecz miasta.
Wystawy rolniczo-przemysłowe przyciągały przedsiębiorców z najdalszych stron kraju. W 1908 roku odczyt wygłosił Stanisław Wojciechowski, późniejszy prezydent RP.
Często zdarza mi się podczas spacerów lipnowskimi ulicami widzieć je takimi, jakimi były sto lat temu… W eleganckich kapeluszach przechadzały się po nich moje babcie, a dziadkowie, przystojni panowie, podjeżdżali dorożkami do kasyna na partyjkę brydża.
Historyczną pasją udało mi się zarazić wielu przyjaciół i znajomych. Założyliśmy Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri i odnaleźliśmy się na nowo w innej rzeczywistości, która pozwala tworzyć i integrować, a nie oddalać i patrzeć z boku.
W końcu Lipno to miasto wielkich ludzi: Lecha Wałęsy, Leszka Balcerowicza, Wincentego Rapackiego. No i oczywiście gwiazdy filmowej – Poli Negri.Komentujesz: Lipno - miasteczko wielkich ludzi

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie